Connect with us

Nauka

Biden ryzykuje złamaniem obietnicy klimatycznej, przekazując 500 mln dolarów publicznych środków na import LNG do Polski

Published

on

Biden ryzykuje złamaniem obietnicy klimatycznej, przekazując 500 mln dolarów publicznych środków na import LNG do Polski

DO NATYCHMIASTOWEJ PUBLIKACJI

1 czerwca 2023 r

Kontakt:
Valentina Stackl, [email protected]
Collin Rees, [email protected]

Biden ryzykuje złamaniem obietnicy klimatycznej, przekazując 500 mln dolarów publicznych środków na import LNG do Polski

  • Na posiedzeniu zarządu 6 czerwca amerykańska Korporacja Finansowania Rozwoju Międzynarodowego (DFC) prawdopodobnie rozważy m.in Gwarancja 500 milionów dolarów dla Goldman Sachs, aby pomóc polskiej spółce naftowo-gazowej PKN Orlen w zwiększeniu importu LNG z USA.
  • To naruszyłoby zobowiązanie Bidena do zakończenia międzynarodowego publicznego finansowania paliw kopalnych do końca 2022 r., które złożył na szczycie klimatycznym ONZ COP26 w Glasgow w 2021 r., a następnie powtórzył na G7.
  • Finansowanie LNG jest sprzeczne z naukami o klimacie i jest ryzykowne finansowo, a także pogłębia niesprawiedliwość środowiskową.
  • Dzieje się to kilka tygodni po pierwszym znanym złamaniu tej obietnicy, gdy amerykański Export-Import Bank zatwierdził prawie 100 milionów dolarów na kontrowersyjną indonezyjską rafinerię Balikpapan.

WASHINGTON, DC – Prezydent USA Joe Biden ryzykuje złamanie ważnej obietnicy klimatycznej dotyczącej zakończenia międzynarodowego publicznego finansowania paliw kopalnych, przy czym amerykańska International Development Finance Corporation (DFC) rozważa Gwarancja 500 mln USD wsparcie importu amerykańskiego LNG do Polski. Transakcja może zostać zatwierdzona już na posiedzeniu zarządu DFC w przyszłym tygodniu, 6 czerwca.

W zeszłym miesiącu amerykański Export-Import Bank zatwierdził prawie 100 milionów dolarów na kontrowersyjną rafinerię ropy naftowej w Balikpapan w Indonezji pierwsze znane naruszenie prawa Bidena obietnica zakończyć publiczne finansowanie międzynarodowych projektów związanych z paliwami kopalnymi do końca 2022 r. Podczas gdy większość krajów o podobnym charakterze – w tym Kanada, Wielka Brytania i Francja – opublikowała polityki mające na celu dotrzymanie tego zobowiązania, Stany Zjednoczone odmówił upublicznienia swojej polityki.

Dodając do tego braku przejrzystości, oczekująca transakcja finansowa została początkowo opublikowana w DFC lista oczekujących projektów 23 maja [1]; od 30 maja został usunięty. „Podsumowanie informacji publicznej” pozostaje aktywne, a DFC może nadal zatwierdzać transakcję po kolejnym posiedzeniu zarządu w przyszłym tygodniu.

READ  Przestępca ucieka z Polski po rozprawieniu się Gardy z rywalizacją Longford

W odpowiedzi na proponowaną transakcję Collin Rees, menedżer programu Oil Change International w USA, powiedział:

„Prezydent Biden przytoczył swoją obietnicę zakończenia międzynarodowego publicznego finansowania paliw kopalnych jako znak swojego nieustannego zaangażowania w przywództwo w dziedzinie klimatu, nawet gdy zwiększa paliwa kopalne i łamie wiele swoich kluczowych zobowiązań klimatycznych w kraju. Development Finance Corporation, która aprobuje ten brudny projekt, pokaże raz na zawsze, że te twierdzenia to nic innego jak puste słowa.

„Odmowa Bidena opublikowania publicznych wytycznych wspierających międzynarodowe zobowiązanie dotyczące paliw kopalnych pozwala DFC na dalsze finansowanie ekspansji brudnych paliw kopalnych. Usuwając tę ​​ogromną darowiznę dla amerykańskiego przemysłu LNG z listy oczekujących projektów, DFC idzie w ślady Bidena i ukrywa dalsze wsparcie dla paliw kopalnych przed opinią publiczną.

„Jeśli zostanie zatwierdzony, ta darowizna w wysokości 500 milionów dolarów na zniszczenie klimatu jeszcze bardziej zagrozi powietrzu, ziemi i wodzie społeczności pierwszej linii w Stanach Zjednoczonych i Polsce, kpiąc z rzekomego zaangażowania Bidena na rzecz sprawiedliwości środowiskowej. Przedłużyłoby to również europejski kryzys energetyczny związany z paliwami kopalnymi. Szybka budowa w 100% energii odnawialnej jest jedyną drogą do globalnego bezpieczeństwa energetycznego”.

###

[1] Zrzut ekranu z 25 maja pokazuje, że propozycja PKN Orlen znalazła się w DFC lista oczekujących projektów (gdzie po raz pierwszy pojawił się 23 maja), ale został usunięty 30 maja. To usunięcie nie uniemożliwia zarządowi DFC zatwierdzenia transakcji na posiedzeniu 7 czerwca, ale dodaje bariery do kontroli publicznej.

Klas

  • O Deklaracja z Glasgow został zainaugurowany podczas 26. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP26) w Glasgow w Szkocji. 39 sygnatariuszy zamierza „zakończyć nowe bezpośrednie wsparcie publiczne dla niezachwianego międzynarodowego sektora energii opartej na paliwach kopalnych do końca 2022 r.”, a zamiast tego „w pełni nadać priorytet naszemu wsparciu przejścia na czystą energię”. Został podpisany przez 34 rządy i pięć publicznych instytucji finansowych.
  • Ostatni Międzynarodowe badania dotyczące wymiany oleju pokazuje, że podczas gdy wiele krajów wypełnia swoje zobowiązania z Glasgow, niewielka liczba krajów, w tym Stany Zjednoczone, pozostaje w tyle.
  • W październiku 2022 r. Międzynarodowa Agencja Energii opublikowała swoją autorytatywny Światowe prognozy energetycznepokazujący stabilizację popytu na ropę, gaz i węgiel w tej dekadzie i potwierdzający, że nie można pozwolić na żadne nowe inwestycje w ropę i gaz, jeśli świat ma utrzymać globalne ocieplenie poniżej celu 1,5°C określonego w porozumieniu paryskim.
READ  „Wszyscy mamy do odegrania rolę” w zapewnieniu przetrwania i rozkwitu demokracji
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *