Connect with us

Świat

Brazylia wzywa Wenezuelę do uniknięcia konfliktu terytorialnego z Gujaną

Published

on

Brazylia wzywa Wenezuelę do uniknięcia konfliktu terytorialnego z Gujaną

SAO PAULO (Reuters) – Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva wyraził w sobotę swemu wenezuelskiemu odpowiednikowi Nicolasowi Maduro rosnące zaniepokojenie sporem terytorialnym między Wenezuelą a Gujaną, podał brazylijski pałac prezydencki w oświadczeniu.

Podczas rozmowy telefonicznej Maduro i Luli prezydent Brazylii nawoływał do dialogu i stwierdził, że ważne jest unikanie jednostronnych działań, które mogłyby zaostrzyć sytuację.

W ostatnich tygodniach wzrosło napięcie między Wenezuelą a Gujaną w związku z długotrwałym sporem granicznym o Esequibo – obszar Gujany, w którym dokonano poważnych odkryć złóż ropy i gazu na morzu.

W ubiegły weekend wyborcy w Wenezueli odrzucili jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) nad tym terytorium i poparli utworzenie nowego państwa.

Lula zasugerował także, aby tą sprawą zajął się pro tempore przewodniczący Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) – Ralph Gonsalves, premier Saint Vincent i Grenadyn.

Lula powtórzyła, że ​​Brazylia jest gotowa wspierać i kontynuować inicjatywy dialogu, powtarzając wspólne oświadczenie krajów Ameryki Południowej opublikowane na początku tego tygodnia.

Stany Zjednoczone i Brazylia prowadzą konsultacje w sprawie sporu granicznego między Wenezuelą a Gujaną, podało biuro prasowe ambasady USA w Brasilii.

„Potwierdzamy niezachwiane wsparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności Gujany” – stwierdzono w oświadczeniu, w którym stwierdzono, że oba rządy pragną pokojowego rozwiązania konfliktu.

(Raport: Luana Maria Benedito; tekst: Peter Frontini; redakcja: Cynthia Osterman i Jonathan Oatis)

READ  Netanjahu i Bennett rozmawiają o wspólnym budowaniu koalicji
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *