Connect with us

Gospodarka

Bilans płatniczy Polski w grudniu był prawie zrównoważony | Artykuł

Published

on

Bilans płatniczy Polski w grudniu był prawie zrównoważony |  Artykuł

W grudniu 2023 r. na rachunku bieżącym Polski deficyt wyniósł 24 mln euro, co jest zasadniczo zgodne z konsensusem dotyczącym nadwyżki na poziomie 53 mln euro. Eksport wyrażony w euro spadł w grudniu o 6,0% r/r (nasza prognoza: -6,2% r/r, konsensus: -1,0%), pogłębiając spadek o 1,9% w listopadzie. Import spadł o 11,3% r/r (znacznie poniżej naszej konsensusu prognozy na poziomie -7,1% r/r, po spadku o 7,8% w poprzednim miesiącu). W całym 2023 roku szacujemy, że nadwyżka na rachunku obrotów bieżących wyniosła 1,6% PKB (wzrost z 1,4% po listopadzie), wobec deficytu na poziomie 2,4% PKB w 2022 roku.

W grudniu po raz pierwszy w 2023 roku wystąpił miesięczny deficyt w obrotach towarowych (0,6 mld euro wobec nadwyżki 0,2 mld euro w listopadzie). Solidne dodatnie saldo w sektorze usług (3,2 mld euro w grudniu po 2,9 mld euro w poprzednim miesiącu) zrównoważyło deficyt dochodów pierwotnych (2,7 mld euro). Saldo dochodów wtórnych zamknęło się niewielką nadwyżką (38 mln euro), choć po ośmiu miesiącach deficytów. Bilans handlowy poprawił się do 1,2% PKB z 0,9% PKB w poprzednim miesiącu (roll 12-miesięczny) i po deficycie na poziomie 3,7% PKB rok wcześniej.

Dane dotyczące handlu zagranicznego wskazują na znaczny spadek sprzedaży. Jako importer netto energii i surowców Polska czerpie korzyści z zakończenia ubiegłorocznego szoku energetycznego, szczególnie na rynku gazu ziemnego i węgla. Spadek eksportu odzwierciedla słaby popyt w strefie euro, szczególnie w Niemczech, który w IV kwartale 2023 r. znajdował się pomiędzy recesją a stagnacją. Z kolei niski wzrost importu wiąże się ze słabym popytem krajowym, zwłaszcza konsumpcji, i korektami w dół zapasów.

Miękkie wskaźniki ze strefy euro (PMI, obecnie ZEW z Niemiec) wskazują na lekką, stopniową poprawę perspektyw eksportu w nadchodzących miesiącach. Z drugiej strony dane krajowe nie wskazują na ożywienie importu.

READ  USA zatwierdzają sprzedaż czołgów Abrams za 4 miliardy dolarów sojusznikowi NATO, Polsce

Jak wynika z komunikatu Narodowego Banku Polskiego, w grudniu spadki eksportu (wyrażonego w złotych) zanotowano we wszystkich sześciu raportowanych kategoriach – przede wszystkim w towarach podażowych, inwestycyjnych i konsumpcyjnych, a w tej drugiej kategorii szczególnie w sprzęcie AGD. W sektorze sprzętu transportowego wzrosła sprzedaż samochodów dostawczych, ciągników siodłowych i samochodów osobowych, natomiast spadł eksport części samochodowych. Po stronie importu najbardziej spadł import paliw – związany ze znaczącymi spadkami cen rok do roku – ale gwałtowne spadki odnotowano także w przypadku dóbr pośrednich i dóbr inwestycyjnych, a wzrost importu sprzętu transportowego był mniejszy niż w poprzednich miesiącach.

Dzisiejsze dane są neutralne dla złotego i potwierdzają ogólnie solidną pozycję zewnętrzną Polski. W ostatnich tygodniach złotemu sprzyjała coraz mniej ekspansywna retoryka polityki pieniężnej (w komunikacie proponowano niezmienione stopy procentowe do końca tego roku) oraz uwolnienie napływu środków unijnych w 2024 r., m.in. z unijnego Funduszu Odbudowy i Odporności Gospodarczej UE Obiekt .

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *