Connect with us

Świat

Biden ostrzega, że ​​USA zareagują na działania Iranu, w tym ataki dronów

Published

on

Biden ostrzega, że ​​USA zareagują na działania Iranu, w tym ataki dronów

Prezydent USA Joe Biden powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone zareagują na środki podjęte przez Iran przeciwko interesom Waszyngtonu, w tym niedawne ataki dronów.

„Jeśli chodzi o pytanie, jak zareagujemy na ich działania przeciwko interesom USA, czy będą to ataki dronów, czy coś innego, zareagujemy” – powiedział Biden na konferencji prasowej po szczycie G20 w Rzymie.

„Będziemy odpowiadać” – dodał.

Zeznanie Bidena pojawia się po tym, jak amerykańscy urzędnicy oskarżyli Iran o atak drona na odległą placówkę USA w Syrii. Urzędnicy powiedzieli w poniedziałek, że USA uważają, że Iran poparł i poparł atak, ale drony nie zostały wystrzelone z Iranu.

W ataku 20 października nie zgłoszono żadnych zgonów ani obrażeń.

W odwecie Departament Skarbu USA ogłosił w piątek nowe wyroki przeciwko dwóm wyższym członkom Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej i dwóm oddziałom za dostarczanie śmiercionośnych dronów i powiązanych materiałów grupom powstańczym w Iraku, Libanie, Jemenie i Etiopii.

Siły amerykańskie i koalicyjne stacjonują w al-Tanf, aby szkolić wojska syryjskie na patrolach, aby przeciwdziałać dżihadystom Państwa Islamskiego. Baza znajduje się również na drodze, która służy jako ważne połączenie dla sił wspieranych przez Iran z Teheranu do południowego Libanu i Izraela.

Rzecznik Pentagonu John Kirby odmówił podania szczegółów raportu podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Nazwał to „złożonym, skoordynowanym i celowym atakiem” i powiedział, że Stany Zjednoczone widziały podobne ataki od szyickich milicji wspieranych przez Iran. Nie chciał jednak wchodzić w szczegóły i powiedział, że nie ma informacji o amunicji użytej w ataku.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska w skrócie: co wiemy w 250. dniu inwazji | Ukraina

Kirby odmówił również odpowiedzi na pytanie, czy żołnierze zostali ostrzeżeni z wyprzedzeniem, czy też USA planują reakcję wojskową.

„Ochrona i bezpieczeństwo naszych sił za granicą ma ogromne znaczenie dla sekretarza” – powiedział Kirby, odnosząc się do sekretarza obrony Lloyda Austina – „a jeśli ma być odpowiedź, to będzie ona w odpowiednim czasie i miejscu i… …w wybrany przez nas sposób i na pewno nie uprzedzimy takich decyzji.”

Rzecznik Pentagonu John Kirby przemawia podczas briefingu medialnego w Pentagonie w Waszyngtonie, 17 lutego 2021 r. (AP Photo / Alex Brandon, File)

Proirańskie media podały, że atak na Tanf został przeprowadzony przez „syryjskich sojuszników” – oczywiste odniesienie do grup wspieranych przez Iran – w odwecie za atak kilka dni wcześniej w pobliżu historycznego syryjskiego miasta Palmyra. Za atak obwiniany jest Izrael. Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że Ameryka nie była zaangażowana.

Atak al-Tanfa nastąpił w czasie narastających napięć z Iranem. Rząd Bidena powiedział w tym tygodniu, że międzynarodowe wysiłki dyplomatyczne mające na celu ponowne włączenie Iranu do negocjacji w sprawie powrotu do umowy nuklearnej z 2015 r. są w „punkcie krytycznym”, a cierpliwość jest słaba. Ale Waszyngtonowi zależy również na sprowadzeniu Iranu z powrotem do stołu negocjacyjnego.

Amerykańska placówka wojskowa al-Tanf w południowej Syrii, 22 października 2018 r. (AP / Lolita Baldor)

Ostatni poważny atak Iranu na siły amerykańskie miał miejsce w styczniu 2020 r., kiedy Teheran wystrzelił zaporę pocisków balistycznych na bazę lotniczą al-Asad w Iraku. Siły amerykańskie i koalicyjne zostały ostrzeżone o nadlatujących pociskach i były w stanie ukryć się, ale ponad 100 amerykańskich żołnierzy doznało urazów mózgu w wyniku eksplozji.

Atak był odpowiedzią na atak amerykańskich dronów w pobliżu lotniska w Bagdadzie na początku tego miesiąca, w którym zginął irański generał Kasem Solejmani i przywódca irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis.

READ  Koreańczycy z północy w sprzęcie do nurkowania przekraczają granicę z Koreą Południową niezauważeni

Dwa miesiące po ataku al-Asad amerykańskie samoloty bojowe uderzyły w pięć miejsc w odwecie i wycelowały w wspierane przez Iran szyickie milicje, które zostały obwiniane o styczniowy atak rakietowy.

Ucz się hebrajskiego w zabawny i wyjątkowy sposób

Dostajesz izraelskie wiadomości… ale czy ty? WOLA to? Oto Twoja szansa, aby zrozumieć nie tylko ogólny obraz, który przedstawiamy na tych stronach, ale także krytyczne, soczyste szczegóły życia w Izraelu.

w Hebrajski mądry uliczny dla społeczności Times of Israel, co miesiąc uczymy się kilku slangowych hebrajskich zwrotów na wspólny temat. Są to niewielkie kursy hebrajskiego z dźwiękiem, które naszym zdaniem naprawdę Ci się spodobają.

Ucz się więcej

Ucz się więcej

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Jesteś poważny Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – by zaoferować wymagającym czytelnikom takim jak Ty niezastąpione relacje o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych agencji prasowych, nie wprowadziliśmy paywalla. Jednakże, ponieważ prowadzone przez nas dziennikarstwo jest kosztowne, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby wesprzeć naszą pracę poprzez przyłączenie się Czasy społeczności Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, ciesząc się The Times of Israel BEZ REKLAM, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *