Connect with us

Gospodarka

bne IntelliNews – PKB Polski wzrósł w II kwartale o 10,7% r/r po pandemicznej recesji

Published

on

Polski PKB wzrósł w drugim kwartale o 10,7% rok do roku wyrównany sezonowo, po spadku o 1,3% rok do roku w poprzednich trzech miesiącach, podał Główny Urząd Statystyczny (WNP) we wstępnych szacunkach z sierpnia. 13.

Ten rekordowy rekord na dobre położy kres recesji wywołanej przez koronawirusa w Polsce, nawet jeśli gwałtowny wzrost był przewidywalny, mierzony w najgorszym punkcie recesji w drugim kwartale 2020 r.

„Głównym pytaniem na najbliższe kwartały jest to, jak silny jest obecny podstawowy trend wzrostu PKB. Ostatnie badania nastrojów biznesowych pokazują, że tempo wzrostu PKB ustabilizowało się na początku trzeciego kwartału na nieco ponad 5%, co jest zgodne z naszym scenariuszem bazowym ”- powiedział kontrolowany przez państwo bank PKO BP w komentarzu do danych z WNP . „Tym samym trzymamy się naszego szacunku wzrostu PKB w całym roku na poziomie 5,4%” – dodał PKO BP.

Po tymczasowych blokadach, które sparaliżowały działalność od października do marca, polska gospodarka otworzyła się na nowo praktycznie w pełni. Nie jest jednak jasne, jaki wpływ będzie miał wysoce zakaźny wariant delta koronawirusa, ponieważ rząd spodziewa się powrotu do niektórych ograniczeń po sierpniu.

Spodziewany jest nowy wzrost zachorowań na koronawirusa, ponieważ polska kampania szczepień została w dużej mierze wstrzymana, około 50% populacji jest w pełni zaszczepionych, a tempo nowych szczepień to epoka lodowcowa.

Szczegółowy podział pomiaru Flash – wraz z ewentualną korektą danych – ma zostać opublikowany 31 sierpnia.

„Złagodzenie restrykcji w maju wsparło odbicie popytu krajowego, w tym konsumpcji gospodarstw domowych, oraz utrzymujące się dobre wyniki inwestycyjne. Usługi rynkowe również powinny być silne ”- powiedział ING w przybliżonej ocenie.

„Siła prawdopodobnie odzwierciedlała ponowne otwarcie gospodarki, z ponownym otwarciem usług opieki osobistej w kwietniu oraz zniesieniem ograniczeń dotyczących wyżywienia i zakwaterowania w maju. Dane miesięczne pokazują, że sprzedaż przemysłowa i detaliczna również nadal solidnie rosła ”- powiedział Capital Economics.

READ  Czarny tydzień. Promocje do 80% w Lidlu. Od kiedy? - o2

Nieskorygowany PKB Polski wzrósł w drugim kwartale o 10,9% r/r, w porównaniu do spadku o 0,9% r/r od stycznia do marca, jak wynika z danych WNP.

W ujęciu kwartalnym wzrost gospodarczy w drugim kwartale wzrósł o 1,9%, po dodaniu 1,3% do poprzedniego kwartału w pierwszym kwartale.

W 2020 r. PKB Polski spadł o 2,7% w jednej z najłagodniejszych na świecie recesji wywołanej koronawirusem.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *