Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Biden odwiedza wojska w Polsce, spotka się z ukraińskimi uchodźcami

Published

on

Prezydent Biden spotka się z ukraińskimi uchodźcami i wygłosi „wielkie przemówienie” podczas sobotniego pobytu w Polsce, powiedział w piątek dziennikarzom Air Force One doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. W piątek prezydent spotkał się z wojskami amerykańskimi stacjonującymi w Polsce i obserwował działania humanitarne w tym kraju NATO.

Prezydent spędził trochę czasu w Rzeszowie, w Polsce, niedaleko granicy z Ukrainą, zanim późnym piątkiem udał się do Warszawy na spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w sobotę.

POLSKA-USA-UKRAINA-ROSJA-KONFLIKT-BIDEN
Prezydent Joe Biden rozmawia z żołnierzami USA z 82 Dywizji Powietrznodesantowej w Rzeszowie, około 100 kilometrów od granicy z Ukrainą, 25 marca 2022 r.

BRENDAN ŚMIAŁOWSKI/AFP przez Getty Images


Sullivan powiedział, że sobotnie przemówienie pana Bidena „odniesie się do wyzwań tej chwili, pilności nadchodzącego wyzwania, tego, co konflikt na Ukrainie oznacza dla świata i dlaczego tak ważne jest, aby wolny świat zachował jedność i determinację w twarzą „rosyjskiej agresji”.

Jego współpracownicy mówią, że chce nie tylko okazać wsparcie dla Polski i Ukrainy, ale chce też przedstawić konflikt jako szerszą walkę demokracji z autokracją.

Prezydent USA Joe Biden z wizytą w Polsce
Prezydent Joe Biden rozmawia z żołnierzem podczas spotkania z żołnierzami armii amerykańskiej służącymi w 82

EVELYN HOCKSTEIN/REUTERS


Jednym z głównych powodów wizyty Prezydenta w Polsce była osobista wdzięczność za goszczenie masowego napływu uchodźców. Rosyjskie ataki na infrastrukturę cywilną spowodowały, że od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę ponad 3,5 mln uchodźców uciekło do sąsiednich krajów, a zdecydowana większość z nich trafiła do Polski.

Administracja Bidena ogłosiła to w czwartek pomieści nawet 100 tys. wysiedlonych Ukraińców, podkreślając jednocześnie, że zdaniem rządu USA większość Ukraińców chce pozostać w Europie, blisko ojczyzny. Pan Biden został poinformowany o kryzysie humanitarnym wraz z Dudą w piątek.

„Jestem tutaj w Polsce, aby osobiście zobaczyć kryzys humanitarny i szczerze mówiąc, częścią mojego rozczarowania jest to, że nie widzę go na własne oczy, tak jak to robiłem w innych miejscach” – powiedział Herr. „Nie pozwolą mi, co zrozumiałe, przekroczyć granicę i zobaczyć, co się dzieje na Ukrainie”.

W piątek prezydent spotkał się także z żołnierzami USA z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, która pomaga odstraszać wschodnią flankę NATO. Naczelny Dowódca powiedział im, że „reprezentują 1% narodu amerykańskiego” i „każdy z was się zintensyfikował”. Stany Zjednoczone Ameryki, powiedział żołnierzom, są jedynym krajem, który opiera się na idei – idei wolności i demokracji.

„Prowadzimy nie tylko przykładem naszej siły, ale siłą naszego przykładu” – powiedział prezydent.

Biden powiedział, że spędził dużo czasu na Ukrainie, zanim zapanowała jakakolwiek demokracja, kiedy był senatorem USA.

– Ukraińcy mają dużo kręgosłupa. Mają dużo odwagi – powiedział. „I jestem pewien, że patrzysz… Jesteś w środku walki między demokracjami a oligarchami”.

Prezydent wielokrotnie powtarzał, że wojska amerykańskie nie zostaną wysłane do walki z Rosjanami na Ukrainie, ale obiecał też, że w razie potrzeby USA będą bronić każdego centymetra terytorium NATO.

W czwartek Biden ogłosił dodatkowy miliard dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy. Sojusznicy NATO zgodzili się na inicjatywę egzekwowania sankcji wobec Rosji, aby zapewnić, że luki prawne nie będą wykorzystywane przez oligarchów i organizacje. A NATO wzmocni swoją wschodnią flankę, rozmieszczając jeszcze cztery grupy bojowe. A wcześniej w piątek USA i Unia Europejska ogłosiły utworzenie nowej grupy zadaniowej, której celem jest wyłącznie zmniejszenie zależności Europy od rosyjskich paliw kopalnych poprzez zintensyfikowanie wysiłków USA i innych partnerów w celu dostarczenia Europie większej ilości skroplonego gazu ziemnego.

Podczas swojego europejskiego tournée, Biden zachwalał jedność NATO podczas konfliktu na Ukrainie – i podkreślał potrzebę utrzymania jednolitego frontu przeciwko Rosji. „Putin poparł rozłam w NATO” Pan Biden powiedział na konferencji prasowej dotyczącej huraganu. „NATO nigdy nie było bardziej zjednoczone niż jest dzisiaj”.

Nancy Cordes przyczyniła się do powstania tego raportu.

READ  Koronawirus w Wielkiej Brytanii: przywrócona kwarantanna z trzech krajów
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.