Connect with us

Świat

Biden mówi w przemówieniu Sił Powietrznych USA, że Szwecja „wkrótce” przystąpi do NATO.

Published

on

Biden mówi w przemówieniu Sił Powietrznych USA, że Szwecja „wkrótce” przystąpi do NATO.

COLORADO SPRINGS, Kolorado, 1 czerwca (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden w czwartek przewidział, że Szwecja „wkrótce” przystąpi do NATO, zwracając się do Akademii Sił Powietrznych USA kilka dni po tym, jak zasugerował możliwe porozumienie w celu przezwyciężenia oporu Turcji wobec przyjęcia kraju nordyckiego do sojuszu.

Biden w przemówieniu inauguracyjnym wymachującym flagą w Colorado Springs w stanie Kolorado ostrzegł absolwentów, że będą służyć w coraz bardziej niestabilnym świecie, powołując się na wyzwania stawiane przez Rosję i Chiny.

80-letni Biden, który stał przez większą część godzinnej ceremonii, aby uścisnąć dłoń absolwentom, potknął się o coś i padł na kolana pod koniec. Pomogono mu wstać i sam poszedł na swoje miejsce.

W poniedziałek Biden rozmawiał z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, aby pogratulować mu reelekcji. Biden powiedział dziennikarzom, że Erdogan powtórzył chęć Ankary do zakupu myśliwców F-16 od Stanów Zjednoczonych, podczas gdy Biden wezwał Ankarę do wycofania sprzeciwu wobec przystąpienia Szwecji do NATO.

W swoim przemówieniu otwierającym Biden powiedział, że NATO jest silniejsze pomimo próby zerwania sojuszu przez prezydenta Rosji Władimira Putina poprzez inwazję na Ukrainę. Dodał, że zostanie ona dodatkowo wzmocniona przez niedawne przyjęcie Finlandii, „a wkrótce Szwecji”.

„To się stanie, obiecuję” – powiedział, ale nie podał żadnych szczegółów.

W poniedziałek Biden powiedział, że wkrótce ponownie porozmawia z Erdoganem. Doroczny szczyt NATO odbywa się w lipcu w Wilnie na Litwie.

We wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał Turcję do bezzwłocznego zakończenia procesu przystąpienia Szwecji do NATO, mówiąc, że kraj ten podjął już ważne kroki w celu rozwiązania sprzeciwu Ankary wobec jej członkostwa.

READ  Media zorientowane na Falun Gong rozpowszechniały fałszywe wiadomości o Demokratach i chińskich komunistach w USA

Biały Dom zaprzeczył, jakoby Biden dążył do porozumienia z Turcją w celu obalenia jej opozycji w zamian za F16.

80-letni prezydent, który ubiega się o reelekcję w 2024 roku, stał tam pomimo stosunkowo rozrzedzonego górskiego powietrza podczas wręczania ponad 900 dyplomów, ściskając dłonie absolwentom w niebieskich mundurach i salutując ostro. Jego upadek następował pod koniec każdego salutu armatniego. Akademia Sił Powietrznych znajduje się na wysokości 7258 stóp (2212,3 m) nad poziomem morza.

Biden dał do zrozumienia, że ​​ze względu na głębokie napięcia w stosunkach Stany Zjednoczone nie cofną się przed wyzwaniem rzuconym przez Chiny.

„Stany Zjednoczone nie dążą do konfliktu ani konfrontacji z Chinami. Chiny i Stany Zjednoczone powinny być w stanie współpracować tam, gdzie to możliwe, aby rozwiązać niektóre globalne wyzwania, takie jak zmiany klimatu” – powiedział.

„Ale jesteśmy przygotowani na ostrą konkurencję” – powiedział, dodając, że Stany Zjednoczone staną w obronie swoich interesów i interesów swoich partnerów.

Prezydent podkreślił wsparcie USA dla Ukrainy w wojnie z Rosją.

„Poparcie narodu amerykańskiego dla Ukrainy nie osłabnie” – powiedział Biden.

Raportowanie Steve’a Hollanda; Adaptacja autorstwa Caitlin Webber, Heather Timmons i Davida Gregorio

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *