Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Białoruski Łukaszenka mówi, że chce poprawić stosunki z Polską – POLITICO

Published

on

Białoruski Łukaszenka mówi, że chce poprawić stosunki z Polską – POLITICO

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział, że chce poprawić stosunki z Polską w obliczu rosnących napięć w kwestiach granicznych między obydwoma krajami.

Białoruski dyktator powiedział, że Mińsk powinien unikać pogarszania stosunków z krajami zachodnimi, dodając, że Białoruś „nie powinna rezygnować z kontaktów z zaawansowanym technologicznie Zachodem”. Białoruska agencja informacyjna Belta.

„Teraz zarabiamy głównie na Wschodzie: w Rosji, w Chinach. Ale nie powinniśmy zaniedbywać kontaktów z zaawansowanym technologicznie Zachodem. Są blisko, Unia Europejska to nasz sąsiad. I powinniśmy być z nimi w kontakcie. „Jesteśmy gotowi to zrobić, ale musimy wziąć pod uwagę nasze własne interesy” – powiedział w piątek Belta.

„Musimy rozmawiać z Polakami. Powiedziałem premierowi, żeby się z nimi skontaktował. Jeśli chcą, możemy porozmawiać i poprawić nasze relacje. „Jesteśmy sąsiadami i nie można tego wybrać, sąsiadów daje Bóg” – powiedział Łukaszenka.

polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zwolniony Komentarze Łukaszenki to „puste słowa”.

Polski rząd zwiększa swoją obecność wojskową na granicy z Białorusią, ponieważ Warszawa jest zaniepokojona obecnością rosyjskich najemników w sąsiednim kraju i rosnącą nielegalną imigracją z Białorusi.

— powiedział w radiowym wywiadzie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w czwartek że na pograniczu z Białorusią stacjonować będzie 10 tys. żołnierzy, by „odstraszyć agresora”. Minister odniósł się do kilku „prowokacji” ze strony Białorusi, w tym naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej i nasilenia prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował o obecności ponad 100 najemników Grupy Wagnera w strefie przygranicznej koniec lipca.

READ  Artyści, naukowcy bronią praw LGBT w Polsce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *