Connect with us

Gospodarka

bne IntelliNews – Wycofanie wsparcia na wypadek pandemii może wywołać „doskonałą burzę” dla niepokoju korporacyjnego

Published

on

Tragiczne prognozy ogromnego wzrostu liczby niewypłacalności podczas pandemii nie zostały jeszcze zrealizowane w Europie wschodzącej, ale eksperci podczas webinarium z okazji uruchomienia nowego raportu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) na temat reorganizacji działalności gospodarczej ostrzegli, że stopniowe wycofywanie Środki wsparcia pandemii mogą jednak stworzyć „doskonałą burzę” dla niepokoju korporacyjnego.

Na tle bezprecedensowo trudnych warunków dla firm z całego szeregu branż, autorzy „Raport oceny reorganizacji działalności EBOR”, a inni paneliści podkreślili znaczenie posiadania procedur dla firm, które napotykają trudności.

„Silne ramy interwencyjne, które wspierają przedsiębiorstwa, a także banki i inwestorów, są absolutnie niezbędne dla dobrze prosperującej gospodarki rynkowej” – powiedział prezes EBOR, Odile Renaud-Basso.

„Kryzys gospodarczy nauczył nas, że niewypłacalność to nie tylko likwidacja upadających przedsiębiorstw. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby usunąć piętno związane z niewypłacalnością, uznać, że wszystkie firmy mogą napotkać trudności na pewnym etapie, a większość firm zasługuje na szansę na nowy start” – dodał Renaud-Basso.

„Jedną z rzeczy, które sprawiają, że kraj jest przyjazny dla inwestorów, jest wspólne zrozumienie tego, co dzieje się, gdy firma wpada w niebezpieczeństwo. Pomaganie krajom w tworzeniu solidnych systemów upadłościowych, które zapewniają skuteczne możliwości reorganizacji, ma kluczowe znaczenie dla działalności banków. Kraje, w których wdrożono systemy, są również lepiej przygotowane do przetrwania burz i odbudowy po kryzysie finansowym” – powiedział Ramit Nagpal, zastępca doradcy generalnego EBOR.

Gorzej przyjść?

Jak dotąd w krajach, w których działa EBOiR, nie odnotowano wzrostu kredytów zagrożonych (NPL) i upadłości – powiedziała główna ekonomistka banku Beata Javorcik. W rzeczywistości przywołała dane Eurostatu pokazujące, że liczba bankructw w nowych krajach członkowskich UE w 2021 i 2020 roku była niższa niż w czasach przed pandemią.

READ  Dwie twarze słowackiego premiera: jedno dla domu, drugie dla świata

Dodała jednak: „Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że wiele rządów wprowadza środki nadzwyczajne w celu ochrony przedsiębiorstw przed niewypłacalnością”. ale oczywiście środki zostaną wycofane i prawdopodobnie zobaczymy NPL i przedsiębiorstwa, które będą wymagały restrukturyzacji”.

Mahesh Uttamchandani, globalny menedżer ds. integracji finansowej i infrastruktury w Grupie Banku Światowego, również zwrócił uwagę na bodziec o wartości 10 bilionów dolarów na całym świecie i zwrócił uwagę, że w poprzednich kryzysach między szczytem kryzysu a szczytem niewypłacalności i kredytów zagrożonych istniała przerwa czasowa. podążał za nim. Po międzynarodowym kryzysie finansowym opóźnienie to wyniosło około 13 kwartałów dla gospodarek rozwiniętych i 11 kwartałów dla rynków wschodzących.

„Dzięki temu wskaźnikowi możemy nadal odczuwać skutki kryzysu za kilka kwartałów i możemy zobaczyć [a] wzrost liczby spraw [of restructuring and NPLs]”, powiedział Uttamchandani. Na całym świecie około 155 krajów zaangażowało się w pewnego rodzaju reformy związane z niewypłacalnością i spłatą zadłużenia w 2020 roku, a około 80% z tych krajów wdrożyło środki mające na celu opóźnienie spłaty zaległych kredytów lub ograniczenie możliwości wszczęcia postępowania upadłościowego przez wierzycieli. „Kiedy te środki zaczną się zmniejszać, możemy zostać z nagromadzonym zapasem kredytów, które oficjalnie nie są spłacane, ale są kłopotliwe, słabiej spłacane lub na krawędzi utraty spłaty” – ostrzegł.

„W Europie wśród istniejących zasobów NPL wchodzących w pandemię nastąpił spadek rentowności aktywów tych kredytów. Jest pewien aspekt pogorszenia stanu aktywów, na który musimy zwracać uwagę, a w połączeniu z wycofaniem wsparcia ekonomicznego i wycofaniem się z prawnego wyrozumiałości, może wywołać idealną burzę niepokoju”.

Co więcej, w aktualizacji dotyczącej sytuacji gospodarczej w regionie, Javorcik zauważył, że podczas gdy większość krajów, w których działa EBOR, „odnotowała całkiem niezły wynik w zeszłym roku… teraz na horyzoncie zbierają się chmury”. Jako czynniki ryzyka wymienia niski wskaźnik szczepień w regionie, rosnącą inflację i spowolnienie wzrostu w Europie Zachodniej, co „nie wróży dobrze dla eksportu”.

READ  Abyśmy nie zapomnieli – Tennessee Lookout

Najlepsi wykonawcy

W opublikowanym 1 lutego raporcie oceny reorganizacji działalności gospodarczej uszeregowano gospodarki według tego, jak wspierają ich prawne ramy ratunkowe. Nic dziwnego, że najlepszymi wykonawcami były cztery państwa członkowskie UE: Grecja, Polska, Litwa i Rumunia.

„Państwa członkowskie UE były zbytnio zachęcane do przyjrzenia się temu obszarowi, ponieważ musiały transponować dyrektywę o restrukturyzacji prewencyjnej wprowadzoną w 2019 r., aby wspierać reorganizację biznesu”, wyjaśniła Catherine Bridge Zoller, starszy radca prawny w EBOR i jedna z autorek raportu, prezentując wyniki. .

Wśród pozostałych państw regionu Kosowo, najmłodsze państwo w wschodzącej Europie, znalazło się na piątym miejscu, a Mołdawia i Albania nie pozostały daleko w tyle. „Kosowo, Albania i Mołdawia mają naszym zdaniem dość postępowe prawodawstwo, najbardziej postępowe, jakie mogliśmy zidentyfikować poza UE”, powiedziała Zoller. O Kosowie, najwyżej notowanym kraju poza UE, skomentowała: „Kosowo ma naprawdę dobre, solidne prawo. ramy prawne, ustawodawstwo jest kompleksowe, a Kosowo jest również wzorowe, jeśli chodzi o dostosowaną procedurę dla MŚP”. Kraj ma jednak bardzo słabe wyniki pod względem przejrzystości.

Wszystkie gospodarki, w których inwestuje EBOR, mają ramy prawne dla reorganizacji biznesu w trudnej sytuacji. Istniały jednak również duże różnice w postępowaniu w przypadku niewypłacalności w różnych krajach. „W niektórych krajach proces jest bardzo prosty i liniowy, jak Tadżykistan i Mongolia. Inne, jak Polska i Uzbekistan, mają cztery lub pięć procedur” – powiedział Zoller.

Badanie rozpoczęto na początku kryzysu koronowego w 2020 roku i opiera się na ankiecie przeprowadzonej wśród 500 ekspertów, w tym prawników, bankierów i księgowych.

Zalecenia dotyczące polityki

Niektóre z konkretnych problemów zidentyfikowanych w badaniu obejmowały brak procedur reorganizacji hybrydowej oraz fakt, że dobrowolna restrukturyzacja lub treningi są rzadkością w wielu gospodarkach. Istnieje również piętno wokół procedur upadłościowych.

Raport wezwał rządy krajowe do zapewnienia bardziej długoterminowych rozwiązań na rzecz ratowania biznesu, w tym poprzez zwiększenie elastyczności w reorganizacji biznesu i wspieranie procedur hybrydowych, w których warunki reorganizacji są negocjowane poza sądem, napisano w komunikacie prasowym EBOR.

READ  Polski ekosystem startupowy domem pierwszego jednorożca

Jednym z poruszanych problemów był brak informacji w wielu państwach w regionie działania EBOR. „Przejrzystość danych jest naprawdę ważna dla bardziej świadomego kształtowania polityki. Bez tego [it is] trudno powiedzieć, jaki wpływ na sektor przedsiębiorstw i na budowanie zaufania rynkowego mają zmiany legislacyjne lub nowe przepisy” – zauważył Zoller.

Spośród badanych krajów 11 uzyskało 0 punktów za przejrzystość. Na drugim biegunie sześć uzyskało 10 na 10 punktów, podejmując takie kroki, jak inwestowanie w elektroniczny rejestr upadłości.

Komentując kroki, jakie chciałby podjąć EBOR, Zoller po raz pierwszy wymieniła przejrzystość, która, jak powiedziała, „pomoże krajowym autorom i organom regulacyjnym lepiej zrozumieć systemy niewypłacalności oraz gdzie następuje wyciek wartości, jakie są odzyski”.

Należy również skoncentrować się na terminowości postępowań upadłościowych, dodała: „Przedawanie bardzo długich postępowań upadłościowych ma destrukcyjną wartość. Powinno być szybkie wejście i wyjście.

Na koniec powiedziała: „Ważne jest również inwestowanie w budowanie zdolności, ponieważ niewypłacalność jest dziedziną specjalistyczną. Potrzebujesz sędziów prawa handlowego skoncentrowanych na biznesie i dobrze prosperującego zawodu syndyków, którzy będą pracować nad planami naprawczymi i udzielać porad przedsiębiorstwom będącym dłużnikami. Musisz dokładnie przemyśleć cały ekosystem.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *