Connect with us

Nauka

Astronauci przygotowują się do dnia premiery, podczas gdy kierownicy misji obserwują pogodę – Lot kosmiczny teraz

Published

on

Astronauci załogi 1, Soichi Noguchi, Mike Hopkins, Shannon Walker i Victor Glover pozują w ramieniu Crew Access Arm na wyprawie 39A w czwartek. Kredyt: NASA / SpaceX

Czterej astronauci przygotowujący się do lotu smoka załogi SpaceX „Resilience” na orbitę wspięli się na pokładzie swojego statku kosmicznego w czwartek w Centrum Kosmicznym im.

W międzyczasie menedżerowie NASA i SpaceX śledzili pogodę i warunki na morzu, które mogą powodować problemy z odzyskaniem wielokrotnego użytku wzmacniacza pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 lub samego Smoka Załogi w przypadku zagrożenia podczas lotu.

Dowódca NASA Mike Hopkins, pilot Victor Glover, specjalista ds. Misji Shannon Walker i japoński astronauta Soichi Noguchi w czwartek założyli czarno-białe kombinezony lotnicze i wjechali w SUV-y Tesli z kwater załogi do nadmorskiego kompleksu startowego Falcon 9.

Wjechali windą na wieżę startową, przeszli przez ramię dostępu załogi i weszli do statku kosmicznego Crew Dragon na szczycie wyrzutni Falcon 9 o wysokości 215 stóp (63 metry). Kilka godzin później astronauci opuścili kapsułę i wrócili do kwater załogi w budynku operacyjnym i kasowym Neila Armstronga w Kennedy.

Inżynierowie kontynuowali ocenę danych z próbnego odpalenia rakiety Falcon 9 w środę przed przeglądem gotowości do uruchomienia w piątek, podczas którego przedstawiciele SpaceX i NASA zdecydują, czy kontynuować próbę startu w sobotę o 19:49 czasu wschodniego (0049 GMT niedziela) ).

Kathy Lueders, zastępca administratora w dyrekcji NASA zajmującej się eksploracją ludzi i misjami operacyjnymi, powiedziała w czwartek, że nie było żadnych istotnych kwestii technicznych w dyskusji prowadzących do przeglądu gotowości do uruchomienia.

„Oczywiście patrzymy na pogodę” – powiedział Lueders w wywiadzie dla Spaceflight Now. „Pogoda to ważna sprawa, pogoda na wielu obszarach”.

Tropikalna burza Eta przeszła przez północny półwysep Florydy w czwartek i przewidywano, że skieruje się na północny wschód do Oceanu Atlantyckiego. Przewiduje się, że do soboty pozostałości cyklonu znajdą się na wschód od kanadyjskich prowincji morskich.

Rakieta Falcon 9 poleci na północny wschód od Kosmicznego Wybrzeża Florydy, aby zrównać się z orbitalnym torem stacji kosmicznej.

READ  Na żywo: Pierwsze spojrzenie na Muzeum Przyszłości w Dubaju

Kierownicy misji będą śledzić wiatry, fale, wyładowania atmosferyczne i opady w ponad 50 lokalizacjach na Oceanie Atlantyckim u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, na wschód od Kanady i na zachód od Irlandii. Kapsuła Crew Dragon mogłaby przerwać działanie i rozbić się w tych obszarach w przypadku niepowodzenia startu, a zespoły ratownicze zostałyby wysłane, aby odzyskać astronautów.

Prognoza pogody opublikowana w czwartek w związku z możliwością wystrzelenia Falcona 9 w sobotę wieczorem pokazuje 70% prawdopodobieństwo sprzyjających warunków do startu w porcie kosmicznym na Florydzie. Według 45 Dywizjonu Pogody Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych głównym problemem pogodowym są chmury cumulus.

Prognoza nie uwzględnia warunków wiatrowych i falowych wzdłuż korytarza wznoszenia statku kosmicznego Crew Dragon przez Atlantyk ani kryteriów wiatru górnego poziomu dla wznoszenia się Falcon 9 przez atmosferę.

Lueders powiedział, że SpaceX i przedstawiciele NASA śledzą również proces statku dronów wielkości boiska piłkarskiego, który będzie używany do lądowania pierwszego stopnia wzmacniacza Falcona 9.

„Statek bezzałogowy, którego potrzebujemy do lądowania na pierwszym etapie, właśnie wyrusza dzisiaj” – powiedział Lueders w wywiadzie dla Spaceflight Now. „A biorąc pod uwagę sposób, w jaki są morza i Eta, obserwujemy, jak szybko ten dron może się wydostać… Więc jutro porozmawiamy o tym również w naszym Przeglądzie gotowości do startu, gdzie to jest? Czy będzie można go ustawić na czas, abyśmy mogli wystartować w sobotę? ”

Rakieta SpaceX Falcon 9 i statek kosmiczny Crew Dragon stoją na podkładce 39A w czwartek w NASA Kennedy Space Center na Florydzie. Kredyt: Stephen Clark / Spaceflight Now

Wystrzelenie w sobotę wieczorem rozpocznie misję Crew-1, pierwszy „operacyjny” lot astronautów na statku kosmicznym SpaceX Crew Dragon. Hopkins i jego koledzy z załogi spędzą sześć miesięcy, mieszkając i pracując na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zanim powrócą na Ziemię, by z pomocą spadochronu zejść na morzu na Załogowym Smoku.

Następna premiera Crew Dragon, wstępnie zaplanowana na 30 marca 2021 r., Z nową czteroosobową załogą stacji kosmicznej, będzie korzystać z tego samego wzmacniacza wielokrotnego użytku Falcon 9, latającego z misją Załoga-1.

READ  Rozległa retoryka Putina niewiele wskazuje, gdzie leżą jego prawdziwe intencje.

„Oczywiście pogoda do lądowania na pierwszym etapie to wielka sprawa” – powiedział Lueders. „To jest etap, którego będziemy używać dla Crew-2, więc zależy nam na tym. Nie żebyśmy nigdy się tym nie przejmowali, ale to ważny etap ”.

Lueders powiedział, że NASA ma dostępną rakietę zapasową na start Crew-2 na wypadek, gdyby SpaceX nie był w stanie wylądować wzmacniacza Falcon 9 podczas misji Crew-1. Jeśli wystąpi problem z odzyskaniem rakiety Crew-1, NASA rozważa rozpoczęcie misji Crew-2 ze wzmacniaczem Falcon 9, która ma wystrzelić satelitę oceanograficznego Sentinel-6 Michael Freilich pod koniec tego miesiąca z Kalifornii, powiedział Lueders.

„Mamy wsparcie na wypadek, gdyby coś się stało na tym konkretnym etapie, ale na tym etapie wykonaliśmy wszystkie nasze inspekcje” – powiedział Lueders. „Wykonaliśmy całą pracę. Rozumiemy sprzęt. Więc naprawdę chcielibyśmy to wykorzystać, ponieważ ułatwia to pracę załodze-2.

„Jedną z rzeczy, na które patrzymy, jest użycie wzmacniacza Sentinel-6, ponieważ jest to wzmacniacz, któremu też się przyjrzeliśmy” – powiedział Lueders. – Będzie na nim latał. Ale… jest tam kilka innych. Zaletą SpaceX jest to, że istnieje szereg sprzętu, z którego możemy korzystać ”.

Statek SpaceX „Just Read the Instructions” opuścił Port Canaveral w czwartek, kierując się na pozycję kilkaset mil na północny wschód od Cape Canaveral.

„Drugim miejscem, w którym martwimy się o pogodę… jest pogoda na start” – powiedział Lueders w czwartek. „Następnie musimy obserwować pogodę na ścieżce przerwania, więc przyjrzymy się wszystkim tym, kiedy jutro przejdziemy przez naszą recenzję gotowości do wprowadzenia na rynek, a następnie sprawdzimy, czy pójdziemy na pierwszy dzień, podążając ścieżką za kierowanie na premiery w sobotę wieczorem, czy też na niedzielę ”.

READ  Utah zgłasza 562 nowe przypadki COVID-19, a wskaźnik pozytywnych testów gwałtownie rośnie

Możliwość uruchomienia kopii zapasowej jest dostępna o godzinie 19:27 czasu wschodniego w niedzielę (0027 GMT w poniedziałek).

Ta mapa ilustruje ślad naziemny dla rakiety Crew Dragon i Falcon 9 zmierzających na północny wschód od Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Czerwona strefa – zwana Downrange Abort Exclusion Zone – na północnym Atlantyku to region, w którym zespoły kontrolne chcą uniknąć aborcji z powodu zimnej wody i wzburzonego morza. Kredyt: NASA

Gdy nastąpi start, Crew Dragon będzie latał zautomatyzowanym profilem spotkania, aby połączyć się ze stacją kosmiczną, gdzie Hopkins i jego koledzy dołączą do trzech innych członków załogi obecnie mieszkających i pracujących na stacji kosmicznej.

Przedstawiciele NASA formalnie certyfikowali SpaceX do latania astronautami podczas dwudniowego przeglądu gotowości lotu w poniedziałek i wtorek, kończąc dziesięcioletnie wysiłki mające na celu zaprojektowanie, opracowanie i przetestowanie statku kosmicznego Crew Dragon, rakiety Falcon 9 klasy ludzkiej i walidacji gruntu SpaceX systemy.

Program testowy zakończył się testowym lotem kapsuły Crew Dragon na początku tego roku z astronautami NASA Dougiem Hurleyem i Bobem Behnkenem na pokładzie.

SpaceX wystrzelił rakietę Falcon 9 w środę po południu na pad 39A, dzień później niż pierwotnie planowano. SpaceX obniżył rakietę na pad 39A, aby wymienić komponenty w systemie oczyszczania drugiego stopnia.

Lueders powiedział, że NASA i SpaceX odwołały przegląd gotowości do uruchomienia dzień po opóźnieniu w strzelaniu testowym Falcona 9.

„Tak więc, przenosząc się z wtorku na środę, zdecydowaliśmy się przenieść LRR na piątek, aby upewnić się, że zespół ma jeszcze kilka dni na przejrzenie danych i upewnienie się, że jesteśmy gotowi do pracy” – Lueders powiedziany.

Wyślij e-maila do autora.

Śledź Stephena Clarka na Twitterze: @ StephenClark1.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.