Connect with us

technologia

„AirBubble” oferuje naprawę zanieczyszczeń spowodowanych przez Warszawę

Published

on

26 lipca 2021 r. w Warszawie dzieci będą bawić się w AirBubble, innowacyjnym placu zabaw dla czystego powietrza dzięki algom (widoczne w rurkach w tle), które pochłaniają zanieczyszczenia i dwutlenek węgla, a z kolei produkują tlen. Zdjęcie: AFP / Wojtek Radwański

Na nowym placu zabaw w centrum Warszawy glony żywią się zanieczyszczeniami i dwutlenkiem węgla, aby stworzyć czystą bańkę tlenową w mieście uważanym za jedną z najbardziej zanieczyszczonych stolic w Unii Europejskiej.

„Wprowadzenie biointeligencji systemów naturalnych do miast ma niewykorzystaną wartość” – powiedział Marco Poletto, współzałożyciel biura urbanistycznego ecoLogicStudio stojącego za projektem.

Sugeruje „przekształcenie budynków w żywe maszyny, które wytwarzają energię, magazynują CO2 i oczyszczają powietrze” – napisano w oświadczeniu.

Na pierwszą edycję AirBubble wybrano stolicę Polski, ponieważ miasto potrzebuje szczególnie czystego powietrza.

Według Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) w zeszłym miesiącu Warszawa zajmuje 269. miejsce pod względem jakości powietrza na liście 323 miast europejskich.

Listę sporządzono na podstawie średniej zawartości pyłu drobnego (PM2,5), najbardziej szkodliwego dla zdrowia zanieczyszczenia powietrza w ciągu ostatnich dwóch lat.

EEA uważa, że ​​zanieczyszczenie powietrza – w dużej mierze spowodowane spalaniem węgla – jest odpowiedzialne za około 50 000 przedwczesnych zgonów każdego roku w 38-milionowym kraju.

Pęcherz wyposażony jest w dziesiątki szklanych cylindrów zawierających zanurzone w wodzie glony, które rozkoszują się powietrzem wtłaczanym od dołu.

Zielone organizmy zużywają szkodliwe dla środowiska cząsteczki i dwutlenek węgla przed uwolnieniem czystego tlenu z bioreaktorów.

Mały okrągły plac zabaw znajduje się obok Centrum Nauki Kopernik nad rzeką, gdzie pracownik jest stacjonowany, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania i upewnić się, że nikt nie jest ranny.

Niedawno w ciepłe popołudnie w pęcherzu szalały dzieci w różnym wieku: skrzecząc, śmiejąc się, skacząc po gumowych bąbelkach i bujając się na linie.

READ  Sanitariusze Gwardii Narodowej z Connecticut zostali powitani w domu

„Fajnie” – powiedziała podczas skoku ośmioletnia Ania.

Jej matka Małgorzata Wrona również chwaliła koncepcję proekologiczną.

„To całkiem fajne. Zwłaszcza w dużym mieście, prawda? Bo wiesz: zanieczyszczenie, smog i tak dalej” – powiedział AFP 42-letni nauczyciel angielskiego.

„To przynajmniej daje dzieciom szansę na odetchnięcie świeżym powietrzem”.

Powiedziała, że ​​tam, gdzie mieszkają, w zachodniej części Wrocławia, wiele osób nadal ogrzewa swoje domy węglem, więc jakość powietrza jest „straszna”.

AirBubble będzie używany na razie do listopada, ale może potencjalnie stać się stałym elementem wyposażenia. Bąbelki mają być zainstalowane także w innych miastach. IB

PODOBNE POSTY:

SPÓJRZ: Igrzyska Olimpijskie w Tokio rozświetlają noc widzianą z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Sportowcy olimpijscy inspirują robotyczny ogród zen w Tokio

Kontynuuj czytanie

Nie przegap żadnych nowości i informacji.

Zasubskrybuj coś WIĘCEJ ZAPYTAŃ aby uzyskać dostęp do The Philippine Daily Inquirer i innych ponad 70 tytułów, udostępniać do 5 gadżetów, słuchać wiadomości, pobierać już o 4 rano i udostępniać artykuły w mediach społecznościowych. Zadzwoń pod numer 896 6000

W przypadku opinii, skarg lub zapytań, Skontaktuj się z nami.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *