Connect with us

Świat

Atak nożem na kościół w Sydney sklasyfikowany jako „atak terrorystyczny”.

Published

on

Atak nożem na kościół w Sydney sklasyfikowany jako „atak terrorystyczny”.
  • Tiffanie Turnbull i Simon Atkinson
  • BBC News, Sydney

podpis wideo, Zobacz: Policja rozpędza setki demonstrantów, którzy zgromadzili się przed kościołem po ataku nożem

Australijska policja sklasyfikowała poniedziałkowy atak noża na kościół w Sydney jako „atak terrorystyczny na tle religijnym”.

16-letni chłopiec został aresztowany po ataku na biskupa, księdza i wiernych podczas mszy w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza.

Według policji co najmniej cztery osoby odniosły obrażenia „niezagrażające życiu”. Napastnik również został ranny.

Incydent został zarejestrowany na żywo w kościele i szybko wywołał zamieszki na przedmieściach Wakeley.

Setki ludzi zebrało się przed asyryjskim kościołem prawosławnym – około 35 km na południowy zachód od centrum miasta – i doszło do starć z policją. Dwóch funkcjonariuszy zostało rannych, jeden ze złamaną szczęką, po uderzeniu cegłą i palikiem ogrodzeniowym. Ponadto uszkodzonych zostało 20 pojazdów policyjnych, z czego dziesięć nie nadawało się do użytku.

W wyniku przemocy ratownicy medyczni szukali schronienia w kościele, gdzie byli „ukrywani” przez ponad trzy godziny.

Premier Anthony Albanese zwołał nadzwyczajne posiedzenie władz bezpieczeństwa narodowego i określił atak jako „niepokojący”.

„Jesteśmy narodem miłującym pokój… Nie ma miejsca na brutalny ekstremizm”.

Dodał, że władze są zaniepokojone rolą mediów społecznościowych, „w tym publikacją filmów, które mogą być bardzo szkodliwe, szczególnie dla młodszych ludzi”.

Aby położyć kres dalszej przemocy, nalegał, aby ludzie nie „brali prawa w swoje ręce”.

W rozmowie z mediami we wtorek rano komisarz policji Nowej Południowej Walii (NSW) Karen Webb powiedziała, że ​​biskup i ksiądz przechodzą operację i „mieją szczęście, że żyją”.

Lokalne media podały informację o biskupie Mar Mari Emmanuelu. Święcenia kapłańskie przyjął w 2011 roku i jest postacią popularną i kontrowersyjną. Jego kazania oglądano w mediach społecznościowych miliony razy.

Australijska policja definiuje przestępstwa terrorystyczne jako motywowane ideologicznie. Dochodzenie jest w toku, powiedziała pani Webb, ale śledczy uważają, że jest to przypadek ekstremizmu religijnego.

Nastolatek rzekomo rzucał biskupowi uwagi „odnoszące się do religii”, a policja uważa, że ​​zainscenizacja ataku podczas nabożeństwa transmitowanego na żywo miała „więcej niż tylko zastraszenie”. [to] nie parafianie obecni, ale parafianie oglądający online.”

Komisarz Webb powiedział, że podejrzany działał sam i był „znany policji”, ale nie znajdował się na liście osób obserwowanych w związku z terroryzmem.

Policja podała, że ​​domniemany sprawca również przeszedł operację po zranieniu palców. Nie jest jednak jasne, czy został ranny własną bronią, czy też został aresztowany przez społeczność.

opis obrazu, Według doniesień biskup został dźgnięty nożem podczas wygłaszania kazania transmitowanego na żywo

Do zdarzenia doszło zaledwie kilka dni po tym, jak cały naród był zszokowany niepowiązanym atakiem nożowym w popularnym centrum handlowym w Sydney, w wyniku którego zginęło siedem osób.

„W Nowej Południowej Walii panuje napięcie, a ludzie są w tej chwili, co zrozumiałe, zaniepokojeni” – powiedział Minister Stanu Chris Minns. Zaapelował o spokój, przyłączając się do apeli przywódców religijnych i społecznych.

„Ich przesłanie do swoich społeczności było uniwersalne i identyczne: potępiają przemoc we wszelkich formach. [and] że ufają policji Nowej Południowej Walii w zakresie prowadzenia dochodzenia” – powiedział Minns.

Webb powiedziała, że ​​powołano także grupę zadaniową, która ma zbadać zamieszki. „Osoby biorące udział w zamieszkach muszą spodziewać się pukania do drzwi… Znajdziemy cię, przyjedziemy i aresztujemy” – dodała.

Szef pogotowia NSW również określił zachowanie tłumu jako „skandaliczne”.

„Nasi ludzie, którzy na co dzień nie robią nic innego, jak tylko troszczyć się i pomagać, muszą wiedzieć, że mają wsparcie społeczności. Jeśli tego nie zrobią… to kto przyjdzie i wykona te zadania?”

Dzielnica Wakeley to centrum małej chrześcijańskiej społeczności asyryjskiej w Sydney, z której wielu uciekło przed prześladowaniami i wojną w Iraku i Syrii.

Biskup Emmanuel jest wybitnym przywódcą tej wspólnoty i jednym z „najbardziej przyjaznych, [most] autentyczni, prawdziwi ludzie” – powiedział lokalny członek Dai Le.

READ  Ukraina dąży do „natychmiastowego zawieszenia broni” i wycofania się Rosji w pierwszych bezpośrednich rozmowach podczas trwającej inwazji Putina
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *