Connect with us

technologia

Polska spółka górnicza KGHM wybiera energetykę jądrową jako czystą energię

Published

on

KGHM, polski gigant miedziowy, podpisał wspólne zobowiązanie do rozwoju technologii SMR z NuScale Power, amerykańskim liderem wśród producentów małych reaktorów modułowych, oraz z PBE Molecule. Technologia NuScale dla małych reaktorów jądrowych umożliwia produkcję czystej, odnawialnej i niedrogiej energii. Moc NuSkali opracował nową modułową elektrownię jądrową z lekkim reaktorem wodnym, aby zapewnić energię do wytwarzania energii, ciepłownictwa, odsalania, wytwarzania wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym.

Stany NuScale w Komunikat prasowy, wesprze KGHM we wdrożeniu technologii SMR w celu zastąpienia dotychczasowych węglowych źródeł energii. Ta czysta energia ma zaopatrywać w energię elektryczną zakłady produkcyjne spółki miedziowej. Współpraca ta obejmuje opracowanie i budowę 4 małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), z opcją do 12 (o mocy zainstalowanej około 1 GW). Będzie to prawdopodobnie największa tego typu instalacja na świecie. Projekt ma zostać ukończony do końca 2030 roku.

Zgodnie z podpisanym zobowiązaniem, KGHM Polska Miedź nie tylko stanie się odbiorcą produktu końcowego, ale również będzie aktywnie uczestniczyć w rozwoju tej technologii.

Zapisz się do naszego newslettera!

Twój tygodniowy przegląd innowacji Najlepsze artykuły tygodnia w Twojej skrzynce odbiorczej w każdą niedzielę.

Promowana przez KGHM strategia zakłada, że ​​do 2030 r. połowa potrzeb energetycznych spółki będzie pokrywana z własnych źródeł wewnętrznych, w tym z odnawialnych źródeł energii. KGHM Polska Miedź promuje projekty budowy systemów fotowoltaicznych na miejscu swoich instalacji, jest sygnatariuszem umowy na rozwój morskich farm wiatrowych w Polsce i obecnie uzupełnia ten mix energią z małych reaktorów jądrowych.

Reaktor modułowy

Konstrukcja małego reaktora modułowego (SMR) zawiera w pełni fabrycznie zbudowany moduł NuScale Power Module™ zdolny do generowania 77 MW energii elektrycznej przy użyciu bezpieczniejszej, mniejszej i bardziej skalowalnej wersji technologii reaktora ciśnieniowego.

Skalowalna konstrukcja NuScale – elektrownie, które mogą pomieścić do czterech, sześciu lub 12 pojedynczych modułów mocy – oferuje korzyści płynące z energii bezemisyjnej i zmniejsza zobowiązania finansowe związane z gigawatowymi elektrowniami jądrowymi. Większościowym inwestorem NuScale jest Fluor Corporation, globalna firma zajmująca się inżynierią, zaopatrzeniem i budową z 70-letnią tradycją w komercyjnej energetyce jądrowej.

READ  Polska zleca Saabowi wsparcie logistyczne dla systemów Double Eagle

KGHM zajmuje się wydobyciem i przetwarzaniem cennych surowców naturalnych. Jego centralnym punktem jest największe w Europie złoże rud miedzi, położone w południowo-zachodniej Polsce. Firma działa na trzech kontynentach – w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. Kontrolowane przez KGHM zasoby rud miedzi zapewniają spółce wiodącą pozycję w branży wydobywczej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *