Connect with us

Świat

Atak terrorystyczny w Wiedniu. Najświeższe informacje przekazał szef austriackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

Published

on

Jak dotąd dowody nie wskazują, że więcej niż jeden terrorysta uczestniczył w poniedziałek w Wiedniu, powiedział austriacki minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer. Szef MSW poinformował też, że zatrzymano 14 osób.

Co wiemy o atakach w Wiedniu:

* Pierwsze strzały padły około godziny 20:00. * Atak miał miejsce w sześciu miejscach w 1. dzielnicy (centrum miasta). * Jedna osoba zginęła, a 22 zostało rannych podczas strzelaniny. * Trzy osoby zmarły w szpitalu – dwie kobiety i jeden mężczyzna został postrzelony

Policjant na ulicy w WiedniuEPA

OBEJRZYJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Austriacki publiczny nadawca radiowy i telewizyjny ORF ogłosił we wtorek, że po ataku austriacka policja zatrzymała mężczyznę w Linz w północnej Austrii. Mężczyzna został skuty kajdankami z domu przez uzbrojoną policję. Nie wiadomo, czy więzień, nazwany w mediach islamistą, był powiązany z poniedziałkowym atakiem w stolicy Austrii, w którym zginęło czterech cywilów, a 17 zostało rannych. Napastnik został zastrzelony przez policję.

Dwie osoby zostały wcześniej aresztowane w mieście Sankt Poelten w północno-wschodniej Austrii. Według APA we wtorek przeszukano dwa budynki mieszkalne w mieście. Gazeta „Kurier” ogłosiła na swojej stronie internetowej, że istnieją dwa adresy kontaktowe domniemanego sprawcy.

Szef MSW: Dostępne dowody nie wskazują na udział więcej niż jednego terrorysty

Szef austriackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Karl Nehammer powiedział na konferencji we wtorek, że dotychczasowe dowody nie wskazują, że w poniedziałek w Wiedniu był zamieszany więcej niż jeden terrorysta. Szef MSW zapowiedział również zatrzymanie 14 osób powiązanych z napastnikiem.

Technik na miejscu w WiedniuPAP / EPA / CHRISTIAN BRUNA

Podczas konferencji prasowej Nehammer poinformował, że policja przeprowadziła 18 nalotów na domy osób powiązanych ze sprawcą zamachu w Wiedniu, którego zabiła policja. Dodał, że sprawcom udało się „oszukać” program deradykalizacji austriackich dżihadystów. Według szefa austriackiego MSW mężczyzna tylko udawał, że się integruje.

Napastnikiem był 20-letni Albańczyk urodzony w Austrii, którego rodzina pochodzi z Macedonii Północnej i który wcześniej był karany na mocy przepisów dotyczących organizacji terrorystycznych.

Nehammer wcześniej informował, że zamordowany sprawca próbował w przeszłości udać się do Syrii, aby dołączyć do dżihadystycznej organizacji Państwa Islamskiego (IS), ale władze austriackie mu na to nie pozwoliły. W kwietniu ubiegłego roku został skazany na prawie dwa lata więzienia za przynależność do grupy terrorystycznej. Następnie został warunkowo zwolniony 5 grudnia.

Karl Nehammer, minister spraw wewnętrznychPAP / EPA / CHRISTIAN BRUNA

Żałoba narodowa do czwartku

Na nadzwyczajnym posiedzeniu rząd zdecydował, że kraj będzie opłakiwać atak do czwartku.

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz powiedział, że czwórka zmarłych to starszy mężczyzna i starsza kobieta, a także młody przechodzień i kelnerka.

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz na miejscu w WiedniuPAP / EPA / CHRISTIAN BRUNA

Główne źródło zdjęć: EPA

READ  Merkel ustępuje z dziedzictwem ukształtowanym przez zarządzanie kryzysowe
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *