Connect with us

Świat

Afgańscy piloci, którzy uciekli przed talibami, wylatują z Tadżykistanu

Published

on

Ponad 140 pilotów i członków afgańskich sił powietrznych, którzy zostali zatrzymani w Tadżykistanie od połowy sierpnia po ucieczce z Afganistanu, zostało we wtorek wywiezionych z kraju z pomocą władz amerykańskich, według emerytowanego oficera Sił Powietrznych USA, który kieruje grupą ochotników który pomógł Afgańczykom.

Lot do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zakończył trzymiesięczną gehennę dla wyszkolonego przez USA personelu wojskowego, który przyleciał samolotami dostarczonymi przez USA do Tadżykistanu, aby uciec przed talibami, ale ostatecznie trafił do aresztu.

Afgańczycy powiedzieli, że będą liczyć na to, że rząd USA zapewni im wolność po tym, jak zostali aresztowani przez władze tadżyckie po tym, jak talibowie doszli do władzy w ich ojczyźnie i uciekli z obawy przed represjami.

W nagraniach dźwiękowych WhatsApp z przemyconymi telefonami komórkowymi anglojęzyczni piloci opisali złe warunki, niewystarczające racje żywnościowe i ograniczoną opiekę medyczną w miejscu, w którym byli przetrzymywani poza stolicą, Duszanbe.

Bryg. Generał David Hicks, emerytowany oficer Sił Powietrznych, dyrektor wykonawczy Operacja Święta Obietnicapowiedział, że samolot z Afgańczykami wystartował z Duszanbe po dużym opóźnieniu we wtorek wieczorem, czasu wschodniego wybrzeża USA.

„Wielką ulgą dla całego zespołu jest świadomość, że wychodzą z tego czasu niepewności i stawiają pierwszy krok w nowym życiu” – powiedział generał Hicks. „Mam nadzieję, że wkrótce wszyscy połączą się ze swoimi rodzinami”.

Ale dla wielu Afgańczyków, którzy pracowali z armią amerykańską, męka się nie skończyła.

Kilka tysięcy pilotów i członków załogi afgańskich sił powietrznych ukrywa się w Afganistanie, niektórzy twierdzą, że czują się porzuceni przez armię amerykańską, ich wieloletniego sojusznika bojowego. Mówią, że umierają, by opuścić Afganistan, ponieważ oni i ich rodziny są zagrożone wytropieniem i zabiciem przez talibów.

W rozmowach telefonicznych z bezpiecznych schronów w Afganistanie kilku pilotów afgańskich sił powietrznych zgłosiło, że chodziło od drzwi do drzwi, aby uniknąć wykrycia. Powiedzieli, że kończą im się pieniądze i nie odważą się szukać pracy, ponieważ obawiali się, że bojownicy ich zauważą.

READ  Kobieta skazana na 43 lata więzienia za krytykowanie monarchii tajskiej

Talibowie ogłosili, że obowiązuje ogólna amnestia dla każdego Afgańczyka, który służył w poprzednim rządzie lub współpracował z rządem USA lub wojskiem. Ale było tam kilku pilotów afgańskich sił powietrznych zabity przez talibów W tym roku.

Generał Hicks powiedział, że lot, który przywiózł Tadżykistan we wtorek, został zorganizowany przez Departament Stanu, który również był ewakuacja we wrześniu oddzielna grupa afgańskich pilotów i członków załogi, którzy latali do Uzbekistanu. Ci Afgańczycy zostali zabrani do amerykańskiej bazy wojskowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Talibowie naciskali na Uzbekistan, by sprowadził pilotów i załogę z powrotem do Afganistanu.

Departament Stanu nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz we wtorek.

W niedzielę rzecznik departamentu nie przedstawił harmonogramu relokacji Afgańczyków, ale powiedział, że amerykańscy urzędnicy regularnie rozmawiali z tadżyckim rządem. Rzecznik powiedział, że rząd USA zweryfikował tożsamość około 150 Afgańczyków po uzyskaniu do nich dostępu w połowie października.

Wielu afgańskich pilotów zostało przeszkolonych w Stanach Zjednoczonych do latania samolotami wojskowymi i helikopterami dostarczanymi przez USA. Stany Zjednoczone dały więcej niż 8 miliardów dolarów szkolić i wyposażać afgańskie siły powietrzne, ale piloci i samoloty byli przytłoczeni prośbami o pomoc wyszkolona przez USA armia, która szybko upadła kiedy talibowie tego lata obalili stolicę prowincji po stolicy prowincji.

READ  W wieku 86 lat umiera Luis Palau, ewangelista z Oregonu, który stworzył ogólnoświatową służbę, aby „pomagać ludziom mieć rację z Bogiem”

Niektórzy piloci i członkowie załogi oraz ich rodziny zostali ewakuowani z pomocą rządu i wojska USA wkrótce po dojściu do władzy talibów w sierpniu. Ale wielu innych nie mogło się wydostać pomimo prób ich byłych doradców.

Generał Hicks powiedział, że od połowy sierpnia operacja Sacred Promise pomogła ewakuować około 350 Afgańczyków. Grupa przebadała około 2000 afgańskich sił powietrznych i członków ich rodzin, którzy próbują opuścić Afganistan, a około 8 000 kolejnych pozostaje do prześwietlenia, powiedział.

Niejasny pozostaje status samolotów Afgańskich Sił Powietrznych, które latały do ​​Tadżykistanu i Uzbekistanu.

Na przykład podczas upadku Afganistanu 25 procent samolotów Afgańskich Sił Powietrznych poleciało do Tadżykistanu i Uzbekistanu, wynika z raportu Generalnego Inspektora Odbudowy Afganistanu z 31 października. Generał Hicks określił liczbę na 56 do 60 samolotów.

Siły amerykańskie stały się bezużyteczne 80 innych Pod koniec sierpnia na lotnisku w Kabulu.

Bryant Rousseau, Michael Crowley i Eric Schmitt przyczynili się do relacji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.