Connect with us

Gospodarka

bne IntelliNews – Wzrost PKB w Polsce spowalnia do 4,4% r/rw III kw

Published

on

bne IntelliNews – Wzrost PKB w Polsce spowalnia do 4,4% r/rw III kw

Polski wzrost PKB zwolnił do wyrównanego sezonowo 4,4% rdr w drugim kwartale (diagram) po zrewidowanym wzroście o 5,6% r/r w poprzednich trzech miesiącach, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) we wstępnych szacunkach z 15 listopada.

Odczyt, który jest nadal dość silny, nieco powyżej konsensusu, potwierdza poprzednią analizę, że spadające zapasy będą miały wpływ na aktywność gospodarczą w drugiej połowie roku, po gwałtownym wzroście wzrostu w pierwszym kwartale.

„Gospodarka weszła w spowolnienie, a odwrócenie cyklu zapasów pogłębiło spadek dynamiki PKB” – napisano w komentarzu PKO BP.

Wstępne szacunki GUS nie zawierają szczegółowego zestawienia czynników wzrostu, które zostaną opublikowane pod koniec miesiąca.

Jednak analitycy są niemal pewni, że pomijając zapasy, dynamika spożycia indywidualnego znacznie zwolniła, z 6,4% rdr w drugim kwartale do zaledwie 1,6% rdr w trzecim kwartale. Prawdopodobne wydaje się również spowolnienie wzrostu inwestycji.

Mimo to gospodarka okazała się bardziej odporna niż oczekiwano w trzecim kwartale, przesuwając prawdziwie negatywny scenariusz na czwarty kwartał lub później.

„Biorąc pod uwagę wyniki III kw., tegoroczny wzrost PKB może wynieść 4,8%. Jednak kolejne kwartały przyniosą znaczne spowolnienie” – zaznaczył Bank Millennium.

„W pierwszych miesiącach przyszłego roku roczna dynamika PKB będzie ujemna, choć wzrost gospodarczy w całym 2023 roku powinien być dodatni, ale nie przekroczy 1%” – dodał Bank Millennium.

W ujęciu kwartalnym polska gospodarka wzrosła o 0,9% kw/kw po spadku o 2,3% kw/kw w drugim kwartale, podał też GUS.

Spowolnienie wzrostu PKB wzmacnia również prognozy, że to, co Narodowy Bank Polski nazwał „pauzą” w zacieśnianiu polityki pieniężnej, jest w rzeczywistości jego końcem.

NBP utrzymał stopy procentowe na wieloletnim maksimum 6,75% drugi miesiąc z rzędu w listopadzie, powołując się na obawy o wpływ zacieśnienia polityki pieniężnej na gospodarkę.

READ  Budżet dochodów Polski wzrósł o ponad 110 proc. od 2015 r., mówi rząd - The First News

Nieskorygowany PKB Polski wzrósł o 3,5% rdr w trzecim kwartale w porównaniu ze zrewidowanym wzrostem o 5,8% r/r od kwietnia do czerwca, wynika również z danych CIS.

W ubiegłym roku PKB Polski wzrósł po korekcie o 6,8% po spadku o 2,2% w 2020 r. w związku z pandemią.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *