Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Obniżenie cen energii w Polsce będzie kosztować 50 mld zł -PM

Published

on

Na zdjęciu słupy energetyczne przed Elektrociepłownią PGNiG Termika Żerań po zachodzie słońca w Warszawie, 19 czerwca 2019 r. Zdjęcie zrobione 19 czerwca 2019 r. REUTERS/Kacper Pempel/File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 2 sierpnia (Reuters) – Koszt obniżki cen energii w Polsce wyniesie około 50 mld zł (10,88 mld USD) i zostanie w większości sfinansowany przez podatników, a część ciężaru poniosą również firmy energetyczne – powiedział premier Mateusz Morawiecki ciąg dalszy we wtorek.

Morawiecki powiedział, że suma obejmuje ulgi podatkowe, dopłaty do paliw dla gospodarstw domowych i inne środki.

„Obecne koszty walki z inflacją, w tym obniżki podatku VAT i akcyzy, to ok. 30 mld zł. Dodaj do tego 11,5 miliarda korzyści dla węgla… Inne środki, o których rozmawialiśmy, będą kosztować o 10 do 12 miliardów więcej” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Całkowity koszt to około 50 miliardów złotych, całkowity koszt wszystkich korzyści związanych z węglem, paliwem, ogrzewaniem, węglem, pelletami i oczywiście gazem”.

Morawiecki powiedział, że znaczna część wsparcia będzie pochodzić z budżetu, ale część kosztów zostanie pochłonięta również przez firmy energetyczne poprzez niższe podwyżki taryf za energię.

Akcje spółek sektora energetycznego spadły we wtorek – indeks sektora spadł o 2,11% o 13:10 GMT.

„Ceny akcji są bardzo wrażliwe na to, kto poniesie koszty ewentualnych ryczałtów. Dlatego oczywiście każde stwierdzenie, które sugeruje, że firmy będą płatnikami, należy interpretować negatywnie” – powiedział Paweł Puchalski, analityk Santander BM.

W lipcu rząd zgodził się na jednorazową wypłatę 3 000 zł dla gospodarstw domowych, aby pomóc im w pokryciu rosnących kosztów węgla w obliczu rosnących cen energii, w dużej mierze spowodowanych wojną na sąsiedniej Ukrainie. Kontynuuj czytanie

READ  Myśliwiec Oldham Mark Heffron może być ponownie użyty w Polsce

Obecnie pracuje nad dalszym wsparciem dla gospodarstw domowych korzystających z innych paliw, takich jak pellet czy olej opałowy. Morawiecki powiedział, że ogłosi szczegóły pakietu w tym tygodniu.

(1 USD = 4,5977 zł)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Anny Włodarczak-Semczuk, Anny Koper, Pawła Florkiewicza i Adrianny Ebert; Pod redakcją Andrew Heavensa i Tomasza Janowskiego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.