Connect with us

Świat

Bojownicy z Izraela i Gazy wymieniają ogień po śmiertelnych atakach

Published

on

MIASTO GAZA, Strefa Gazy (AP) – W sobotę izraelskie naloty zrównały z ziemią domy w Gazie i kontynuowały ataki rakietowe na południowy Izrael, wzbudzając obawy przed eskalacją konfliktu, w którym zginęło co najmniej 15 osób w pasie przybrzeżnym.

Walki rozpoczęły się od zabójstwa przez Izrael wyższego dowódcy palestyńskiej grupy bojowników Islamskiego Dżihadu w piątek, podczas fali ataków, które według Izraela miały zapobiec zbliżającemu się atakowi. Wśród ofiar strajków jest 5-letnia dziewczynka i dwie kobiety.

Jak dotąd Hamas, większa grupa bojowników, która rządzi Strefą Gazy, wydaje się pozostawać na uboczu konfliktu i nieco ograniczać jego intensywność. Izrael i Hamas stoczyły wojnę niecały rok temu, jeden z czterech głównych konfliktów i kilka mniejszych bitew w ciągu ostatnich 15 lat, które wiązały się z ogromnymi kosztami 2 miliony palestyńskich mieszkańców zubożałego obszaru.

To, czy Hamas pozostanie poza walką, będzie prawdopodobnie zależeć częściowo od tego, ile kar Izrael wymierzy Gazie w trakcie ostrzału rakietowego.

W sobotnie popołudnie izraelskie samoloty bojowe nasiliły ataki, uderzając w cztery budynki mieszkalne w Gazie, wszystkie najwyraźniej powiązane z bojownikami Islamskiego Dżihadu. Zniszczenia były najcięższe w ostatnich wymianach w gęsto zaludnionym mieście, ale nie było żadnych doniesień o ofiarach. W każdym razie izraelskie wojsko ostrzegło mieszkańców przed atakami.

Kolejny strajk w sobotę zabił samochód, zabijając 75-letnią kobietę i raniąc sześć innych.

W jednym ze strajków myśliwce zrzuciły dwie bomby na dom członka Islamskiego Dżihadu po ostrzeżeniach. Wybuch spłaszczył dwupiętrowy budynek, pozostawiając duży krater wypełniony gruzem i poważnie uszkodzone okoliczne domy.

Z okolicy wybiegły kobiety i dzieci.

„Ostrzegali nas?

Samotna elektrownia w Gazie zatrzymała się w sobotę w południe z powodu braku paliwa, ponieważ Izrael od wtorku zamyka swoje przejścia graniczne do Gazy. Wraz z nowymi zakłóceniami mieszkańcy Gazy mogą otrzymywać elektryczność tylko przez 4 godziny dziennie, zwiększając swoją zależność od prywatnych generatorów i potęgując chroniczny kryzys energetyczny na tym terytorium podczas letnich upałów.

READ  Ukraińskie wojsko twierdzi, że zniszczono kolejny rosyjski obóz w Chersoniu

Przez cały dzień bojownicy z Gazy regularnie wystrzeliwali rakiety na Izrael. Izraelskie wojsko poinformowało w sobotę wieczorem, że wystrzelono prawie 450 rakiet, z których 350 przybyło do Izraela, ale prawie wszystkie zostały przechwycone przez izraelski system obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Dwie osoby odniosły drobne rany odłamkami.

W Tel Awiwie wystrzelono salwę rakiet, uruchamiając syreny, które wysłały mieszkańców do schronów ratunkowych, ale rakiety zostały przechwycone lub wpadły do ​​morza, podało wojsko.

Niedziela może być krytycznym dniem w wybuchu, kiedy Żydzi obserwują Tisha B’av, ponury post upamiętniający zniszczenie biblijnych świątyń. Tysiące są spodziewane pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie, a izraelskie media poinformowały, że oczekiwano, że izraelscy przywódcy pozwolą prawodawcom odwiedzić ważne święte miejsce na wzgórzu w mieście, które jest punktem zapalnym przemocy między Izraelczykami i Palestyńczykami.

W piątek wieczorem izraelski premier Yair Lapid powiedział w telewizyjnym wystąpieniu, że „Izrael nie jest zainteresowany poważnym konfliktem w Gazie, ale też nie uniknie”.

„Ten rząd ma politykę zerowej tolerancji wobec wszelkich prób ataku – jakiegokolwiek rodzaju – ze Strefy Gazy na terytorium Izraela” – powiedział. „Izrael nie będzie stał bezczynnie, gdy znajdą się tacy, którzy chcą skrzywdzić ludność cywilną”.

Przemoc stanowi wczesny test dla Lapida, który objął rolę pełniącego obowiązki premiera przed listopadowymi wyborami, kiedy ma nadzieję utrzymać stanowisko.

Lapid, centrowy były prezenter telewizyjny i autor, ma doświadczenie w dyplomacji, pełniąc funkcję ministra spraw zagranicznych w ustępującym rządzie, ale ma skąpe referencje w zakresie bezpieczeństwa. Konflikt z Gazą może wzmocnić jego reputację i wzmocnić go, jeśli zmierzy się z byłym premierem Benjaminem Netanjahu, jastrzębiem bezpieczeństwa, który prowadził kraj w trzech z czterech wojen z Hamasem.

Hamas staje także przed dylematem, czy przyłączyć się do nowej walki, zaledwie rok po tym, jak ostatnia wojna przyniosła rozległe zniszczenia. Od tego czasu prawie nie doszło do odbudowy, a odizolowany obszar przybrzeżny jest przepełniony ubóstwem, a bezrobocie wynosi około 50%. Od przejęcia Hamasu w 2007 roku Izrael i Egipt utrzymują ścisłą blokadę tego terytorium.

READ  Korea Północna wysyła krajowe zespoły medyczne do walki z epidemią jelit

W sobotę Egipt zintensyfikował wysiłki, aby zapobiec eskalacji i skontaktował się z Izraelem, Palestyńczykami i Stanami Zjednoczonymi, aby powstrzymać Hamas od przyłączenia się do walk, powiedział urzędnik egipskiego wywiadu. Funkcjonariusz wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie był upoważniony do rozmów z mediami.

Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia określiło liczbę zabitych na 15 osób i stwierdziło, że ponad 80 zostało rannych. Ministerstwo nie rozróżniało cywilów i bojowników. Według wstępnych szacunków izraelskie wojsko poinformowało, że zginęło około 15 bojowników.

Ostatnia runda przemocy między Izraelem a Gazą miała swoje korzenie w aresztowaniu wysokiego rangą przywódcy islamskiego dżihadu na Zachodnim Brzegu w tym tygodniu, części trwającej miesiąc izraelskiej operacji wojskowej na tym obszarze. W strzelaninie zginął także nastoletni członek Islamskiego Dżihadu.

Następnie Izrael zamknął drogi wokół Gazy i wysłał posiłki na granicę, aby ogłosić działania odwetowe. W piątek zabiła dowódcę Islamskiego Dżihadu w północnej Strefie Gazy, Taiseera al-Dżabari, podczas ataku na budynek mieszkalny w Gazie.

Rzecznik izraelskiego wojska powiedział, że ataki były odpowiedzią na „nieuchronne zagrożenie” stwarzane przez dwa oddziały bojowników uzbrojonych w pociski przeciwpancerne.

Inne izraelskie ataki z dnia na dzień miały miejsce głównie na obrzeżach miasta Gaza lub na obszarach wiejskich, wymierzone w wyrzutnie rakiet, place budowy rakiet i obozy Islamskiego Dżihadu.

Sekretarz obrony Benny Gantz zatwierdził rozkaz wezwania w razie potrzeby 25 000 żołnierzy rezerwy, podczas gdy wojsko ogłosiło „specjalną sytuację” na froncie wewnętrznym z zamkniętymi szkołami i ograniczoną działalnością w społecznościach w promieniu 80 kilometrów (50 mil) od granicy.

Hamas przejął władzę w Gazie od rywalizujących sił palestyńskich w 2007 roku, dwa lata po wycofaniu się Izraela z pasa przybrzeżnego. Ostatnia wojna z Izraelem miała miejsce w maju 2021 roku. Napięcia ponownie wzrosły na początku tego roku po fali ataków w Izraelu, niemal codziennych operacjach wojskowych na Zachodnim Brzegu i napięciach w gorącym punkcie świętego miejsca Jerozolimy.

READ  Niemcy. Trzy perony stacji zostały zablokowane z powodu agresywnego psa

Wspierany przez Iran Islamski Dżihad jest mniejszy niż Hamas, ale w dużej mierze podziela ideologię Hamasu. Obie grupy sprzeciwiają się istnieniu Izraela i na przestrzeni lat przeprowadziły liczne śmiertelne ataki, w tym wystrzeliwanie rakiet na Izrael.

___

Goldenberg zgłosił się z Tel Awiwu w Izraelu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.