Connect with us

Świat

Aktualizacje na żywo z wojny na Ukrainie: Uszkodzony most na okupowany przez Rosję Krym

Published

on

Aktualizacje na żywo z wojny na Ukrainie: Uszkodzony most na okupowany przez Rosję Krym
Evan Gershkovich pojawi się w sądzie w kwietniu.Kredyt…Natalia Kolesnikowa/Agence France-Presse — Getty Images

Moskiewski sąd odrzucił w czwartek apelację Evana Gershkovicha, reportera Wall Street Journal, który domagał się zakończenia tymczasowego aresztowania w Rosji, gdzie został zatrzymany 12 tygodni temu i oskarżony o szpiegostwo.

Gershkovich, amerykański dziennikarz mieszkający w Rosji od prawie sześciu lat, został aresztowany pod koniec marca i oskarżony o szpiegostwo, czemu zaprzecza. W zeszłym miesiącu jego areszt przedłużono do 30 sierpnia. Chociaż rosyjscy prokuratorzy nie przedstawili żadnych dowodów, był przetrzymywany przez 12 tygodni w moskiewskim więzieniu Lefortowo o zaostrzonym rygorze, prowadzonym przez następcę KGB i znanym z surowych warunków więziennych i skrajnej izolacji.

Sąd odrzucił wniosek jego pełnomocników. Obecna była ambasador USA w Rosji Lynne Tracey oraz rodzice pana Gershkovicha, Ella Millman i Michaił Gershkovich.

Rząd Stanów Zjednoczonych i The Journal stanowczo zaprzeczyły zarzutom. Biały Dom oświadczył, że Gerszkowicz został „niesłusznie uwięziony”, co jest równoznaczne z więźniem politycznym. Nazewnictwo zmienia podejście Waszyngtonu do przetrzymywania Amerykanina za granicą, zwykle oparte na założeniach, że więzień został zatrzymany na arbitralnych podstawach lub bez oczekiwania uzasadnionych zarzutów lub sprawiedliwego procesu.

Agencja informacyjna Interfax poinformowała, że ​​Rosja poinformowała w czwartek, że otrzymała i rozważa prośbę Stanów Zjednoczonych o wizytę konsularną u reportera. „Nie ma jeszcze decyzji, ale jest ona rozważana” – powiedział agencji cytowany przez agencję wiceminister spraw zagranicznych Siergiej A. Riabkow. Chociaż Rosja zgodziła się na taką wizytę w kwietniu, odrzuciła inne podobne prośby.

Wolność prasy w Rosji gwałtownie spadła pod rządami prezydenta Władimira W. Putina, który podejmował autorytarne działania wobec dziennikarzy, a także opozycji i dysydentów. Putin skupił się na lokalnych dziennikarzach, zwłaszcza od początku inwazji na Ukrainę na pełną skalę w zeszłym roku, pozwalając zagranicznym korespondentom pracować z poczuciem wolności.

READ  Najpotężniejsze paszporty na świecie w 2024 r.: Japonia, Singapur, Francja, Włochy

Ale wszystko zmieniło się 29 marca, kiedy Gershkovich został aresztowany podczas podróży reporterskiej w mieście Jekaterynburg w środkowej Rosji, stając się pierwszym zachodnim dziennikarzem od czasów zimnej wojny, któremu postawiono zarzut szpiegostwa. Jeśli zostanie skazany, grozi mu 20 lat więzienia w rosyjskiej kolonii karnej.

Izba Reprezentantów jednogłośnie przyjęła 13 czerwca rezolucję wzywającą rząd rosyjski do uwolnienia pana Gershkovicha i Paula Whelana, byłego żołnierza piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych, który odsiaduje 16-letni wyrok skazujący za szpiegostwo w 2020 roku.

Dmitri A. Muratov, rosyjski dziennikarz, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 r., pochwalił pracę Gershkovicha podczas forum medialnego w Bonn w Niemczech we wtorek.

„Znam go dobrze – praktycznie cała Moskwa dobrze go zna” – powiedział Muratow w przemówieniu do Deutsche Welle Global Media Forum. „On kocha kraj, w którym pracuje. Jest niesamowitym dziennikarzem iw żadnym wypadku nie jest szpiegiem”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *