Connect with us

Gospodarka

Aktualizacje wiadomości na żywo: Włochy, Dania i Szwecja wydalają rosyjskich dyplomatów z powodu obaw związanych z bezpieczeństwem

Published

on

Państwa członkowskie UE rozważą sankcje energetyczne wobec Rosji jako część najnowszego pakietu możliwych kar za inwazję na Ukrainę, powiedział we wtorek wysoki rangą urzędnik Komisji Europejskiej.

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący komisji, powiedział, że kary dla rosyjskiej ropy i węgla są „zdecydowanie opcją” z punktu widzenia komisji, ale konieczne jest osiągnięcie konsensusu wśród państw członkowskich. Niektóre stolice wyraziły sceptycyzm wobec tego pomysłu.

„Toczą się dyskusje na temat tego, co można zrobić w sektorze energetycznym, takim jak węgiel i ropa”, powiedział Dombrovskis, przybywając na spotkanie ministrów finansów w Luksemburgu. „W tej sytuacji ważne jest, abyśmy przedstawili silny i wiarygodny pakiet sankcji”.

Obecny na spotkaniu francuski minister finansów Bruno Le Maire również powtórzył, że Francja jest otwarta na działania w sprawie węgla i ropy, ale podkreślił, że kluczowe znaczenie ma zachowanie jedności 27 państw członkowskich w zakresie sankcji.

„Myślę, że wszystkie 27 państw członkowskich jest zdeterminowanych, by zaostrzyć sankcje i to jest kluczowy punkt” – powiedział.

Ministrowie finansów prowadzą rozmowy przed jutrzejszym spotkaniem ambasadorów UE w Brukseli, aby omówić piąty pakiet sankcji po inwazji Rosji na jej sąsiada 24 lutego. Austria ostrzegła przed nagłą decyzją o zamrożeniu importu.

UE nie dyskutuje obecnie o ograniczeniu importu rosyjskiego gazu, ale urzędnicy wydają się bardziej otwarci na rozmowy o ropie, a w szczególności o węglu. Wśród innych sankcji na stole znajdują się ograniczenia innych rodzajów eksportu do Rosji, w tym komponentów high-tech, nowe listy osób powiązanych z Kremlem oraz zamykanie luk w istniejących rundach środków.

Presja na wprowadzenie nowych sankcji wzrosła po zarzutach, że siły rosyjskie dopuściły się okrucieństw wobec ludności cywilnej w stolicy Ukrainy, Kijowie. Rosja odrzuciła te twierdzenia jako fałszywe.

Ministrowie finansów planują przedyskutować sankcje we wtorek rano i przeprowadzić rozmowy z ministrem finansów Ukrainy za pośrednictwem łącza wideo.

READ  Polska chce ożywić więzi z Węgrami – EURACTIV.com

Będą także dążyć do konsensusu w sprawie wprowadzenia minimalnej efektywnej stawki podatku od osób prawnych w UE, po globalnym porozumieniu OECD osiągniętym w zeszłym roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.