Connect with us

technologia

Państwo polskie kupuje udziały w operatorze kopalni antracytu PGG

Published

on

Polski rząd podpisał umowę nabycia udziałów w operatorze kopalni antracytu Polska Grupa Górnicza (PGG) od czterech państwowych przedsiębiorstw użyteczności publicznej, poinformował Reuters.

Umowa jest częścią wysiłków kraju na rzecz przekształcenia „wysoce zanieczyszczającego” sektora węglowego.

Jako jeden z największych producentów węgla w Europie, Polska wykorzystuje paliwo w około 70% produkcji energii elektrycznej.

Jednak kraj zachęca teraz do większych inwestycji w źródła niskoemisyjne, aby zmniejszyć swoją zależność od węgla.

W maju 2021 r. Departament Skarbu Państwa ogłosił plany zakupu aktywów węglowych od swoich zakładów użyteczności publicznej, m.in Enea, Polska Grupa Energetyczna (PGE)oraz Tauron Polska Energia (TPE) w II lub III kwartale 2022 r.

Majątek ten ma zostać przeniesiony do nowego obiektu państwowego.

Zgodnie z ostateczną umową warunkową, Energa, PGNiGPGE i Enea sprzedają swoje udziały w PGG państwu polskiemu za 1 zł (1 zł).

Rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych Karol Manys, cytowany przez agencję prasową, powiedział: „To jeden z kroków prowadzących do oddzielenia aktywów węglowych od spółek energetycznych i realizacji warunków określonych Kontrakt.”

Umowa społeczna ma na celu ochronę górników, ponieważ kraj stopniowo wycofuje się z produkcji płaszcza, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne.

W marcu 2022 r. Reuters poinformował, że polski rząd przyjął ustawę zakazującą importu węgla z Rosji w obliczu militarnego ataku Rosji na Ukrainę.

W 2020 roku Polska importowała prawie 9,4 mln ton rosyjskiego węgla, co stanowiło 20% krajowego zużycia.

Importuje też 50% swojego gazu i ponad 60% rafinowanej ropy z Rosji.

Współpracownicy

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.