Connect with us

Gospodarka

Akcje EMERGING MARKETS, FX wyznaczają noworoczny wzrost ze względu na osłabienie dolara i nadzieje na odreagowanie

Published

on

* Akcje tureckie i rosyjskie na rekordowych poziomach

* USD sprzedany za aktywa ryzykowne

* Złoty nie spełnia oczekiwań na obniżkę stóp

4 stycznia (Reuters) – W poniedziałek turecka lira przewodziła wzrostom walut rynków wschodzących, ponieważ wyższa niż oczekiwano inflacja napędzała oczekiwania zacieśnienia monetarnego, ponieważ akcje w krajach rozwijających się osiągnęły 13-letnie maksima, ponieważ inwestorzy liczyli na szybkie ożywienie gospodarcze w 2021 roku.

Indeks akcji rynków wschodzących MSCI wzrósł o ponad 1,1% do najwyższego poziomu od końca 2007 r., Podczas gdy indeks walutowy wzrósł o 0,6% do najwyższego poziomu od początku 2018 r., A także skorzystał na słabości dolara amerykańskiego .

Nastroje poprawiły oznaki dalszej ekspansji gospodarczej w Chinach, gdzie juan wzrósł o 0,9% do dolara w najlepszy dzień od prawie trzech miesięcy. Waluta przełamała też ważną barierę techniczną, która pozwoliła juanowi na przedłużenie ubiegłorocznych silnych wzrostów.

Lira turecka wzrosła o 1,2%, napędzając wzrosty walut w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Wraz z wyższymi niż oczekiwano danymi o inflacji w grudniu, inwestorzy zwiększyli swoje oczekiwania na krótkoterminowe podwyżki stóp przez bank centralny.

Rok dwucyfrowej inflacji i słaba lira, która osiągnęła serię rekordowych minimów na początku listopada, spowodowały, że bank centralny odwrócił cykl obniżania stóp, podnosząc stopy o 675 punktów od listopada.

Inne waluty regionu EMEA, takie jak rubel rosyjski i rand południowoafrykański, wzrosły odpowiednio o 0,8% i 1%. Dolar został mocno sprzedany na rzecz bardziej ryzykownych aktywów.

„Niskie stopy procentowe i lepsze perspektywy gospodarcze po wprowadzeniu szczepionek doprowadziły do ​​dalszej krótkiej sprzedaży w dolarach, szczególnie w stosunku do euro i chińskiego juana” – powiedział Hussein Sayed, główny strateg rynkowy w FXTM.

Podczas gdy indeks walut rynków wschodzących MSCI wzrósł w 2020 r., Znaczna część jego siły pochodziła z jednostek azjatyckich.

READ  Apple ponownie płaci grzywny. Tym razem we Włoszech uznano, że firma Kamaa ma iPhone'y

Waluty regionu EMEA pozostawiły swoich azjatyckich konkurentów w tyle, ponieważ szybkie rozprzestrzenianie się wirusa, luźna polityka pieniężna i napięcia geopolityczne sprawiły, że stały się mniej atrakcyjne.

Akcje to jednak inna historia, ponieważ oczekiwania na dalsze poluzowanie polityki pieniężnej i zwiększone miary płynności skutkowały dalszym skupem akcji. Akcje tureckie i rosyjskie osiągnęły tego dnia rekordowe wartości.

Indeks giełdowy MSCI EM wzrósł w 2020 roku o prawie 16% pomimo trudnego początku roku.

Waluty Europy Środkowej wzrosły w ciągu dnia w stosunku do euro, choć złoty pozostał w tyle po tym, jak bankier centralny ogłosił, że w razie potrzeby poprze dalsze obniżki stóp.

Stopy procentowe w Polsce zostały obniżone do rekordowo niskiego poziomu w zeszłym roku z powodu pandemii i mogą potencjalnie okazać się ujemne w miarę kontynuacji obniżania stóp.

Wyniki GRAPHIC na rynkach wschodzących w 2021 r. Patrz tmsnrt.rs/2egbfVh W przypadku GRAPHIC o wynikach indeksu MSCI Emerging Index w 2021 r. Patrz tmsnrt.rs/2OusNdX

TOP NEWS w krajach wschodzących

Raport rynkowy EUROPY ŚRODKOWEJ patrz

Aby zapoznać się z raportem dotyczącym rynku tureckiego, patrz

Raport dotyczący rynku rosyjskiego znajduje się w (Reporting by Ambar Warrick in Bengaluru; Editing by Krishna Chandra Eluri)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.