Connect with us

Świat

Amerykański wywiad mówi, że Ukraińcy stoją za morderstwem Duginy: NYT | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Published

on

Amerykański wywiad mówi, że Ukraińcy stoją za morderstwem Duginy: NYT |  Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Według New York Times w zeszłym tygodniu opublikowano ocenę, że „część ukraińskiego rządu” zatwierdziła zamachy bombowe.

Według raportu w New York Times, agencje wywiadowcze w Stanach Zjednoczonych sądzą, że sekcje ukraińskiego rządu zezwoliły na sierpniowy zamach bombowy pod Moskwą, w którym zginęła Darya Dugina, córka wybitnego rosyjskiego nacjonalisty.

Ocenę domniemanego współudziału Ukrainy podzielono w zeszłym tygodniu z rządem USA, podała w środę gazeta.

Urzędnicy amerykańscy, rozmawiając ze środowiskiem wywiadowczym, nie powiedzieli, które elementy ukraińskiego rządu autoryzowały misję, kto przeprowadził atak i czy podpisał ją prezydent Wołodymyr Zełenski. W raporcie stwierdzono, że osoby, które poinformowały o działaniach Ukrainy i reakcji USA, wypowiedziały się pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić informacje niejawne i kwestie drażliwej dyplomacji.

Dugina, 29-letnia komentatorka nacjonalistycznego rosyjskiego kanału telewizyjnego, zginęła w sierpniu, gdy w jej samochodzie wybuchła bomba w ataku, który Rosja oskarżyła o ukraińskie „służby specjalne”.

Ukraiński rząd zaprzeczył wówczas zaangażowaniu, a poproszony o ocenę amerykańskiego wywiadu doradca Zełenskiego Mychajło Podolak powtórzył odmowę.

„Chcę powtórzyć, że każde morderstwo w czasie wojny w tym czy innym kraju musi mieć jakieś praktyczne znaczenie” – powiedział Podolak dla New York Times. „Powinna służyć określonemu celowi, taktycznie lub strategicznie. Ktoś taki jak Dugina nie jest celem taktycznym ani strategicznym dla Ukrainy”.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli również gazecie, że brakuje im pełnego obrazu konkurujących ze sobą ośrodków władzy w ukraińskim rządzie, w tym wojska, służb bezpieczeństwa i biura Zełenskiego. To może wyjaśniać, dlaczego niektóre części ukraińskiego rządu mogły nie być świadome spisku – dodała.

Stany Zjednoczone nie były zaangażowane w atak, nie wiedziały o tym wcześniej, a następnie „upomniały” ukraińskich urzędników, powiedział New York Times, dodając, że USA sprzeciwiłyby się zamachowi, gdyby dowiedziały się o planie.

READ  Rzut oka na wojnę rosyjsko-ukraińską: co wiemy w 340. dniu inwazji | wiadomości ze świata

Ojciec Duginy, Aleksander Dugin, jest wybitnym ultranacjonalistą i zagorzałym zwolennikiem wojny rosyjskiej na Ukrainie, a niektórzy uważają, że był zamierzonym celem.

Rosyjskie media podały, że Dugin zamienił się samochodami z córką na krótko przed wybuchem, która rozerwała Toyotę Land Cruiser na części podczas jazdy przez przedmieścia Moskwy po wzięciu udziału w festiwalu kulturalnym. Dugina była także wybitnym zwolennikiem inwazji na Ukrainę, znanej w Rosji jako „wojskowe operacje specjalne”.

Rosja nie podjęła konkretnych działań odwetowych w związku z zabójstwem, ale USA obawiają się, że takie ataki mogą sprowokować Moskwę do przeprowadzenia własnych ataków na wysokich rangą ukraińskich urzędników, powiedział New York Times.

Rosyjskie służby specjalne FSB poinformowały, że za zamachem stoi Ukrainka, która w lipcu wjechała do Rosji i wynajęła mieszkanie, w którym mieszkała Dugina. Według agencji po ataku uciekła z Rosji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *