Connect with us

Świat

Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Published

on

Rosyjski pojazd jest zaparkowany 1 września przed elektrownią atomową Zaporoże na Ukrainie. (Aleksander Ermoczenko/Reuters)

Dyrektor generalny ukraińskiej elektrowni jądrowej Zaporoż został zatrzymany przez rosyjski patrol – poinformował w sobotę w oświadczeniu prezydent Petro Kotin, państwowa spółka jądrowa Energoatom.

Dyrektor generalny Ihor Murashov był w swoim pojeździe w drodze z fabryki, kiedy został „zatrzymany, wyjęty z samochodu i prowadzony z zawiązanymi oczami w nieznanym kierunku. Obecnie nie ma żadnych informacji o jego losie – powiedział Kotin.

„Muraszow jest osobą licencjonowaną i ponosi główną i wyłączną odpowiedzialność za bezpieczeństwo jądrowe i radiacyjne elektrowni jądrowej w Zaporożu”, powiedział Kotin, dodając, że jego zatrzymanie „zagraża bezpieczeństwu operacyjnemu Ukrainy i największej elektrowni jądrowej w Europie”.

Kotin wezwał Rosjan do uwolnienia Muraszowa, a dyrektora generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Rafaela Grossiego, by go „uwolnił”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy „zdecydowanie potępia nielegalne przetrzymywanie” Muraszowa w oświadczeniu opublikowanym na jego stronie internetowej Sobota.

„Ta zbrodnia jest kolejnym przejawem terroryzmu państwowego ze strony Rosji i rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego. Rosja powinna natychmiast zwolnić dyrektora generalnego zaporoskiej elektrowni jądrowej” – powiedział.

„Wzywamy społeczność międzynarodową, w szczególności Organizację Narodów Zjednoczonych, MAEA i G7, do podjęcia zdecydowanych działań w tym celu” – dodano w oświadczeniu.

Trochę tła: Zakład w Zaporożu był Skupiać w stanie wojny, ponieważ zarówno Rosjanie, jak i Ukraińcy oskarżyli o ostrzał w pobliżu największej elektrowni atomowej w Europie.

Od początku marca, kiedy Rosja przejęła fabrykę, międzynarodowi i lokalni eksperci wystosowali poważne ostrzeżenia nie tylko o bezpieczeństwie pracowników elektrowni, ale także w obawie przed katastrofą nuklearną, która może dotknąć tysiące ludzi w okolicy.

READ  Loty nadzoru mogą wreszcie zobaczyć szkody w Tonga spowodowane erupcją gigantycznego podwodnego wulkanu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.