Connect with us

Gospodarka

Badanie francuskiej reformy edukacyjnej i ubóstwa nauczycieli

Published

on

Po przerażającym zamordowaniu francuskiego nauczyciela Samuela Paty w październiku 2020 r., Złe warunki życia i pracy francuskich nauczycieli wywołały gorące dyskusje zarówno w społeczeństwie, jak i w rządzie. Biorąc pod uwagę bogactwo i siłę gospodarczą Francji, zaskakujące jest, że wynagrodzenia francuskich nauczycieli są o 7% niższe od średniej dla krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Po tym incydencie Minister Edukacji otworzył Grenelle de l’Education, maraton negocjacyjny, w którym kadra nauczycielska skupiła się na podwyżkach wynagrodzeń i dodatkowej ochronie oraz prowadzeniu francuskiej reformy edukacji.

Narodowy hołd dla Samuela Paty

W piątek 16 października 2020 r. 18-letni muzułmanin zabił nożem i ściął nożem francuskiego nauczyciela z gimnazjum imieniem Samuel Paty na przedmieściach Paryża. 47-letni Paty, nauczyciel historii i geografii w Collège du Bois d’Aulne, został zamordowany 10 dni po obejrzeniu karykatury proroka Mahometa u jednego ze swoich uczniów czwartego roku Lekcja wolności słowa.

Makabryczne morderstwo natychmiast wywołało wielkie protesty w całej Francji, w tym na Place de la République w Paryżu Potępienie przemocy wobec nauczycieli. 21 października prezydent Francji Emmanuel Macron stanął na czele narodowego hołdu dla Samuela Paty, nazywając go „oblicze republiki. „Republika nadała Paty’emu Legię Honorową, najwyższe odznaczenie w kraju, a jego pięcioletni syn będzie pod opieką narodu.

Niepokojące warunki dla nauczycieli we Francji

Tragiczna historia Paty ujawniła złe warunki życia i pracy nauczycieli we Francji. Biorąc pod uwagę PKB kraju i medianę dochodów, wynagrodzenia osób przyuczających się do zawodu są uderzająco niskie. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pensje nauczycieli języka francuskiego są na wczesnym etapie kariery 7% niższy od średniej dla krajów członkowskich OECD.

W 2009 r. Pensje na poziomie podstawowym i średnim II stopnia we Francji były odpowiednio o 24 006 EUR i 27 585 EUR poniżej średniej UE21 i OECD, która wynosi poniżej 30 000 EUR. W porównaniu z ponad 51 000 euro w Luksemburgu, 46 000 euro w Danii i Niemczech oraz 40 000 euro w Hiszpanii w przypadku szkolnictwa podstawowego, Wynagrodzenie za praktyki we Francji jest znacznie niższa. Ponadto nauczyciele języka francuskiego w szkołach podstawowych mają najdłuższy czas pracy w OECD, ucząc 918 godzin w roku szkolnym, czyli znacznie powyżej średniej 779. Oznacza to również, że stawka godzinowa dla nauczycieli francuskiego należy do najniższych w Europie. Po 15 latach doświadczenia zawodowego nauczyciel francuskiego zarabia około 36 euro za godzinę, niewiele więcej niż w Polsce, Czechach, Estonii, na Węgrzech i Słowacji.

READ  Pakiet e-commerce. Zbliża się koniec tanich zakupów z Chin

Obok luki dochodowej jest status społeczny zawodów edukacyjnych różni się również w poszczególnych krajach europejskich. Jako dyrektor instytutu językowego Celine Dally twierdzi, że warunki nauczania języka francuskiego są bardzo różne od tych w Wielkiej Brytanii czy Niemczech, gdzie zawód ten jest nie tylko stosunkowo dobrze płatny, ale przede wszystkim wysoko ceniony i szanowany. Ponadto rządowe korekty płac powodują, że pensje nauczycieli we Francji są poniżej inflacji, co powoduje rzeczywisty spadek.

Reforma emerytalna Macrona

W 2019 roku administracja Macrona została zaproponował reformę emerytalną sprowokowało to serię strajków narodowych, w których wzięło udział niezliczona liczba nauczycieli szkół publicznych. Zgodnie z propozycją wypłaty emerytur byłyby obliczane na podstawie pensji, jakie nauczyciel zarabiał w trakcie swojej kariery zawodowej, a nie ostatnich wypłat.

Ponieważ płace były dość niskie w pierwszych kilku latach, uwzględnienie ich musi drastycznie obniżyć emeryturę, nie mówiąc już o inflacji w ostatnich dziesięcioleciach. Dally oszacował, że gdyby ta reforma weszła w życie, każdy emerytowany nauczyciel francuskiego otrzymywałby miesięcznie o setki euro mniej niż wcześniej.

Grenelle edukacji

Wśród wiadomości od Samuela Paty jest wielu nauczycieli i związków zawodowych Poproś o więcej środków finansowych oraz środki ochronne w celu zwalczania niepewności. Na przykład Sud Education Union wzywa do indeksowania płac za pomocą inflacji i podwyższenia płacy minimalnej do 1700 euro netto. 22 października 2020 r., Zaledwie dzień po hołdzie Samuela Paty’ego, rząd rozpoczął francuską reformę edukacyjną „Grenelle de l’Education” w zupełnie nowym kontekście. Minister edukacji narodowej Jean-Michel Blanquer otworzył maraton negocjacyjny z kadrą pedagogiczną, który potrwa do połowy lutego 2021 roku. Skupiamy się na długo oczekiwany wzrost wynagrodzeń nauczycieli.

W nowym kontekście postpaty, oprócz ponownej oceny zawodu na poziomie finansowym i dodatkowych środków ochronnych, kwestia Dobre samopoczucie i uznanie nauczyciela Jak przyznał Blanquer, kluczowe stało się również zatrudnienie większej liczby nauczycieli „w centrum społeczeństwa”. Aby osiągnąć te cele, państwo zwiększyło budżet Ministerstwa Edukacji Narodowej na 2021 r. Na różne nagrody o 400 mln euro. Ponadto 260 mln EUR przeznaczono na nauczycieli na wczesnych i średnich etapach kariery oraz 178 mln EUR na sprzęt IT. Francuska reforma edukacyjna pomaga nauczycielom w ubóstwie i jest krokiem w kierunku wolności słowa i równości.

READ  Jackpot w euro. Duży zysk w regionie - prawie 2 mln zł! Gdzie został wysłany szczęśliwy kupon? [13.10.2020 r.]

– Jingyan Zhang
Zdjęcie: Flickr

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *