Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Bruksela wezwała do interwencji w przejęcie polskich mediów

Published

on

Polska grupa medialna Agora wezwała unijną komisję konkursową do wypowiedzenia się przeciwko „nieuzasadnionemu” blokowaniu zgody na przejęcie rywalizującego Eurozetu, w obliczu rosnących obaw o wolność prasy w tym środkowoeuropejskim kraju.

W liście do Margrethe Vestager, do którego trafił Financial Times, prezes zarządu Agory Bartosz Hojka twierdzi, że polski urząd ds. Konkurencji zablokował transakcję w politycznie motywowanym posunięciu, które określił jako „nielegalne”.

Biuletyn Europe Express

Zaloguj się tutaj Aby otrzymać Europe Express, Twój główny przewodnik po wydarzeniach w Europie, jest on wysyłany prosto na Twoją skrzynkę odbiorczą każdego dnia tygodnia.

Agora, redaktor Gazety Wyborczej, jednego z największych polskich dzienników, kupiła w lutym 2019 r. 40 proc. Udziałów w grupie radiowej Eurozet, a pozostałe 60 proc. Wystąpiła jeszcze w tym roku.

Jednak krajowy organ ochrony konkurencji argumentował, że transakcja ograniczy konkurencję i zablokował ruch w styczniu tego roku.

„Naprawdę uważamy, że ta decyzja jest nieuzasadniona” – napisał Hojka, dodając, że była zgodna z „polityką antywolnych mediów” rządu i że naruszyła „zasadę niezależności” organu nadzorującego konkurencję.

Agora był zaciekłym krytykiem rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość w kraju i jej polityki – napisał w liście z 29 marca.

List znajduje się pośrodku rosnący niepokój o presji na niezależne polskie media. Na początku tego roku rząd zaproponował wprowadzenie faktura VAT o dochodach z reklam, które wywołały gniewne protesty grup medialnych, potępiając je jako próbę pocałowania niezależnego dziennikarstwa.

To podekscytowanie nastąpiło zakup w zeszłym roku od PKN Orlen, państwowej rafinerii ropy naftowej, prowadzonej przez sojusznika obozu rządzącego, z Polska Press, grupy medialnej, która publikuje 20 z 24 polskich gazet regionalnych.

Bitwa o porozumienie Eurozet rozpoczęła się po tym, jak Vera Jourova, wiceprzewodnicząca UE odpowiedzialna za wartości i przejrzystość, oświadczyła w Polsce i na Węgrzech, że „media potrzebują lepszego finansowania i stabilnej sytuacji gospodarczej”.

READ  Bitcoin z kolejnym rekordem

Lobbingowi poszerzają też kadra zarządzająca Agory, która odwołała się od polskiej decyzji. Oczekuje się, że Hojka spotka się w najbliższych dniach z wyższymi urzędnikami UE, powiedział kilka osób w Brukseli, które mają bezpośrednią wiedzę na ten temat.

Nie jest jasne, czy Bruksela jest głodna interwencji. Agora nie wezwała Brukseli do unieważnienia decyzji, ale zamiast tego zwróciła się do Vestagera o wyrażenie „zastrzeżeń” co do zablokowania umowy i podkreślenie wagi niezależności organów nadzorujących konkurencję w bloku.

W liście stwierdza się również, że krok w kierunku zablokowania porozumienia polskich mediów „stanowi bezprecedensowe i niepokojące naruszenie standardów proceduralnych i materialnych. . . i może zagrozić jednolitemu stosowaniu i zgodnemu z prawem egzekwowaniu reguł konkurencji w całej UE.

Hojka powiedział, że przepisy dotyczące kontroli fuzji w kraju są wykorzystywane do „osiągania celów politycznych”, a strażnik konkurencji był używany do blokowania głośnych krytyków polskiego rządu.

Rzecznik Komisji Europejskiej potwierdził, że otrzymał pismo i że urzędnicy są w kontakcie z firmą, dodając, że transakcja nie była na tyle duża, aby Bruksela mogła się nią zająć.

Rzecznik dodał: „Niezależność krajowych organów regulacyjnych i organów wykonawczych od wpływów politycznych i interesów rynkowych jest kluczową zasadą wielu ram prawnych UE.

„Generalnie uważnie śledzimy sytuację w zakresie wolności i pluralizmu mediów w Polsce”.

Polski organ ds. Konkurencji oświadczył, że pozostaje w stałym kontakcie z dyrekcją ds. Konkurencji w Brukseli. „Szczegółowo zbadaliśmy możliwe skutki koncentracji dla ochrony konkurencji. Po wniesieniu zastrzeżeń nabywca nie przedstawił konstruktywnych propozycji, które pozwoliłyby na warunkową decyzję”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *