Connect with us

Świat

Blokada w Sydney z powodu COVID-19 ma zakończyć się wcześniej dla zaszczepionych

Published

on

Pieszy w ochronnej masce na twarz przekracza linie tramwajowe w centrum miasta podczas blokady, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa (COVID-19) w Sydney w Australii 24 września 2021 r. REUTERS / Loren Elliott

  • Zasady blokowania w Sydney mają zostać złagodzone od 11 października
  • Nieszczepione krawężniki w NSW pozostaną do 1 grudnia
  • Victoria odmawia zobowiązania się do daty ponownego otwarcia

SYDNEY, 27 września (Reuters) – Australijskie władze w poniedziałek ogłosiły plany stopniowego ponownego otwierania zamkniętego Sydney i ujawniły dwupoziomowy system, który dawałby obywatelom zaszczepionym przeciwko COVID-19 więcej wolności niż dają ich nieszczepieni sąsiedzi przez kilka tygodni.

Ograniczenia ruchu w Nowej Południowej Walii, najbardziej zaludnionym stanie w kraju, w którym znajduje się Sydney, będą stopniowo znoszone między 11 października a 1 grudnia, ponieważ wskaźniki szczepień przekroczą 70%, 80% i 90%.

Jednak osoby, które nie są w pełni zaszczepione, mogą nie mieć możliwości dołączenia do grupy zaszczepionych do ostatniej daty, aby wznowić wspólne uprawianie sportów, jedzenie na mieście, zakupy i inne zajęcia.

„W przeciwieństwie do większości przypadków na świecie, jeśli nie jesteś zaszczepiony, musisz poczekać co najmniej cztery lub pięć tygodni… aby wziąć udział w rzeczach, w których może uczestniczyć reszta z nas” – powiedziała premier Gladys Berejiklian podczas briefingu telewizyjnego.

„Jeśli chcesz jeść z przyjaciółmi i zapraszać ludzi do swojego domu, musisz się zaszczepić”.

Berejiklian nie podał żadnych informacji o tym, w jaki sposób osoby nieszczepione zostaną zablokowane z działalności.

Sydney, wraz z Melbourne i Canberrą, jest zamknięte od kilku tygodni, a trzy miasta odczuły trzecią falę infekcji COVID-19, która podniosła krajową liczbę przypadków do prawie 100 000 – 68% od połowy czerwca. Trzy stany – Nowa Południowa Walia, Wiktoria i Australijskie Terytorium Stołeczne – zgłosiły w poniedziałek nieco ponad 1500 przypadków, większość z nich w NSW i Wiktorii.

READ  Władimir Putin: Mamy broń, której nie mają inne kraje

Jednak przy 1245 zgonach, ogólnokrajowy wskaźnik śmiertelności spadł z powodu wyższych wskaźników szczepień wśród osób najbardziej narażonych.

Wybuch epidemii delta podzielił przywódców stanów i terytoriów, z niektórymi przewodzącymi częściami kraju wolnymi od wirusów, co sugeruje, że będą sprzeciwiać się federalnemu planowi ponownego otwarcia granic wewnętrznych, gdy dorosła populacja osiągnie 80% szczepień, co jest oczekiwane do końca października.

W Nowej Południowej Walii, gdzie około 60% osób w wieku 16 lat i więcej jest w pełni zaszczepionych, restauracje, puby, sklepy detaliczne, siłownie i kryte obiekty rekreacyjne mogą zostać ponownie otwarte 11 października – dzień po tym, jak oczekuje się, że stan osiągnie 70% limitu możliwości zaszczepienia.

Podróże po całym kraju będą dozwolone, gdy poziom szczepień osiągnie 80%, czego oczekuje się kilka tygodni później. Zniesione zostaną ograniczenia dotyczące osób uczęszczających na pogrzeby i wesela, a liczba zaszczepionych osób, które mogą przebywać w domu, zostanie podwojona do 10.

Od 1 grudnia nie ma ograniczeń dotyczących domowych i nieformalnych spotkań na świeżym powietrzu. Limity wydajności pozostają w pomieszczeniach, ale maski nie są już wymagane. Firmy mogą narzucać własne zasady dotyczące szczepienia klientów.

PONOWNE OTWARCIE CHŁODNIC

Sąsiednia Wiktoria nie ogłosiła jeszcze terminu, w którym wszyscy mieszkańcy, w tym nieszczepieni, mogą się swobodnie przemieszczać. Oczekuje się jednak, że stan złagodzi niektóre ograniczenia od środy, kiedy liczba dorosłych otrzymujących pierwszą dawkę szczepionki przekroczy 80%.

Podczas gdy firmy i branża turystyczna ogólnie z zadowoleniem przyjęły plan ponownego otwarcia Nowej Południowej Walii, niektóre grupy zwolenników stwierdziły, że wskaźniki szczepień wśród słabszych grup, takich jak ludność tubylcza, osoby niepełnosprawne i osoby z regionów o słabych dostawach szczepionek, nie są wystarczająco wysokie.

„Grupy te są bardziej narażone na poważne choroby i śmierć z powodu COVID i byłoby nierozsądne złagodzenie ograniczeń, dopóki nie będziemy pewni, że osoby z grupy wysokiego ryzyka mają co najmniej taki sam wskaźnik szczepień jak szersza społeczność” – powiedział dyrektor generalny Australijska Rada Opieki Społecznej Cassandra Goldie w oświadczeniu.

READ  Wielka Brytania. Złagodzenie ograniczeń w okresie świątecznym zajmie pięć dni

Linie lotnicze Qantas (QAN.AX), który wcześniej ogłosił, że pasażerowie międzynarodowych linii lotniczych będą musieli zostać w pełni zaszczepieni, i poinformował, że przywróci datę ponownego otwarcia lotów między Sydney a Melbourne od 1 grudnia do 5 listopada na podstawie poniedziałkowej aktualizacji.

Powiedział jednak, że przekieruje swój bezpośredni lot Perth-Londyn do co najmniej kwietnia 2022 r. i zawiesi większość lotów między Perth a stanami wschodniego wybrzeża, ponieważ Australia Zachodnia nie podała daty ponownego otwarcia granicy.

Sprawozdania Renju Jose i Byrona Kaye; Montaż przez Jane Wardell

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *