Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Biden odwiedza wojska w Polsce, spotka się z ukraińskimi uchodźcami

Published

on

Biden odwiedza wojska w Polsce, spotka się z ukraińskimi uchodźcami

Prezydent Biden spotka się z ukraińskimi uchodźcami i wygłosi „wielkie przemówienie” podczas sobotniego pobytu w Polsce, powiedział w piątek dziennikarzom Air Force One doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. W piątek prezydent spotkał się z wojskami amerykańskimi stacjonującymi w Polsce i obserwował działania humanitarne w tym kraju NATO.

Prezydent spędził trochę czasu w Rzeszowie, w Polsce, niedaleko granicy z Ukrainą, zanim późnym piątkiem udał się do Warszawy na spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w sobotę.

POLSKA-USA-UKRAINA-ROSJA-KONFLIKT-BIDEN
Prezydent Joe Biden rozmawia z żołnierzami USA z 82 Dywizji Powietrznodesantowej w Rzeszowie, około 100 kilometrów od granicy z Ukrainą, 25 marca 2022 r.

BRENDAN ŚMIAŁOWSKI/AFP przez Getty Images


Sullivan powiedział, że sobotnie przemówienie pana Bidena „odniesie się do wyzwań tej chwili, pilności nadchodzącego wyzwania, tego, co konflikt na Ukrainie oznacza dla świata i dlaczego tak ważne jest, aby wolny świat zachował jedność i determinację w twarzą „rosyjskiej agresji”.

Jego współpracownicy mówią, że chce nie tylko okazać wsparcie dla Polski i Ukrainy, ale chce też przedstawić konflikt jako szerszą walkę demokracji z autokracją.

Prezydent USA Joe Biden z wizytą w Polsce
Prezydent Joe Biden rozmawia z żołnierzem podczas spotkania z żołnierzami armii amerykańskiej służącymi w 82

EVELYN HOCKSTEIN/REUTERS


Jednym z głównych powodów wizyty Prezydenta w Polsce była osobista wdzięczność za goszczenie masowego napływu uchodźców. Rosyjskie ataki na infrastrukturę cywilną spowodowały, że od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę ponad 3,5 mln uchodźców uciekło do sąsiednich krajów, a zdecydowana większość z nich trafiła do Polski.

Administracja Bidena ogłosiła to w czwartek pomieści nawet 100 tys. wysiedlonych Ukraińców, podkreślając jednocześnie, że zdaniem rządu USA większość Ukraińców chce pozostać w Europie, blisko ojczyzny. Pan Biden został poinformowany o kryzysie humanitarnym wraz z Dudą w piątek.

„Jestem tutaj w Polsce, aby osobiście zobaczyć kryzys humanitarny i szczerze mówiąc, częścią mojego rozczarowania jest to, że nie widzę go na własne oczy, tak jak to robiłem w innych miejscach” – powiedział Herr. „Nie pozwolą mi, co zrozumiałe, przekroczyć granicę i zobaczyć, co się dzieje na Ukrainie”.

W piątek prezydent spotkał się także z żołnierzami USA z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, która pomaga odstraszać wschodnią flankę NATO. Naczelny Dowódca powiedział im, że „reprezentują 1% narodu amerykańskiego” i „każdy z was się zintensyfikował”. Stany Zjednoczone Ameryki, powiedział żołnierzom, są jedynym krajem, który opiera się na idei – idei wolności i demokracji.

„Prowadzimy nie tylko przykładem naszej siły, ale siłą naszego przykładu” – powiedział prezydent.

Biden powiedział, że spędził dużo czasu na Ukrainie, zanim zapanowała jakakolwiek demokracja, kiedy był senatorem USA.

– Ukraińcy mają dużo kręgosłupa. Mają dużo odwagi – powiedział. „I jestem pewien, że patrzysz… Jesteś w środku walki między demokracjami a oligarchami”.

Prezydent wielokrotnie powtarzał, że wojska amerykańskie nie zostaną wysłane do walki z Rosjanami na Ukrainie, ale obiecał też, że w razie potrzeby USA będą bronić każdego centymetra terytorium NATO.

W czwartek Biden ogłosił dodatkowy miliard dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy. Sojusznicy NATO zgodzili się na inicjatywę egzekwowania sankcji wobec Rosji, aby zapewnić, że luki prawne nie będą wykorzystywane przez oligarchów i organizacje. A NATO wzmocni swoją wschodnią flankę, rozmieszczając jeszcze cztery grupy bojowe. A wcześniej w piątek USA i Unia Europejska ogłosiły utworzenie nowej grupy zadaniowej, której celem jest wyłącznie zmniejszenie zależności Europy od rosyjskich paliw kopalnych poprzez zintensyfikowanie wysiłków USA i innych partnerów w celu dostarczenia Europie większej ilości skroplonego gazu ziemnego.

Podczas swojego europejskiego tournée, Biden zachwalał jedność NATO podczas konfliktu na Ukrainie – i podkreślał potrzebę utrzymania jednolitego frontu przeciwko Rosji. „Putin poparł rozłam w NATO” Pan Biden powiedział na konferencji prasowej dotyczącej huraganu. „NATO nigdy nie było bardziej zjednoczone niż jest dzisiaj”.

Nancy Cordes przyczyniła się do powstania tego raportu.

READ  Alperen Sengun błyszczy, gdy Turcja pokonała Polskę w międzynarodowym meczu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *