Connect with us

Świat

6 stycznia sms-y zostały wyczyszczone z telefonów kluczowych urzędników Trumpa Pentagonu

Published

on

6 stycznia sms-y zostały wyczyszczone z telefonów kluczowych urzędników Trumpa Pentagonu

Przyznanie, że telefony urzędników Pentagonu zostały wyczyszczone, zostało po raz pierwszy ujawnione w pozwie o ustawę o wolności informacji wniesionym przez amerykański nadzór przeciwko Departamentowi Obrony i armii. Grupa monitorująca poszukuje nagrań byłego pełniącego obowiązki sekretarza obrony Chrisa Millera, byłego szefa sztabu Kasha Patela i byłego sekretarza armii Ryana McCarthy’ego, wśród innych prominentnych urzędników Pentagonu, 6 stycznia – po złożeniu wstępnych wniosków FOIA zaledwie kilka dni po zaatakuj Kapitol.

Miller, Patel i McCarthy byli uważani za kluczowych świadków w zrozumieniu reakcji administracji na atak z 6 stycznia na Kapitol i reakcji byłego prezydenta Donalda Trumpa na naruszenie. Wszyscy trzej byli zaangażowani w reakcję Departamentu Obrony na rozmieszczenie oddziałów Gwardii Narodowej na Kapitol Stanów Zjednoczonych w miarę rozwoju rebelii. Nic nie wskazuje na to, by sami funkcjonariusze usunęli nagrania.

Twierdzenie rządu w aktach, że wiadomości tekstowe urzędników z tego dnia nie zostały zachowane, jest ostatnim ciosem w staraniach o przejrzystość wydarzeń z 6 stycznia. Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest również pod ostrzałem z powodu oczywistej utraty wiadomości wywiadowczych do dnia dzisiejszego.

Miller odmówił komentarza. Patel i McCarthy nie odpowiedzieli od razu na prośby o komentarz. Pułkownik Cathy Wilkinson, dyrektor ds. relacji z mediami w armii amerykańskiej, powiedziała w oświadczeniu: „Naszą polityką jest nie komentowanie trwających sporów”.

Były doradca generalny Departamentu Obrony, Paul Ney, powiedział CNN, że wtorkowe rewelacje były „pierwszymi, jakie usłyszałem o sporze DoD dotyczącym problemu z telefonem komórkowym, który oddałem, gdy otrzymałem lewy Departament Obrony 20 stycznia 2021 r.

„Nie skasowałem telefonu, dopóki go nie oddałem (lub kiedykolwiek pamiętam)”, kontynuował Ney. „Kiedy oddałem telefon, nie miałem pojęcia, co stanie się z tym urządzeniem, ani nie wiem, co faktycznie zrobiono z tym urządzeniem po jego przekazaniu. Jeśli DoD przyznał się w postępowaniu sądowym, że urządzenie zostało usunięte po mnie, które opuściło DoD w dniu inauguracji, uważam, że jest wysoce prawdopodobne, co się stało i kiedy to się stało, ale nie wiem dlaczego.

READ  Putin nie dał żadnej wskazówki w apelu Macrona, że ​​szykuje inwazję – urzędnik prezydencji francuskiej

American Oversight wzywa teraz Departament Sprawiedliwości do „dochodzenia międzyagencyjnego” w celu zbadania zniszczenia materiałów.

„To niesamowite, że agencja nie zrozumiała, jak ważne jest przechowywanie ich dokumentacji – w szczególności [with regards] do najwyższych urzędników, którzy mogli nagrywać: co zrobili, kiedy to zrobili, dlaczego to zrobili, to tego dnia” – powiedziała CNN Heather Sawyer, dyrektor wykonawczy American Oversight.

Sawyer powiedziała, że ​​jej organizacja dowiedziała się od prokuratorów na początku tego roku, że akta nie są przechowywane, a potwierdzenie to zostało następnie odnotowane we wspólnym raporcie o stanie sprawy złożonym w sądzie w marcu.

„DOD i armia poinformowały powoda, że ​​jeśli pracownik odłączy się od DOD lub armii, zwróci telefon wydany przez rząd, a telefon zostanie skasowany” – powiedział rząd w zgłoszeniu. „W przypadku administratorów, którzy nie pracują już w agencji, wiadomości tekstowe nie zostały zachowane i dlatego nie można było ich przeszukiwać, chociaż możliwe jest, że niektóre wiadomości tekstowe były przechowywane w innych systemach zapisu, takich jak poczta e-mail”.

