Connect with us

Gospodarka

bne IntelliNews – PKB Polski w pierwszym kwartale pozostał bez zmian

Published

on

bne IntelliNews – PKB Polski w pierwszym kwartale pozostał bez zmian

PKB Polski w pierwszym kwartale utrzymał się na niezmienionym poziomie rok do roku, spowalniając z 0,6% wzrostu rok do roku w poprzednich trzech miesiącach (diagram), pokazał wyrównane sezonowo dane GUS we wstępnym odczycie z 31 maja.

GUS utrzymał wstępny odczyt z połowy maja, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Konsumpcja prywatna, od dawna będąca motorem polskiego wzrostu, nadal słabła, ponieważ inflacja nadal pożerała realną wartość płac, chociaż od lutego dynamika cen systematycznie spada. Analitycy twierdzą też, że oszczędności gospodarstw domowych zgromadzone podczas pandemii w dużej mierze już się skończyły.

Konsumpcja gospodarstw domowych spadła o 2% r/r w pierwszym kwartale (nieskorygowana), pogłębiając passę recesji po spadku o 1,1% r/r w czwartym kwartale. Z drugiej strony inwestycje utrzymały się na dobrym poziomie, rosnąc o 5,5% rok do roku, co oznacza wzrost o 0,1 punktu procentowego kw/kw.

„Spadek konsumpcji jest konsekwencją spadku realnej siły nabywczej dochodów i nastąpił pomimo wzrostu liczby ludności Polski w wyniku napływu uchodźców z Ukrainy” – poinformował PKO BP w komentarzu do komunikatu WNP.

Dane CIS pokazały również, że ogólna konsumpcja spadła o 1,6% rok do roku, zmniejszając się w porównaniu ze spadkiem o 3,3% w poprzednich trzech miesiącach.

Słabnąca konsumpcja i spadek akumulacji brutto doprowadziły do ​​spadku popytu krajowego o 5,2% r/r w okresie styczeń-marzec, co stanowi gwałtowne spowolnienie w stosunku do wzrostu o 0,6% rdr w czwartym kwartale.

Dodatni wkład eksportu netto wzrósł do 4,3 punktu procentowego w pierwszym kwartale z +1,7 punktu procentowego w poprzednich trzech miesiącach.

W sumie model wzrostu gospodarczego w IV kwartale powinien sprzyjać „stopniowemu ożywieniu wzrostu gospodarczego” – zauważył Santander Bank Polska.

„Oczekuje się, że konsumpcja prywatna ponownie wzrośnie jeszcze w tym roku. Korekta zapasów rozpoczęła się później niż oczekiwano i może trwać dalej, ale miejsce na jej kontynuację jest ograniczone, jeśli mamy rację co do nadchodzącego ożywienia popytu konsumpcyjnego” – powiedział Santander Bank Polska.

READ  Liderzy Europy Środkowej skupiają się na szczepieniach, energetyka jądrowa Polska, lider energetyki Węgry

„Inwestycje mogą zwalniać, ale nadal powinny wspierać wzrost gospodarczy w tym roku, podczas gdy oczekuje się, że wkład eksportu netto będzie słabł w nadchodzących kwartałach” – napisano.

Nieskorygowany polski PKB spadł w pierwszym kwartale o 0,3% r/r, w porównaniu do wzrostu o 2,3% r/r w okresie październik-grudzień, wynika również z danych CIS.

Gospodarka wzrosła o 3,8% w ujęciu sekwencyjnym, po spadku o 2,3% w ujęciu sekwencyjnym w czwartym kwartale.

Obecnie prognozuje się, że gospodarka wzrośnie w najlepszym razie o 1% w 2023 r., ponieważ oczekuje się, że podwyższona inflacja oraz niskie zaufanie konsumentów i przedsiębiorstw osłabią aktywność, chociaż oczekuje się, że w dalszej części roku nastąpi stopniowa poprawa.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *