Connect with us

Świat

Brexit. Johnson: umowa o wolnym handlu do 15 października. Albo zrywamy negocjacje

Published

on

  • Ósma runda negocjacji w sprawie relacji Wielka Brytania-UE rozpocznie się we wtorek po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie 31 grudnia
  • „Wtedy zawrzemy umowę handlową z UE, tak jak zrobiła to Australia” – powiedział Johnson w komunikacie opublikowanym w nocy
  • Johnson podkreślił, że Wielka Brytania zawsze będzie gotowa rozmawiać z UE nawet bez porozumienia

„Wchodzimy teraz w ostatnią fazę naszych negocjacji UE. UE bardzo jasno określiła harmonogram. Ja też. Umowa z naszymi europejskimi przyjaciółmi musi zostać zawarta przed Radą Europejską 15 października, jeśli ma wejść w życie przed końcem roku. Dlatego nie ma sensu myśleć o terminach, które wykraczają poza ten punkt. Jeśli do tego czasu nie uda nam się osiągnąć porozumienia, nie widzę możliwości podpisania między nami umowy o wolnym handlu, więc powinniśmy ją zaakceptować i iść dalej ”- napisał. Boris Johnson w oświadczeniu wydanym w niedzielę wieczorem.

Ósma runda negocjacji w sprawie stosunków Wielka Brytania-UE rozpocznie się we wtorek po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie 31 grudnia.

„Wtedy będziemy mieli umowę handlową z UE, tak jak zrobiła to Australia. Chcę jasno powiedzieć, że – jak powiedzieliśmy od początku – będzie to dobry wynik dla Wielkiej Brytanii. Jako rząd przygotowujemy się na naszych granicach i nasze porty, aby kontynuować. ” Będziemy mieć pełną kontrolę nad naszym prawem, naszymi przepisami i łowiskami. Możemy zawierać umowy handlowe z każdym krajem na świecie. I dzięki temu odniesiemy ogromny sukces – przekonuje brytyjski premier.

READ  Ro Khanna krytykuje Bidena w Syrii, MBS, zarzucając prezydentowi opuszczenie Bliskiego Wschodu

Większość handlu między UE a Australią podlega ogólnym zasadom Światowej Organizacji Handlu, chociaż w przypadku niektórych towarów istnieją specjalne umowy.

Johnson podkreślił, że nawet bez porozumienia Wielka Brytania będzie zawsze gotowa do rozmów z UE i znalezienia odpowiednich rozwiązań praktycznych problemów, takich jak loty pasażerskie, drogowy transport towarowy i współpraca naukowa. Zapewnił, że Wielka Brytania i UE będą nadal działać jako przyjaciele i partnerzy – ale bez umowy o wolnym handlu.

Johnson powiedział, że jest jeszcze czas na zawarcie umowy i Wielka Brytania będzie ciężko pracować, aby do niego dotrzeć. Podkreślił, że taka umowa, jak zaproponował, powinna opierać się na standardowej umowie o wolnym handlu, takiej jak uzgodniona przez UE z Kanadą i innymi krajami.

„Nawet na tak późnym etapie, kiedy UE jest gotowa do ponownego rozważenia i uzgodnienia swojego obecnego stanowiska, nie mogę się doczekać. Jednak aby to osiągnąć, nie możemy i nie będziemy narażać samych podstaw tego, co to znaczy być niezależnym krajem ”. – zapewnił szef brytyjskiego rządu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *