Connect with us

Świat

Bolsonaro blokuje bezpłatne tampony i podpaski dla pokrzywdzonych kobiet w Brazylii | Prawa kobiet i równość płci

Published

on

Bolsonaro blokuje bezpłatne tampony i podpaski dla pokrzywdzonych kobiet w Brazylii |  Prawa kobiet i równość płci

Decyzja prezydenta Jaira Bolsonaro o zablokowaniu planu dystrybucji bezpłatnych podpasek i tamponów wśród pokrzywdzonych dziewcząt i kobiet spotkała się z oburzeniem w Brazylii, gdzie szacuje się, że okres ubóstwa nadal trwa co czwarta dziewczyna ze szkoły.

Bolsonaro zawetował część ustawy, która zapewniłaby bezpłatne przybory toaletowe grupom takim jak bezdomni, więźniowie i dziewczęta w szkołach państwowych. Miało z niej skorzystać 5,6 miliona kobiet i było częścią jednego większy pakiet ustaw promowanie zdrowia menstruacyjnego zatwierdzonego przez prawo.

Brazylijska Partia Socjalistyczna (PSB) tabata Amaral i jeden z 34 ponadpartyjnych posłów federalnych, którzy pomogli w opracowaniu ustawy, powiedział, że prezydent w zeszłym tygodniu okazał „pogardę dla godności bezbronnych kobiet”, zawetując plan.

„Bolsonaro mówi, że ten projekt jest„wbrew interesowi publicznemu”. Mówię, że to, co jest sprzeczne z interesem publicznym, to to, że dziewczynki tracą około sześciu tygodni nauki w roku z powodu menstruacji” – powiedział Amaral Guardianowi.

Była oburzona wśród polityków i innych ugrupowań na uzasadnienie weta – w tym na fakt, że rozdawanie darmowych kosmetyków biednym dziewczętom i kobietom „przyniosłoby korzyść pewnej grupie”. Wielu wyraziło swój gniew hashtagiem. koniec #FreeToMenstruar (wolne miesiączki).

Jacqueline Moraes, wicegubernator południowo-wschodniego stanu Espírito Santo, napisała na Twitterze: „Czy to „przywilej” dla biednej kobiety, aby mieć prawo do tamponu? Nie! To polityka społeczna, zdrowie publiczne!”

„Weto jest absurdalne i nieludzkie” – powiedziała Rozana Barroso, przewodnicząca Brazylijskiego Związku Uczniów Szkół Średnich (UBES). „Wielu uczniów nie może się uczyć, ponieważ porzuca szkołę, ponieważ nie ma podpasek higienicznych.

„Czy kiedykolwiek wyobrażałaś sobie użycie papieru, papieru gazetowego lub bułki tartej do powstrzymania miesiączki? To trudna rzeczywistość, zwłaszcza wśród młodych ludzi. W samym środku pandemii i pogłębiającej się nierówności społecznej ta sytuacja tylko się pogorszyła”.

READ  W Makariv rzeczywistość nie pasuje do propagandy

W maju, raport Funduszu ONZ na rzecz Dzieci, UNICEF and Population Fund, UNFPA, znalazł w Brazylii 713 000 dziewcząt bez dostępu do toalety; około 4 mln dziewcząt nie ma odpowiednich urządzeń sanitarnych w szkole, takich jak podpaski higieniczne i mydło, a co najmniej 200 000 dziewcząt nie ma nawet minimalnych urządzeń sanitarnych w szkole, takich jak toalety.

Amaral zaprzeczył twierdzeniu rządu, że źródło 84 milionów reali (11 milionów).

Stwierdziła, że ​​Ministerstwo Zdrowia musiało płacić za kosztowne zabiegi i operacje wynikające z komplikacji po tym, jak kobiety używały podczas okresu takich rzeczy jak ręczniki i stare ubrania. Powiedziała, że ​​połowa Brazylijek stwierdziła, że ​​uciekła się do takich alternatyw.

Barroso mobilizuje uczniów do zbierania artykułów higienicznych do dystrybucji do szkół. „To nie jest kraj, którego chcemy i dlatego pomogliśmy opracować tę ustawę za pośrednictwem UBES, który reprezentuje ponad 40 milionów studentów, i będziemy walczyć z tym wetem”.

Ten artykuł został zmieniony 11 października 2021 r. Wcześniejsza wersja mówiła, że ​​Tabata Amaral jest obecnie członkiem Demokratycznej Partii Robotniczej. Dziś jest członkiem Brazylijskiej Partii Socjalistycznej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *