Connect with us

Świat

Były nazistowski strażnik obozowy skazany na 5 lat więzienia za zbrodnie Holokaustu

Published

on

Mężczyzna został oskarżony w 2021 r. o „świadomą i umyślną” pomoc w zabijaniu więźniów w Sachsenhausen obóz koncentracyjny w Oranienburgu na północ od Berlina od stycznia 1942 do lutego 1945, według prokuratora Neuruppin w północno-wschodniej Brandenburgii.

Został skazany przez sąd okręgowy w Neuruppin we wtorek, powiedziała CNN rzeczniczka sądu Iris le Claire.

Le Claire powiedział, że proces był złożony. „Niezwykle trudno było znaleźć odpowiednią karę, ponieważ zbrodnie miały miejsce dawno temu, a sprawca jest bardzo stary. Wszystko to miało działanie łagodzące” – powiedziała.

Uwzględniono również dużą liczbę osób, które zginęły pod okiem strażnika, zasugerował Le Claire. Zgodnie z niemieckim prawem osoby uznane za winnych morderstwa są zwykle skazywane na kary od 3 do 15 lat więzienia.

„Wyrok to spóźniona rekompensata dla krewnych i bardzo ważny znak ze strony Niemiec” – powiedział CNN Christoph Heubner z Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

Heubner, który towarzyszył procesowi, skrytykował lata oskarżeń niemieckich sądów. „Teraz można leczyć ranę krewnych” – powiedział.

Według Heubnera skazany zawsze zaprzeczał, że pracował w obozie koncentracyjnym.

Werdykt potwierdziła Centralna Rada Żydów w Niemczech. „Choć oskarżony prawdopodobnie nie odsiedzi pełnej kary ze względu na jego zaawansowany wiek, werdykt jest mile widziany” – powiedział CNN przewodniczący Rady Josef Schuster.

„Tysiące ludzi, którzy pracowali w obozach koncentracyjnych, utrzymywały w ruchu maszynerię zabijania. Byli częścią systemu, więc powinni wziąć za niego odpowiedzialność” – powiedział Schuster. „To gorzkie, że oskarżony zaprzeczył swojej pracy do końca i nie okazał wyrzutów sumienia”.

Nazwisko mężczyzny nie zostało ujawnione zgodnie z niemieckimi przepisami o ochronie danych. Zarzuty obejmowały współudział w rozstrzeliwaniu sowieckich jeńców wojennych w 1942 r. oraz pomoc i pomoc w mordowaniu więźniów za pomocą trującego gazu oraz innych rozstrzelaniach i zabójstwach więźniów poprzez tworzenie i utrzymywanie wrogich warunków w obozie Sachsenhausen.

READ  Bokser Manny Pacquiao kandyduje na prezydenta Filipin | Filipiny

Sachsenhausen został zbudowany przez więźniów i otwarty w 1936 roku. Spośród około 200 000 więźniów, którzy przeszli, zginęło tam około 100 000. W czasie II wojny światowej populacja więźniów w obozie wahała się od około 11 000 do 48 000 osób.

Szacuje się, że podczas II wojny światowej w nazistowskich obozach koncentracyjnych zginęło około 6 milionów Żydów. Zginęły także setki tysięcy Romów, przeciwników politycznych, homoseksualistów oraz osób niepełnosprawnych fizycznie lub umysłowo.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.