Connect with us

Gospodarka

bne IntelliNews – ING: Dwucyfrowe tempo wzrostu polskiego handlu zagranicznego

Published

on

Polski bank centralny właśnie opublikował dane o bilansie płatniczym za grudzień i odnotował umiarkowaną nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących w wysokości 0,4 mld euro. Odpowiada to rekordowo wysokiej nadwyżce PKB w wysokości 3,6% za cały rok 2020

Dwucyfrowy wzrost eksportu i importu towarów

Grudniowa nadwyżka była pięciokrotnie niższa niż w listopadzie, przy konsensusie rynkowym na poziomie 1,1 mld EUR i naszej prognozie na poziomie 0,9 mld EUR. W handlu zagranicznym występuje jednak silna sezonowość, przy niższych wolumenach w grudniu ze względu na okres świąteczny. Mimo to Polska jest nadal krajem eksportowym. Odbicie importu niekoniecznie jest złą rzeczą, ponieważ może wskazywać na wzrost inwestycji krajowych z najniższych w historii.

Polska odnotowała nadwyżki na rachunku obrotów bieżących w każdym miesiącu 2020 r., Które w roku pandemicznym wyniosły 18,4 mld EUR (3,6% PKB) wobec nadwyżki 2,6 mld EUR w 2019 r. (0,5% PKB). Nadwyżka w handlu towarami wzrosła z 1,2 mld EUR w 2019 r. Do 11,7 mld EUR w 2020 r. Jednocześnie Polska odnotowała nadwyżkę usługową w wysokości 24 mld EUR, przy znacznym deficycie dochodów pierwotnych w wysokości 15,9 mld EUR i towarzyszył jej dochód wtórny. deficyt w wysokości 1,5 mld EUR, ale takie wzorce istniały w poprzednich latach.

Choć nadwyżka w handlu towarami w grudniu 2020 r. Była sześciokrotnie niższa niż w listopadzie (0,3 mld EUR wobec 1,9 mld EUR), to skumulowane saldo 12-miesięczne nieznacznie wzrosło z 2,2% PKB w listopadzie do 2,3% PKB w grudniu. Wzrost eksportu towarów wyrażony w euro nadal nabierał tempa i wyniósł 14,8% rok do roku w porównaniu z 10,1% w listopadzie. Import wzrósł dwucyfrowo po raz pierwszy w 2020 roku: 13,6% rok do roku w grudniu w porównaniu do 5,3% w poprzednim miesiącu.

Nowa polska specjalizacja eksportowa: akumulatory do samochodów elektrycznych

Dobre wyniki w eksporcie towarów sugerują, że wydawał się odporny na ograniczenia pandemiczne, ponieważ jest zasilany przez trwałe towary konsumpcyjne, które były w ich biurach przez długi czas z powodu przerw w dostawie energii. Polski eksport zyskał także na wcześniejszych zagranicznych inwestycjach typu greenfield w produkcję baterii do samochodów elektrycznych, części samochodowych i pojazdów. Na przykład produkcja akumulatorów samochodowych dodała około 2,5 punktu procentowego do imponującego wzrostu produkcji przemysłowej o 11% rok do roku w grudniu (wzmocniony efektami kalendarzowymi).

READ  Prof. prof. Witold Modzelewski: Czego podatnicy mogą spodziewać się w drugiej połowie roku?

Ożywienie importu może wskazywać na ożywienie popytu krajowego w Polsce, co jest dobrym sygnałem, że wskaźnik inwestycji osiągnął dno w ostatnich kwartałach. Ponieważ ceny ropy naftowej zaczynają ponownie rosnąć od listopada, kategoria ta nie pomaga już w obniżaniu rachunków importowych tak bardzo, jak miało to miejsce w poprzednich miesiącach. NBP podał, że najbardziej dynamiczny wzrost importu dotyczy odzieży, urządzeń łączności bezprzewodowej, komputerów, medycznych testów diagnostycznych i części samochodowych.

Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących umiarkowana do 2021 r

Eksport netto pozytywnie przyczynił się do solidnego wzrostu PKB w Polsce w 2020 roku. GUS właśnie opublikował błyskawiczne szacunki na poziomie -2,8% rok do roku w czwartym kwartale i szacujemy, że eksport netto przyczynił się do wzrostu gospodarczego o 1,5 punktu procentowego. Jednak zeszłoroczna nadwyżka na rynku wtórnym w wysokości około 3,5% PKB jest nie do utrzymania w 2021 r., Ponieważ popyt krajowy odrodzi się, a ceny ropy idą na północ. W tym roku prognozujemy nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących w wysokości 2% PKB.

– –

Leszek Kasek jest starszym ekonomistą w ING w Warszawie. Ta notatka pojawiła się po raz pierwszy w ING MYŚLEĆ Portal tutaj.

Zastrzeżenie dotyczące treści: ING przygotowało tę publikację wyłącznie w celach informacyjnych, niezależnie od środków, sytuacji finansowej lub celów inwestycyjnych konkretnego użytkownika. Informacje nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej, porady inwestycyjnej, prawnej lub podatkowej ani oferty lub zaproszenia do zakupu lub sprzedaży instrumentu finansowego. Kontynuuj czytanie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.