Connect with us

Świat

Umiarkowany kandydat Bośniaków prowadzi wyścig prezydencki

Published

on

  • Bośnia głosuje w środku kryzysu politycznego
  • Umiarkowany przywódca bośniacki ubiega się o fotel prezydencki
  • Międzynarodowa misja pokojowa wymusza zmiany w prawie wyborczym

SARAJEWO, 3 października (Reuters) – Umiarkowany kandydat bośniacki Denis Becirevic prowadzi przed miejscem w trójstronnej międzyetnicznej prezydencji Bośni, wstępne wyniki oparte na częściowej liczbie głosów pokazanej w poniedziałek.

Becirevic, członek Partii Socjaldemokratycznej (SDP) wspieranej przez 11 burżuazyjnych partii opozycyjnych, zdobył 55,78% głosów przed Bakirem Izetbegoviciem, którego nacjonalistyczna Partia Akcji Demokratycznej (SDA) jest u władzy od końca wojny w 1996 roku.

Izetbegovic, który według komisji wyborczej otrzymał 39,31% głosów, poniósł w niedzielę porażkę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Okazało się, że bośniaccy wyborcy wybrali nową prezydencję kolektywną i ustawodawców na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym w rywalizacji między głównymi nacjonalistami a pro-biznesowymi reformatorami.

Bośnia przechodzi najgorszy kryzys polityczny od zakończenia wojny w latach 90., wywołany separatystyczną polityką serbskiego kierownictwa i groźbami blokady przez bośniackich Chorwatów.

„Czas na pozytywny zwrot w Bośni” – powiedział Becirovic dziennikarzom po ogłoszeniu zwycięstwa.

Urzędnicy wyborczy poinformowali w poniedziałek, że Borjana Kristo z nacjonalistycznej Chorwackiej Unii Demokratycznej (HDZ) zdobyła 51,36% głosów dla chorwackiego członka prezydenckiego, a umiarkowany Zeljko Komsic zajął drugie miejsce z 48,64% głosów, w oparciu o 54, 73% liczone karty do głosowania.

W niedzielę Komsic ogłosił zwycięstwo po wstępnych wynikach SDA, które dały mu przewagę nad Kristo z 70,73% głosów na podstawie 80% policzonych głosów.

Zeljka Cvijanovic, sojuszniczka prorosyjskiego lidera separatystów bośniackich Serbów Milorada Dodika, zdobyła 51,65% wszystkich głosów w wyścigu o serbskiego członka prezydencji bośniackiej.

Komisja zapowiedziała, że ​​od poniedziałku będzie codziennie aktualizować wstępne wyniki.

Bośnia składa się z dwóch autonomicznych regionów: zdominowanej przez Serbów Republiki Serbskiej i Federacji, dzielonych przez Bośniaków lub bośniackich muzułmanów i Chorwatów, połączonych słabym rządem centralnym. Rząd federalny jest dalej podzielony na 10 kantonów. Na północy znajduje się również neutralna dzielnica Brcko.

READ  Boris Johnson mówi, że wariant z Indii jest łatwiejszy do przeniesienia

Wyścig o stanowisko prezydenta Autonomicznej Serbskiej Republiki Bośni między Dodikiem a opozycyjną profesor ekonomii Jeleną Trivic wciąż wydawał się nierozstrzygnięty w oparciu o wyniki rywalizujących partii.

Deklaracja zwycięstwa Komsicia spotkała się z ostrą krytyką ze strony chorwackich partii politycznych, które skarżą się, że większość Bośniaków głosuje na swojego prezydenckiego członka. Zagrozili zablokowaniem utworzenia rządu regionalnego, jeśli Komsic wygra.

Jednak już godzinę po zamknięciu wyborów Międzynarodowy Strażnik Pokoju w Bośni narzucił zmiany w prawie wyborczym, nakładając mechanizmy odblokowujące i ścisłe terminy, aby zapewnić funkcjonowanie federacji.

Komisja Wyborcza podała, że ​​frekwencja wyniosła 50% od godziny 19:00 (1700 GMT).

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe relacje w telewizji Reuters i Ivanie Sekularac; Redakcja: Jan Harvey, Alexander Smith, Nick Macfie, Diane Craft i Sam Holmes

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.