Connect with us

Gospodarka

Analiza – Kraje EŚW chcą ożywić wzrost i uniknąć krótkoterminowego ryzyka inflacyjnego

Published

on

Autorzy: Krisztina Than i Jason Hovet

BUDAPESZT / PRAGA (Reuters) – Podmioty ustalające stopy procentowe w Europie Środkowej prawdopodobnie przetrwają zbliżający się wzrost inflacji i odzyskają swoje gospodarki z zemsty po zamknięciu COVID-19, napędzanym silnym popytem krajowym, inwestycjami i funduszami Unii Europejskiej.

Wschodnie kraje członkowskie UE, których rynki pracy i wzrost płac pozostają prężne, borykają się z wyższą presją inflacyjną niż inni w Europie.

Dzieje się tak dlatego, że ich gospodarki dopiero stopniowo wychodzą z pandemii, która spowodowała najwyższą na świecie liczbę ofiar śmiertelnych COVID-19 na mieszkańca na Węgrzech i w Czechach, a rządy starają się jak najszybciej zamknąć sklepy, restauracje i inne usługi, aby otwórz ponownie, aby ograniczyć opady.

Jednak inflacja zasadnicza na Węgrzech wzrasta do około 5% w drugim kwartale i jest powyżej celu w Polsce. W Czechach dynamika cen ponownie przyspiesza po spadku w kierunku celu na początku tego roku.

Jednak z tych krajów analitycy z Narodowego Banku Czech dają wskazówkę, aby rozpocząć podwyżki stóp dopiero w 2021 roku. Jej gubernator, Jiri Rusnok, powiedział agencji Reuters w zeszłym tygodniu, że debata może rozpocząć się już w sierpniu. Ale bank powiedział też, że nie spieszy się z wędrówką.

Peter Virovacz, ekonomista ING Bank w Budapeszcie, powiedział, że w przypadku Węgier i Polski władze były bardziej skłonne pozwolić na wzrost inflacji.

„Jest duża szansa, że ​​ani Węgrzy, ani Polacy nie będą chcieli spowolnić wzrostu, tak że po pandemii zobaczymy gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej pod presją” – powiedział.

„Szybki wzrost, wysokie stopy inwestycji, a władze zwiększają potencjalne stopy wzrostu PKB – kosztem wyższej inflacji i pogorszenia konkurencyjności, które można zrównoważyć słabszym forintem”.

Dodał jednak, że węgierski bank może być zmuszony do podniesienia oprocentowania depozytów na tydzień, jeśli forint za bardzo się osłabi.

READ  Wpływ wojny na Ukrainie na niepewność ekonomiczną

SPRĘŻYSTE GOSPODARSTWA DOMOWE

Węgry i Czechy również podniosły swoje docelowe poziomy deficytu budżetowego, aby zrobić miejsce na więcej bodźców fiskalnych i przyczyniły się do silnego bodźca monetarnego w regionie, który przyniósł najszybsze stopy wzrostu w UE przed pandemią.

„Zmieniliśmy budżet na 2021 r., Aby lepiej służył ożywieniu gospodarki, ponieważ uruchomiliśmy szeroko zakrojone programy renowacji i budowy domów” – powiedział w piątek węgierski premier Viktor Orban.

W obliczu trudnego wyzwania związanego z reelekcją na początku 2022 r. Nacjonalista Orban od dawna polega na biznesie, aby wygrać główne głosowanie. Jego rząd w ciągu ostatniej dekady zapewnił rodzinom duże wsparcie finansowe.

Węgry, które były na czele unijnej kampanii szczepień z udziałem prawie 38% zaszczepionej populacji, otworzyły już wszystkie sklepy i tarasy restauracyjne oraz planują ponowne otwarcie hoteli i większości usług w najbliższych dniach.

Obecnie dąży do deficytu budżetowego w wysokości 7,5% produkcji gospodarczej, w porównaniu z 6,5% poprzednio, podczas gdy rząd czeski prognozuje lukę budżetową w wysokości 8,8% PKB na poziomie 6,6% z powodu wcześniejszych wydatków, takich jak wzrost płac państwowych i nowy jedna obietnica rekordowe obniżki podatków wywarły presję na budżet.

Inflacja w Europie Środkowej https://fingfx.thomsonreuters.com/gfx/mkt/qmypmllegvr/2021-04%20CEE%20inflation.png

Tymczasem banki centralne nadal znajdują się w trybie łagodzenia, otrząsając się z ryzyka inflacji.

Węgierski Bank Narodowy zawiesił stopy procentowe we wtorek, ponieważ przekroczyły one docelowy przedział od 2% do 4%.

Bank rozważa tymczasowy wzrost inflacji, ale zapowiedział, że będzie go uważnie monitorować pod kątem ewentualnego wpływu drugiej rundy. Rozszerzyła również swój ogromny otwarty program QE.

Również we wtorek bank centralny wezwał rząd do szybszej redukcji deficytu budżetowego w przyszłym roku, aby uniknąć dalszego ryzyka inflacyjnego.

W Polsce oczekuje się również, że w najbliższych miesiącach inflacja przekroczy docelowy przedział 2,5% plus minus jeden punkt procentowy. Jednak gubernator Adam Glapiński powiedział, że stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną niezmienione do końca jego kadencji w 2022 r., Aby wesprzeć gospodarkę.

READ  Polska i Węgry próbują zablokować nowy budżetowy mechanizm rządów prawa

Bank twierdzi, że wzrost inflacji ma charakter przejściowy i jest spowodowany czynnikami, na które polityka pieniężna nie ma wpływu.

SZYBKI POWRÓT DO ZDROWIA

Zatrudnienie w regionie, który przed pandemią cierpiał z powodu znacznych niedoborów siły roboczej, już się poprawia, a wzrost płac utrzymuje się na solidnym poziomie, choć nie dwucyfrowym, jak przed pandemią.

Gospodarstwa domowe zgromadziły oszczędności i jest jeszcze wiele do nadrobienia, które mogą pomóc przyspieszyć powrót do zdrowia.

„Jesteśmy stosunkowo optymistycznie nastawieni do perspektyw wzrostu (w EŚW) w 2021 i 2022 roku, zwłaszcza w 2022 roku, i to pomimo trzeciej fali. Zakładamy, że gospodarki przystosowały się dość dobrze, a popyt zewnętrzny również dość dobrze się odbuduje” – powiedział. powiedział analitykowi Fitch Ratings Arvind Ramakrishnan.

Podczas gdy wzrost w pierwszym kwartale prawdopodobnie spadł z powodu blokady, rząd węgierski prognozuje 4,3% wzrostu w tym roku i powiedział, że wzrost może przekroczyć 5% w 2022 roku.

Polska prognozuje w tym roku wzrost o 4%. Według Ministerstwa Finansów czeska gospodarka odradza się wolniej w tempie 3,1%. Czechy planują ponowne otwarcie sklepów, rynków i niektórych usług w przyszły poniedziałek, a Polska w przyszłym tygodniu ponownie otworzy swoje centra handlowe.

(Dodatkowa relacja Alana Charlisha w Warszawie; montaż: David Evans)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.