Connect with us

Nauka

Białoruś: Trwają represje wobec dziennikarzy i naukowców skazanych na kolonie karne

Published

on

Dwóch dziennikarzy białoruskiego portalu TUT.by zostało skazanych na 12 lat więzienia w kolonii karnej. 45-letnia Maryna Zolatava i 49-letnia Ludmiła Czekina przekazały wiadomości niezależne od reżimowej propagandy Aleksandra Łukaszenki.

Represje na Białorusi mogą być równoznaczne ze zbrodniami przeciwko ludzkości: raport

Raport opublikowany w piątek przez Biuro Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych mówi o naruszeniach praw człowieka popełnionych przez białoruskie władze, w tym…

Zobacz więcej

Miński sąd skazał redaktorkę Marynę Zołatawę i dyrektorkę generalną Ludmiłę Czekinę na 12 lat kolonii karnej. Zostali skazani za rzekome „podżeganie do nienawiści społecznej” i „nawoływanie do zaszkodzenia bezpieczeństwu narodowemu”.

Przed ogłoszeniem wyroku telewizja państwowa wyemitowała wideo przedstawiające portal jako „imperium kłamstw”, zarzucając mu inicjowanie protestów w kraju.

Do 2021 roku portal TUT.by był największym portalem informacyjnym na Białorusi poza kontrolą władz. Zamknięto go w czasie fali represji, po protestach wyborczych. Aresztowano kilku dziennikarzy i urzędników.

Organizacje praw człowieka szacują, że obecnie w białoruskich więzieniach przetrzymywanych jest ponad 40 dziennikarzy i redaktorów.

kolonia karna dla ludzi nauki

Sąd w Mińsku skazał też dwie kobiety-naukowców na 10 lat kolonii karnej za rzekome „działanie w celu przejęcia władzy” i „odwoływanie się do podważenia bezpieczeństwa narodowego”.

Valeryja Kasciugowa, lat 55, jest znanym politologiem i redaktorem publikacji politologicznych, także ekspertyz. Tatiana Kuzina, lat 49, pracowała na Wydziale Nauk Politycznych i Administracyjnych Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego w Wilnie. Obie kobiety zostały aresztowane i skazane w związku z działalnością naukową, a także za opisanie obecnego stanu kryzysu społecznego na Białorusi.

Polski minister ds. unijnych Szymon Szynkowski vel Sęk zapowiedział, że w obliczu represji na Białorusi Polska będzie naciskać na kolejne sankcje wobec reżimu.

źródło:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *