Connect with us

Świat

Bank Anglii podnosi oprocentowanie do 2,25%

Published

on

W zeszłym miesiącu bank prognozował, że w przyszłym roku gospodarka osłabnie, ponieważ wysoka inflacja wywrze znaczną presję na dochody gospodarstw domowych, pogrążając kraj w najdłuższej recesji od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku. W czwartek nie zaktualizowała tego poglądu, biorąc pod uwagę politykę energetyczną rządu i plany podatkowe, które, jak powiedziała, mogą mieć „istotny” wpływ na perspektywy gospodarcze kraju.

Decydenci, którzy głosowali za podniesieniem stóp procentowych o pół punktu, w tym prezes banku Andrew Bailey, argumentowali, że napięty rynek pracy jest powyżej poziomów, z większym niż oczekiwano odsetkiem osób bezrobotnych i bezrobotnych oraz ciągłym wzrostem płac, co jest zgodne z cel inflacyjny Banku uzasadniał „dalszą, silną” podwyżkę stóp. Zamrożenie rachunków za energię dla gospodarstw domowych oznaczało, że popyt prawdopodobnie będzie wyższy niż wcześniej oczekiwano, argumentowali, dodając, że samo zamrożenie nie wystarczy, aby obniżyć oczekiwania dotyczące wysokiej inflacji.

Trzej członkowie, którzy głosowali za podwyżką o trzy czwarte punktu, powiedzieli, że chcą zmniejszyć ryzyko „dłuższego i bardziej kosztownego cyklu zacieśniania stóp w przyszłości”, argumentując, że bardziej trwała presja inflacyjna już istnieje, a oczekiwania na przyszłe podwyżki stóp pozostają wysokie.

Najnowszy członek komitetu, Swati Dhingra, profesor ekonomii w London School of Economics, głosowała za podwyżką o ćwierć punktu na pierwszym posiedzeniu, ponieważ uważała, że ​​część wpływu wysokiej inflacji, na przykład na ceny usług, złagodzi. Przyznała jednak, że presja popytowa może wzrosnąć, częściowo z powodu oczekiwanych zmian w polityce fiskalnej.

Oczekuje się, że środki te, dla których rząd nie przedstawił jeszcze oficjalnych szacunków kosztów, spowodują gwałtowny wzrost obligacji, które rząd będzie musiał sprzedać, aby zebrać pieniądze na dotowanie rachunków za energię dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Urząd Odpowiedzialności Budżetowej, niezależny regulator, powiedział, że środki te „znacznie zwiększą” zadłużenie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

READ  Protesty w Peru pokazują dalekosiężne skutki wojny Putina

Decydenci Banku Anglii jednogłośnie zgodzili się rozpocząć sprzedaż obligacji rządowych na rynku, zwiększając tym samym podaż obligacji brytyjskich inwestorom detalicznym. W ciągu najbliższych 12 miesięcy bank zmniejszy swoje posiadane obligacje o 80 miliardów funtów do 758 miliardów funtów poprzez sprzedaż i umorzenia. Bank powiedział, że będzie wysoka poprzeczka, aby zmienić ten plan.

„Jednak Bank Anglii może utrzymać tak względnie stopniowe tempo podwyżek stóp” – napisał Koopman z Rabobanku – „jeśli Truss i jej zespół mogą uspokoić rynki, że mają plan, co ostatecznie zrobią za… Zrównoważyć wydatki publiczne”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.