Connect with us

Świat

Bombardowanie w Manchesterze: Mężczyzna aresztowany w związku z zamachem bombowym na Manchester Arena w 2017 roku

Published

on

24-letni mężczyzna z rejonu Fallowfield w Manchesterze został aresztowany „wkrótce po powrocie do Wielkiej Brytanii” i pozostaje w areszcie na przesłuchanie, zgodnie z oświadczeniem policji Greater Manchester w piątek.

W oświadczeniu nie podano, skąd jedzie.

22 maja 2017 r. Salman Abedi zdetonował bombę, która zabiła 22 koncertowiczów i zraniła setki innych – wielu z nich to dzieci i nastolatki – opuszczając Manchester Arena po koncercie Ariany Grande.

Eksplozja nastąpiła wkrótce po tym, jak Grande skończyła swój ostatni set. Fani zaczęli opuszczać arenę, gdy w foyer areny wybuchła bomba.

W marcu 2020 r. młodszy brat Abedi Hashem Abedi został skazany za morderstwo w 22 zarzutach, oskarżenie o usiłowanie zabójstwa i spisek mający na celu spowodowanie eksplozji za pomoc starszemu bratu w budowie urządzenia bombowego.

Dwaj bracia dorastali w Manchesterze z rodzicami, którzy uciekli z Libii pod rządami zmarłego Muammara al-Kaddafiego. Jej ojciec Ramadan wrócił do Libii w 2011 roku po tym, jak rebelianci obalili rząd. Jego żona przyjechała do niego na początku 2017 roku.

W kwietniu 2017 roku bracia pojechali razem do Libii, aby zobaczyć się z rodziną. Jednak po trzech tygodniach Salman wrócił do Wielkiej Brytanii i w ciągu kilku dni rozpoczął atak na Manchester Arena.

W 2018 r. raport brytyjskiego parlamentu wykazał, że brytyjskie służby bezpieczeństwa nie wykorzystały okazji, aby zapobiec atakowi.

Simon Barraclough, oficer śledczy odpowiedzialny za śledztwo, powiedział w komunikacie prasowym policji w piątek, że władze „nadal są zdeterminowane, aby dowiedzieć się prawdy o okolicznościach ataku terrorystycznego w Manchester Arena – czy to poprzez pomoc śledztwo lub „postępując zgodnie z dowodami związanymi z śledztwem karnym”.

„Minęły ponad cztery lata od tego okrucieństwa, ale jesteśmy niezachwiani w naszym zaangażowaniu w poszukiwanie każdego dostępnego pytania, abyśmy mogli udzielić wszystkim zaangażowanym w wydarzenia na arenie odpowiedzi, na które zasługują” – powiedział Barraclough.

READ  Papież Franciszek pomija uroczystości sylwestrowe z powodu bólu pleców
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *