Connect with us

Nauka

8 najlepszych leśnych domów na świecie

Published

on

8 najlepszych leśnych domów na świecie

(źródło obrazu: Sindre Ellingsen / Helen & Hard)

Nowa książka przedstawia projekty domów leśnych na całym świecie, od maleńkich domków na drzewie po eksperymentalną architekturę przyjazną środowisku – nawet w centrum miasta.

D

Mieszkania oferujące różne podejścia do archetypu leśnych odosobnień są przedstawione w nowej książce – „otoczone wysokimi sosnami, owiane dżunglą, wbudowane w linię brzegową lub wzniesione na zboczu góry”. Wielu projektantów w Życie w lesie (Phaidon) „czerpali z przeszłości, aby budować domy na przyszłość… inspirowani folklorem, kulturą tubylczą, architekturą ludową lub samą ziemią”. W ten sposób przełamali nowe możliwości w zakresie zielonego budownictwa, „przeformułowując sposób, w jaki żyjemy w naturze”.

Circle Wood, Mobius Architekci, 2020, Izabelin, Polska (Źródło: Paweł Ulatowski / Przemek Olczyk)

Circle Wood, Mobius Architekci, 2020, Izabelin, Polska (Źródło: Paweł Ulatowski / Przemek Olczyk)

1 Circle Wood, Mobius Architekci, 2020, Izabelin, Polska

Ten okrągły drewniany dom, zbudowany na leśnej polanie, w niewielkiej odległości od Warszawy, w sąsiedztwie Kampinoskiego Parku Narodowego, oferuje przestrzenie mieszkalne o podwójnej wysokości, zrównoważone przez bardziej kameralne pokoje, wszystkie rozmieszczone po jednej stronie. Polscy architekci Mobius Architekci zaprojektowali taras pokryty trawą po drugiej stronie, obejmujący ogród na dziedzińcu i sosny, które utrzymują połączenie między lasem a domem. Architekt Przemek Olczyk pierwotnie wyobrażał sobie tę konstrukcję jako masywny pień drzewa wykuty w otaczającym go leśnym schronisku.

Dom wakacyjny, KRADS, 2020, Thingvellir, Islandia (Źródło: Marino Thorlacius / KRADS)

Dom wakacyjny, KRADS, 2020, Thingvellir, Islandia (Źródło: Marino Thorlacius / KRADS)

2 Dom wakacyjny, KRADS, 2020, Thingvellir, Islandia

Gęsty las i teren na zboczu wzgórza sprawiły, że ten projekt był szczególnie trudny: islandzki architekt KRADS zaprojektował fundamenty, które biegną wzdłuż zbocza w trzech naprzemiennych płaszczyznach, aby poruszać się po wulkanicznym terenie. Lokalizacja domu w Parku Narodowym Thingvellir została wybrana tak, aby mógł wtopić się w krajobraz, jednocześnie oferując widoki na jezioro i góry, z zielonym dachem, który odzwierciedla kontury wzgórza, a także oferuje panoramiczne kadrowanie.

READ  Najwyższy budynek UE oficjalnie otwiera się, by stać się „nowym symbolem Warszawy” – The First News
Forest House, Shma, 2017, Bangkok, Tajlandia (źródło: Jinnawat Borihankijanan / Napon Jaturapuchapornpong / Prapan Napawongdee / Shma Company Limited)

Forest House, Shma, 2017, Bangkok, Tajlandia (źródło: Jinnawat Borihankijanan / Napon Jaturapuchapornpong / Prapan Napawongdee / Shma Company Limited)

3 Dom leśny, Shma, 2017, Bangkok, Tajlandia

Budynek nie musi być otoczony drzewami, aby był domem w lesie; Tajlandzcy architekci Shma zaprojektowali tę zieloną strukturę w sercu Bangkoku jako eksperymentalną koncepcję, która poprawia jakość powietrza i przeciwdziała szybkiej urbanizacji. Gdy domy wkraczają na tereny zielone, Forest House pokazuje sposób na wprowadzenie natury do gęsto zaludnionego miasta. Składający się z szeregu sąsiednich segmentów budynek ma wiele powierzchni dachowych obsadzonych ponad 120 drzewami, tworząc las, który zapewnia również naturalne płótno dla pokoi wychodzących na ulicę. Liście obejmują ponad 20 rodzimych gatunków, wybranych ze względu na ich minimalne zapotrzebowanie na wodę i kształty, które pozwalają na jak najwięcej roślinności na miejscu.

Woodnest, Helen & Hard, 2020, Odda, Norwegia (Źródło: Sindre Ellingsen / Helen & Hard)

Woodnest, Helen & Hard, 2020, Odda, Norwegia (Źródło: Sindre Ellingsen / Helen & Hard)

4 Woodnest, Helen & Hard, 2020, Odda, Norwegia

Norwescy architekci Helen & Hard zaprojektowali domek na drzewie zawieszony 20 stóp (6 m) nad dnem lasu na stromym zboczu opadającym do Hardangerfjordu. Czerpiąc inspirację z norweskich tradycji architektonicznych, biuro eksperymentowało również z nowymi sposobami pracy z drewnem: mieszkanie, do którego prowadzi most, jest rozmieszczone wokół pnia żywego drzewa, zabezpieczonego metalowym kołnierzem przy minimalnych uszkodzeniach. Wnętrze Woodnest jest wyłożone nieobrobionym drewnianym gontem, tworząc ochronną powłokę, która jest odporna na warunki atmosferyczne i wtapia się w las.

Casa Bautista, producent, 2019, Quintana Roo, Meksyk (Źródło: Onnis Luque/producent)

Casa Bautista, producent, 2019, Quintana Roo, Meksyk (Źródło: Onnis Luque/producent)

5 Casa Bautista, firma produkcyjna, 2019, Quintana Roo, Meksyk

Ten nowoczesny dom zaprojektowany przez Mexican Architects Productora ma atmosferę opuszczonego budynku przemysłowego, który jest powoli odnawiany przez naturę. Położona na wąskim pasie Karaibskiej Riwiery Majów, jest ukryta w dżungli strefy buforowej wokół rezerwatu biosfery Sian Ka’an w Tulum, rośliny w kształcie litery L, położonej wzdłuż przybrzeżnych drzew. Rośliny pełzające i roślinność dżungli tworzą zarówno kontur, jak i beton, który jest pigmentowany, aby reagować na słońce odcieniami zmieniającymi się w czasie. Minimalizując szkody dla krajobrazu, budynek spoczywa na podwyższonym fundamencie wspartym na kolumnach w kształcie krzyża, których wysokość umożliwia widok na baldachim dżungli na morze.

READ  JPB Système skraca czas realizacji gotowych do lotu części nawet o 80% w testach druku 3D
Sirena House, Studio Saxe, 2020, Santa Teresa, Kostaryka (Źródło: dzięki uprzejmości Benjamin G Saxe i Studio Saxe)

Sirena House, Studio Saxe, 2020, Santa Teresa, Kostaryka (Źródło: dzięki uprzejmości Benjamin G Saxe i Studio Saxe)

6 Sirena House, Studio Saxe, 2020, Santa Teresa, Kostaryka

Kostarykańscy architekci Studio Saxe zaprojektowali serię pawilonów z zachodzącymi na siebie dachami, aby pomóc temu nadmorskiemu domowi wtopić się w otaczającą dżunglę. Wnętrza wychodzą na tarasy, a między przeszklonymi konstrukcjami i korytarzami rośnie listowie, otulając budynek zielenią. Każdy pokój ma szklane drzwi wychodzące na zewnątrz z dwóch lub trzech stron, umożliwiając cyrkulację morskiej bryzy, a zielony projekt minimalizuje zużycie energii zgodnie z wzorcami pogodowymi, co czyni ten projekt „pionierem w zrównoważonej architekturze tropikalnej”, zgodnie z książką.

Casa Mirador, RAMA Estudio, 2021, Pichincha, Ekwador (źródło: Jag Studio)

Casa Mirador, RAMA Estudio, 2021, Pichincha, Ekwador (źródło: Jag Studio)

7 Casa Mirador, RAMA Estudio, 2021, Pichincha, Ekwador

Ekwadorscy architekci RAMA Estudio zaprojektowali przedłużenie metalowej konstrukcji, która unosi się nad zboczem wzgórza, z minimalnym fundamentem, aby uniknąć wpływu na teren poniżej. Produkcja i montaż prefabrykowanej konstrukcji z zielonym dachem do izolacji zajęła mniej niż trzy miesiące. Dwustronny schowek pośrodku jest dostępny zarówno z kuchni, jak i salonu, a biurko zamontowane w jednym z sięgających od podłogi do sufitu okien pozwala w pełni wykorzystać bujną dolinę na zewnątrz.

Niliaitta, Studio Puisto, 2020, Kivijärvi, Finlandia (Źródło: Marc Goodwin, Archmospheres / Studio Puisto Architects)

Niliaitta, Studio Puisto, 2020, Kivijärvi, Finlandia (Źródło: Marc Goodwin, Archmospheres / Studio Puisto Architects)

8 Niliaitta, Studio Puisto, 2020, Kivijärvi, Finlandia

Ta pomalowana na czarno chata, otoczona sosnami w fińskim Parku Narodowym Salamajärvi, wznosi się na pojedynczej stalowej kolumnie, oferując inny akcent niż tradycyjne drewniane chaty znalezione w Laponii. Fińscy architekci ze Studio Puisto zaplanowali minimalną ingerencję w ziemię, jednocześnie szanując dziedzictwo Lapończyków w regionie, reinterpretując lokalny projekt, który podwyższył chaty, aby chronić żywność przed dzikimi zwierzętami. Chroniona przez las chata została umieszczona tak, aby uniknąć wycinania drzew, a z czasem dno lasu mogło odzyskać obszar poniżej.

READ  Nowe badanie soczewkowania grawitacyjnego wskazuje na problemy związane z modelami ciemnej materii

Życie w lesie (Phaidon) już jest.

Jeśli chcesz skomentować tę historię lub cokolwiek innego, co widziałeś w BBC Culture, odwiedź naszą Facebook stronę lub wyślij wiadomość na adres świergot.

A jeśli spodobała Ci się ta historia, zapisz się do cotygodniowego biuletynu zasobów bbc.com, zatytułowanej „Lista niezbędników”. Wyselekcjonowany wybór artykułów BBC dotyczących przyszłości, kultury, życia zawodowego i podróży dostarczanych do Twojej skrzynki odbiorczej w każdy piątek.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *