Connect with us

Nauka

Badania pokazują, że Wielka Rafa Koralowa straciła połowę swoich koralowców w ciągu zaledwie 20 lat

Published

on

Populacja koralowców w obrębie Australijska Wielka Rafa Koralowa spadł o 50 procent w ciągu ostatnich dwóch dekad, wynika z nowego badania opublikowanego w środę.

Naukowcy z ARC Center of Excellence for Coral Reef Studies w Queensland w Australii ocenili wielkość kolonii koralowców na rafie – największej na świecie – w latach 1995-2017 i stwierdzili drastyczne zmniejszenie populacji małych, średnich i dużych koralowców .

„Spadek nastąpił zarówno w płytkich, jak i głębszych wodach oraz praktycznie we wszystkich gatunkach, ale zwłaszcza w rozgałęziających się i stołowych koralowcach” – powiedział współautor badania, profesor Terry Hughes, o odkryciach opublikowanych w czasopiśmie Royal Society.

Naukowcy stwierdzili, że te specyficzne korale są szczególnie ważne w zapewnianiu siedlisk dla życia morskiego, takiego jak ryby zamieszkujące rafę, co oznacza, że ​​ich utrata powoduje również spadek różnorodności biologicznej raf. Pomimo tego, że zajmują mniej niż 0,1% dna oceanu, rafy są siedliskiem ponad 25% wszystkich gatunków ryb morskich, według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, sieci organizacji rządowych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

„Najbardziej na to wpłynęły rekordowe temperatury, które spowodowały masowe wybielanie w 2016 i 2017 roku” – dodał Hughes.

Rafy koralowe charakteryzują się niezwykłą różnorodnością biologiczną, ale zdecydowana większość zostaje wymazana wraz z ociepleniem planety. Akta Davida Graya / Reutersa

Blaknięcie koralowców następuje w wyniku cieplejszych temperatur morza niż zwykle. Zmiany klimatyczne dramatycznie zwiększyły częstotliwość tych zdarzeń, co ogranicza zdolność rafy do regeneracji. Raport Międzyrządowego Zespołu ds.Zmian Klimatu ONZ z 2019 r. Ostrzegł, że odbudowa raf może zająć ponad 15 lat, a kolejne masowe blaknięcie – trzecie zdarzenie w ciągu zaledwie pięciu lat – wydarzyło się ponownie w tym roku.

„Kiedyś myśleliśmy, że Wielka Rafa Koralowa jest chroniona przez sam rozmiar, ale nasze wyniki pokazują, że nawet największy na świecie i stosunkowo dobrze chroniony system raf jest coraz bardziej zagrożony i podupadający” – powiedział Hughes.

READ  Producent luksusowych jachtów wykorzystany przez Rafę Nadala i Fernando Alonso do otwarcia stoczni w Ras Al Khaimah

Pobierz Aplikacja NBC News za najświeższe informacje i politykę

Rafy koralowe – które są siedliskiem największej różnorodności biologicznej ze wszystkich ekosystemów na ziemi – to jedne z najbardziej narażonych na kryzys klimatyczny środowisk. Raport ONZ ostrzegł, że zdecydowana większość wszystkich raf tropikalnych na Ziemi zniknie, nawet jeśli globalne ocieplenie będzie ograniczone do 2,7 stopnia Fahrenheita; aspiracja, której osiągnięcie wydaje się coraz mniej prawdopodobne.

Ziemia ogrzała się już o ponad 1,8 stopnia powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, a aktualne szacunki wskazują, że świat jest na dobrej drodze do ocieplenia od 3,6 do 4,4 stopnia.

„Nie ma czasu do stracenia, musimy jak najszybciej ostro obniżyć emisję gazów cieplarnianych” – podsumowali autorzy badania.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *