Connect with us

Gospodarka

AKTUALIZACJA – Polska wzywa Litwę i Łotwę do nałożenia wspólnych sankcji gospodarczych na Białoruś

Published

on

WARSZAWA (UrduPoint News / Sputnik – 26 marca 2021) Polska doradzi Litwie i Łotwie wspólne sankcje gospodarcze na Mińsk w związku z ostatnimi wydarzeniami ze Związkiem Polaków na Białorusi (ZPB) – powiedział w czwartek polski premier Mateusz Morawiecki.

„Zaproponuję naszym litewskim i łotewskim partnerom nałożenie pewnych ograniczeń handlowych, aby białoruskie władze naprawdę uwierzyły, że walka z Polakami powinna wpłynąć na naszą reakcję nie tylko dyplomatycznymi, ale także określonymi krokami gospodarczymi” – powiedział Morawiecki na jednej z konferencji prasowych.

Premier wezwał białoruskie władze, by „wzięły się w garść”.

Unia Europejska wydała w czwartek oświadczenie potępiające kierownictwo ZPB i wzywające do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych działaczy.

„Unia Europejska oczekuje, że Białoruś wypełni międzynarodowe zobowiązania w zakresie poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności. Wzywamy Białoruś do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Andzeliki Borys i Andrzeja Poczobuta, a także wszystkich więźniów politycznych przebywających obecnie w areszcie” – powiedział Josep Borrell, wiceprzewodniczący UE, powiedział w oficjalnym komunikacie prasowym.

Wcześniej w tym tygodniu Andzelika Borys, przewodnicząca ZPB, została aresztowana na Białorusi, a następnie skazana na 15 dni więzienia za naruszenie zasad organizacji imprez masowych. Wcześniej tego dnia białoruski prokurator generalny wszczął postępowanie karne przeciwko Borysowi i kilku innym osobom w związku z celowymi działaniami mającymi na celu podżeganie do nienawiści etnicznej i rehabilitację nazizmu.

Według Prokuratury Generalnej osoby, które przedstawiły się jako członkowie ZPB, z udziałem nieletnich, zorganizowały kilka nielegalnych imprez masowych w Grodnie i innych białoruskich miastach, przyciągając nieletnich, aby uhonorować uczestników antyradzieckich gangów, którzy działali w trakcie i po zakończeniu Światowego. II wojna, rabunki i mordy ludności cywilnej na Białorusi.

READ  Niebezpieczny nowy zwrot w populizmie Michaela Burleigha
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.