Przyznanie, że akta nie były przechowywane, nabrało nowego znaczenia w związku z trwającym 6 stycznia wyciekiem skandalu z tekstami agentów Secret Service.

„To tylko pokazuje powszechny brak powagi w zobowiązaniu do prowadzenia dokumentacji, zapewniania odpowiedzialności, zapewniania odpowiedzialności przed partnerami ustawodawczymi i narodem amerykańskim” – powiedział Sawyer.

Agencja poinformowała, że ​​jej teksty zostały utracone w wyniku zaplanowanej wcześniej migracji danych z telefonów komórkowych jej agentów, która rozpoczęła się 27 stycznia 2021 r., dokładnie trzy tygodnie po ataku na Kapitol. Inspektor bezpieczeństwa wewnętrznego, generał Joseph Cuffari, dowiedział się w maju 2021 r., że tych tekstów brakuje. Wcześniej informowaliśmy o CNN.

Wzorzec między agencjami skłonił jej organizację do napisania listu do prokuratora generalnego Merricka Garlanda, który już ma do czynienia z wnioskiem Demokratów z Kongresu, aby przejął śledztwo DHS w sprawie zaginionych dokumentów Secret Service.

„Amerykański nadzór wzywa zatem do zbadania działań Departamentu Obrony, aby umożliwić zniszczenie dokumentów, które mogą mieć znaczenie dla tej ważnej sprawy o znaczeniu narodowym i historycznym” – napisano w liście, zwracając się do demokratycznego senatora Dicka Durbina. cytowany jako stwierdzenie, że Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest badany pod kątem podobnych błędów, litera, CNN ogłosił we wtorek, powiedział.
Po przesłaniu wniosków FOIA do Departamentu Obrony i Armii, Tak mówi amerykański regulator Pentagon zatwierdził wniosek 15 stycznia 2021 r. Następnie American Oversight złożył w marcu pozew, aby wymusić ujawnienie zapisów. Oprócz zobowiązań FOIA, które według American Oversight zignorował Pentagon, ponieważ nie prowadził ewidencji, Sawyer wskazał również na osobny obowiązek rejestry federalne Prawo wymaga również od rządu prowadzenia rejestrów, które mają „wartość informacyjną danych, które zawierają”.

„Myślę, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ktokolwiek mógł kłócić się z poważną miną, że komunikacja między tymi najwyższymi urzędnikami w dniu 6 stycznia nie miała wartości informacyjnej, którą ma zapewnić ustawa o rejestrach federalnych” – powiedział Sawyer. American Oversight poszukuje zapisów dla kilku innych urzędników Pentagonu – niektórzy z nich nadal są w służbie rządowej.

READ  Prezydent Ukrainy, amerykańscy prawodawcy tłoczą się wśród napięć z Rosją

„Dla tych administratorów, którzy pozostali w agencji, armia zainicjowała wyszukiwanie wiadomości tekstowych w odpowiedzi na wnioski FOIA i szacunki, że zakończą swoje dodatkowe poszukiwania do końca września”, powiedział Departament Sprawiedliwości we wspólnym zgłoszeniu z lipca w ta walizka.

Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości odmówił komentarza.

To, co Pentagon usłyszał od Białego Domu, gdy rozpoczął się atak na Kapitol, było przedmiotem śledztwa w Domu 6 stycznia, a prawodawcy twierdzą, że celem ich śledztwa jest naprawienie dziennych luk w zabezpieczeniach.

Komisja Izby Reprezentantów 6 stycznia opublikowała w zeszłym tygodniu oświadczenie, które Miller złożył przed panelem, w którym zaprzeczył, jakoby były prezydent Donald Trump kiedykolwiek wydał mu formalny rozkaz, aby 10 000 żołnierzy było gotowych do wyruszenia w styczniu w celu stacjonowania na Kapitol.

„Nigdy nie otrzymałem żadnych wskazówek ani poleceń ani nie wiedziałem o jakichkolwiek planach tego rodzaju” – powiedział Miller w filmie.

Rzecznik komitetu z 6 stycznia odmówił skomentowania zapisów związanych z Pentagonem.

Były urzędnik Departamentu Obrony z poprzedniej administracji powiedział CNN, że nowo zatrudnieni pracownicy podczas wprowadzania w życie rozumieją, że ich sprzęt roboczy podlega ustawie o aktach prezydenckich i wskazał, że ich komunikaty są archiwizowane. Źródło powiedziało, że rozumie się, że wszystkie zapisy komunikacyjne zostaną zarchiwizowane, jeśli oddadzą swoje urządzenia po zakończeniu zatrudnienia.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *