Connect with us

Świat

Władimir Putin: Mamy broń, której nie mają inne kraje

Published

on

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił, że jego kraj ma najlepszą broń, jakiej nie mają inne kraje. Prezydent Rosji przyznał Order św. Andrew projektantowi Gerbertowi Jefremowowi za pracę nad systemem awangardowym.

Przemawiając na spotkaniu z Jefremowem Putin powiedział, że prace nad systemem awangardy uzbrojonym w międzykontynentalne rakiety balistyczne z głowicami manewrowymi naddźwiękowymi można porównać do skali projektów nuklearnych w ZSRR.

– Po raz pierwszy w naszej najnowszej historii Rosja dysponuje najnowocześniejszymi rodzajami broni, które pod względem siły, mocy, szybkości i – co bardzo ważne – znacznie przewyższają wszystkie istniejące do tej pory i dziś – powiedział gospodarz Kremla.

Według niego Rosja została „zmuszona” do pracy nad bronią hipersoniczną, gdy Stany Zjednoczone wycofały się z traktatu ABM (Missile Defense Systems Limitation) w ciągu ostatniej dekady.

– Musieliśmy rozwijać tę broń w odpowiedzi na rozmieszczenie w USA strategicznego systemu obrony przeciwrakietowej, który w przyszłości mógłby zneutralizować cały nasz potencjał nuklearny – powiedział Putin.

Według oficjalnych rosyjskich źródeł głowica nuklearna Avangard, która ślizga się po gęstych warstwach atmosfery, może osiągać prędkość do 20 razy większą niż dźwięk i wykonywać manewry unikowe, aby pokonać obronę przeciwrakietową. Te głowice są zamontowane na międzykontynentalnym pocisku balistycznym UR-100N (oznaczenie Western Stiletto).

Anna Wróbel z Moskwy

READ  Niemcy: Tylko dwa zgony z powodu koronawirusa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *