Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    HUMANMAG
    • Dom
    • Nagłówki
    • Świat
    • Biznes
    • Nauka
    • Technika
    • Sport
    • Rozrywka
    HUMANMAG
    Home»Najważniejsze wiadomości»Potomkowie szlachty polskiej uwięzieni w procedurze zwrotu majątku”
    Najważniejsze wiadomości

    Potomkowie szlachty polskiej uwięzieni w procedurze zwrotu majątku”

    17 listopada, 2021Brak komentarzy3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Reddit WhatsApp Email
    Potomkowie szlachty polskiej uwięzieni w procedurze zwrotu majątku”
    Share
    Facebook Twitter Pinterest Reddit WhatsApp Email

    WARSZAWA, Polska (dpa) – We wtorek warszawski sąd potwierdził nakaz aresztowania polskiego biznesmena pochodzącego z polskiej rodziny szlacheckiej II.

    46-letni biznesmen Michał Sobański od czerwca przebywa w izolatce we Wrocławiu w zachodniej Polsce. Warszawski Sąd Apelacyjny oddalił apelację jego adwokatów przeciwko tymczasowemu aresztowaniu, co oznacza, że ​​Sobański musi pozostać w areszcie do 20 grudnia, dopóki śledztwo trwa. Prokuratorzy argumentują, że tylko izolacja może zagwarantować, że świadkowie będą pod wpływem.

    Wrocławscy prokuratorzy twierdzą, że oskarżyli Sobańskiego o przestępstwa majątkowe o wartości 44 mln zł (11 mln dolarów), działając jako „pośrednik” dla jego „klientów” w zamian za działanie „prowizji”. Zarzuty nie dotyczą majątku rodziny Sobańskich, powiedziała agencji Associated Press rzeczniczka prokuratury.

    Sobański pomógł różnym spokrewnionym i niespokrewnionym osobom, które również mieszkały za granicą, przetrwać proces restytucji mienia polskiego i odzyskać majątek rodzinny skonfiskowany przez komunistów, którzy znacjonalizowali mienie rodzin arystokratycznych oraz nieruchomości w stolicy.

    Sobański zaprzecza oskarżeniom, a jego rodzina i prawnicy uważają, że przetrzymywanie go w areszcie przez wiele miesięcy jest niesprawiedliwe.

    W podobnej sprawie potomkowi innej arystokratycznej rodziny w Polsce, 72-letniemu polsko-brytyjskiemu historykowi Adamowi Zamoyskiemu, pozbawiono paszportów i zabezpieczono majątek, podczas gdy prokuratorzy badali zarzuty przywłaszczenia cudzego prawa spadkowego o wartości 20 mln zł (5 mln dolarów) poprzez rzekomo sfałszowany testament.

    „Nie mogę się doczekać, kiedy pójdę do sądu i wszystko obalę” – powiedział Zamoyski, który został odznaczony medalami za dziesięciolecia służby polskiej kulturze, anulowanie zobowiązań do pracy i wizyt lekarskich w Londynie.

    Zarówno Zamoyski, jak i prawnik Sobańskiego Jan Mydlowski uważają, że to nie przypadek, że byli oni celem ataków tuż przed wprowadzeniem przez polski rząd nowej ustawy, która przyznawała byłym właścicielom ziemskim i ich potomkom prawa do odzyskania mienia po byłym reżimie komunistycznym w kraju.

    READ  Polski Duda mówi, że planowana baza amerykańska zwiększy bezpieczeństwo ze strony Rosji

    Prawo dotyczy również niektórych ocalałych z Holokaustu i ich potomków, wywołać spór dyplomatyczny z Izraelem, chociaż większość przedwojennego majątku zajętego przez komunistów należała do chrześcijańskich Polaków, a nie Żydów.

    Prokuratorzy twierdzą, że nie ma związku między aresztowaniami a nowym prawem.

    11 rzekomych przestępstw w sprawie Sobańskiego grozi wyrokami do 10 lat więzienia. Prokuratorzy zarzucają Sobańskiemu i kilku innym, że posługiwanie się fałszywymi dokumentami lub zeznaniami w celu uzyskania zwrotu mienia od państwa w całej Polsce z pominięciem niektórych spadkobierców.

    Polska jest jedynym krajem w Europie Środkowej, który nie ma przepisów regulujących zwrot skonfiskowanego mienia przedwojennym właścicielom lub ich spadkobiercom. Zamiast tego poproszono pierwotnych właścicieli i ich spadkobierców o wniesienie swoich roszczeń do polskich sądów.

    Długa droga jest pełna przeszkód, zwłaszcza dla osób mieszkających za granicą. W rzadkich przypadkach nieprawidłowości pozwalały spekulantom przejąć na własność nieruchomości, z którymi wcześniej nie mieli żadnego związku. Najnowsze przepisy zatrzymują wszelkie roszczenia, wykluczając możliwość cofnięcia administracyjnych decyzji dotyczących własności, które mają więcej niż 30 lat.

    Olga Tokarczuk

    Olga Tokarczuk jest autorką publikującą na portalu humanmag.pl, gdzie zajmuje się tematami z zakresu newsów, polityki, biznesu, technologii, sportu, rozrywki i stylu życia. Skupia się na przekazywaniu rzetelnych i użytecznych informacji, śledzeniu aktualnych wydarzeń oraz prezentowaniu historii ważnych dla czytelników w sposób jasny i przystępny.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Reddit Email
    Previous ArticlePFC weźmie udział w Międzynarodowych Targach w Polsce od 1 grudnia
    Next Article Kilku tysięcy protestujących przeciwko zamachom stanu zabitych na wiecu w Sudanie | Aktualności

    Related Posts

    PS Plus Extra i Premium na czerwiec. Sony stawia na mocne RPG i duże premiery

    11 czerwca, 2026

    Nowy Xbox odchodzi od wizerunku „premium”. Microsoft szuka nowego modelu dla rynku konsol

    11 czerwca, 2026

    CI Games kończy wyłączność z Epic Games Store. „Lords of the Fallen 2” trafi również na Steam

    11 czerwca, 2026

    Dieta Haliny Frąckowiak. Jak odżywia się gwiazda polskiej estrady?

    11 kwietnia, 2026

    Maryla Rodowicz w centrum uwagi po gali On Air Music Awards. Nietypowa stylizacja i ważne wyróżnienie

    11 kwietnia, 2026

    Apple: od garażu do globalnego giganta technologicznego

    2 kwietnia, 2026
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    Navigate
    • Dom
    • Nagłówki
    • Świat
    • Biznes
    • Nauka
    • Technika
    • Sport
    • Rozrywka
    Pages
    • o nas
    • Formularz kontaktowy
    • DMCA
    • Polityka Redakcyjna
    • Polityka prywatności
    • o nas
    • Formularz kontaktowy
    • DMCA
    • Polityka Redakcyjna
    • Polityka prywatności
    © 2026 HumanMag. All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.