Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Armia tworzy w Polsce stały garnizon | Artykuł

Published

on

Armia tworzy w Polsce stały garnizon |  Artykuł


Pułkownik armii amerykańskiej Jorge M. Fonseca, dowódca Garnizonu Armii Stanów Zjednoczonych w Polsce, odbiera flagi od Tommy’ego R. Mize, dyrektora Dowództwa Zarządzania Instalacją w Europie, podczas ceremonii objęcia dowództwa w Obozie Kościuszki w Polsce , 21 marca 2023 r. Ustanowienie stałej obecności US Army w Polsce jest wyrazem zaangażowania USA na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej, sojuszu NATO i wsparcia dla partnerów misji.
(Źródło zdjęcia: US Army Photo Spc. Anthony X. Sanchez)

ZOBACZ ORYGINAŁ

POZNAŃ, Polska — W celu zaspokojenia potrzeb armii USA w Europie i Afryce, wzmocnienia zdolności dowodzenia i kontroli oraz zarządzania lokalizacjami operacyjnymi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, armia podczas ceremonii 21 marca uznała ustanowienie Garnizonu Armii Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Garnizon to jedno z trwałych ulepszeń pozycji Departamentu Obrony w Europie, oparte na ocenach z Global Posture Review z 2021 r. i konsultacjach z sojusznikami z NATO, ogłoszone przez prezydenta Bidena w czerwcu 2022 r.

Podczas swoich uwag Tommy. R. Mize, dyrektor Dowództwa Zarządzania Instalacją – Europa, zwrócił się do obecnego również dowódcy V Korpusu generała broni Johna Kolasheskiego.

„Ten garnizon istnieje, aby wspierać was, V Korpus i wszystkich waszych żołnierzy. Będą cię wspierać zgodnie z twoimi priorytetami i zapewnią gotowość V Korpusu” – powiedział Mize. „Misją IMCOM-E jest stworzenie warunków dla sukcesu garnizonu”.

„Stosunki polsko-amerykańskie są przykładem pogłębiania więzi w całym Sojuszu. Dzisiejsza ceremonia aktywacji jest namacalnym przypomnieniem rozwoju naszych relacji” – powiedział Kolasheski.

Oprócz Kolasheskiego, Mize i płk. Jorge Fonseca, dowódcy USAG Polska, prelegentami byli także wicepremier i minister obrony RP Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA w Polsce Marek Brzeziński.

„Ten garnizon wojskowy zapewnia naszym dzielnym mężczyznom i kobietom w mundurach wsparcie, którego potrzebują, aby mogli skupić się na swojej misji. Stałe wsparcie dla wojsk stacjonujących na stałe w Polsce” – powiedział Brzeziński.

W październiku 2022 r. Memorandum o porozumieniu między Dowództwem Materiałowym Armii Stanów Zjednoczonych a Armią Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce przekazało kontrolę operacyjną nad Polską Grupą Wsparcia Obszaru z 21. Dowództwa Utrzymania Teatru do IMCOM-Europe, wyższej kwatery głównej wszystkich garnizonów armii w Europie.

„Musimy zdać sobie sprawę, że nie tylko budujemy instalację wojskową, ale także stajemy się trwałym członkiem tętniących życiem i dumnych społeczności 11 podlokalizacji naszego garnizonu” – powiedział Fonseca.

USAG Poland będzie wspierać trzy lokalizacje Forward Operating w Polsce: FOS Poznań, FOS Powidz i FOS Żagań, łącznie 11 lokalizacji w Polsce.

Oprócz wsparcia sił przydzielonych na stałe, USAG Polska będzie również wspierać bezpośrednie operacje bazowe dla około 4000 sił rotacyjnych i 2500 personelu operacyjnego lub szkoleniowego.

„Nasze wieloletnie relacje z innymi społecznościami i narodami-gospodarzami w całej Europie nauczyły nas cennych lekcji, które z przyjemnością stosujemy tutaj w Poznaniu i społecznościach otaczających wszystkie instalacje garnizonowe w Polsce” – powiedział Mize.

Kliknij Tutaj do galerii zdjęć z uroczystości.

READ  Kraj NATO twierdzi, że strażnicy graniczni zostali zaatakowani przez zamaskowanych mężczyzn z procami
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *