Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Beata Szydło atakuje Komisję Europejską i pyta o „profanację polskich symboli”

Published

on

„Zaprezentowane oświetlenie jest profanacją polskich barw narodowych i służy do reprodukcji fałszywych wiadomości (pisownia oryginalna) o Polsce jako kraju homofobicznym i tzw. LGBTktórych w polskim porządku prawnym nie ma ”- pisał w interpelacji Witold Waszczykowski, pytając jednocześnie komisję, kto zezwoliłby na takie oświetlenie.

Zachęcam innych posłów do podpisania interpelacji – napisała Szydło na Twitterze. Równocześnie Komisja Europejska Odpowiadała na pytania Waszczykowskiego za pośrednictwem tej strony internetowej.

„To nie Komisja Europejska zorganizowała oświetlenie budynku Berlaymont w Brukseli. Nikt nie zwrócił się do Komisji Europejskiej o zgodę na wyświetlanie tego obrazu. Według naszych informacji projekcja została wyświetlona z miejsca poza bezpośrednią kontrolą ochrony budynku” – napisała raport komisji.

We wtorek wieczorem na fasadzie budynku Komisji Europejskiej w Brukseli pokazano światła z hasłami, wzywając instytucje UE do podjęcia działań przeciwko „homofonicznej kampanii w Polsce i strefach wolnych od LBGT”. Akcja została zorganizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii oraz organizację All-Out.

Elementem oświetlenia była polska flaga z godłem na tęczowym tle i hasłem „Nie jesteśmy ideologią, jesteśmy polskimi obywatelami”.

Posłowie PiS napisali w interpelacji do Komisji Europejskiej, że zgodnie z art. 28 Konstytucji RP godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu, a kolory Polski są białe i czerwony. „Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej” – stwierdzili.

Eurodeputowani zapytali Komisję Europejską, która zgodziła się na podświetlenie fałszywego polskiego godła, dlaczego Komisja kontynuuje fałszywą narrację o Polsce i czy chce przeprosić za zbezczeszczenie polskiego godła i barw.

Rzecznik Komisji Europejskiej Balazs Ujvari powiedział PAP, że oświetlenie pochodziło z punktu znajdującego się poza bezpośrednim obszarem ochrony budynku EC.

„W takich przypadkach strażnicy muszą zwrócić się do władz belgijskich o pomoc, ponieważ nie mogą oni interweniować w belgijskim obszarze publicznym (droga publiczna). Jeżeli takie prognozy są planowane, wymagana jest uprzednia zgoda Komisji. W omawianym przypadku nie udzielono uprzedniej zgody zażądano ”. – podkreślił Ujvari.

READ  W Polsce spada odsetek prawicowych ekstremistów sprzeciwiających się pomocy Ukrainie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *