Connect with us

Nauka

400-letnie „opancerzone” ryby mogą zmienić znaną nam historię rekinów

Published

on

410-milionowa skamielina pancernej ryby całkowicie zmieniła historię rekiny, według nowo opublikowanych badań.

Ryba, znana jako Minjinia turgenensismiał szkielet wykonany z kości, w przeciwieństwie do chrząstki, z której obecnie składają się głównie rekiny, z wyjątkiem zębów. Eksperci odkryli skamieniałą czaszkę w mongolskich górach.

„To było bardzo nieoczekiwane odkrycie” – powiedział główny autor badania, Martin Brazeau komunikat. „Konwencjonalna mądrość mówi, że kościsty szkielet wewnętrzny był wyjątkową innowacją z linii, która oddzieliła się od przodka rekinów ponad 400 milionów lat temu, ale oto wyraźny dowód na istnienie kościstego szkieletu wewnętrznego u kuzyna obu rekinów, a ostatecznie nas . ”

Wirtualny trójwymiarowy model puszki mózgowej Minjinia turgenensis wygenerowany na podstawie tomografii komputerowej. Wstawka pokazuje surowe dane skanowania pokazujące gąbczastą kość wewnątrzchrzęstną. (Kredyt: Imperial College London)

WIELKIE BIAŁE REKINY STARSZE NIŻ WCZEŚNIEJ MYŚLI, MÓWI STUDIUM

Jest możliwe, że M. turgenensis mógł być większy od wielkiego białego, przy czym niektórzy przedstawiciele gatunku placoderm (ryba szczęka) osiągali 30 stóp lub więcej długości. Brazeau również zauważył, że był to prawdopodobnie drapieżnik.

Mimo że M. turgenensis Uważa się, że był znacznie mniejszy od współczesnych rekinów wielorybich lub wielkich białych o długości około 1 stopy, wywarł ogromny wpływ, co sugeruje, że rekiny kiedyś miały kość, a następnie ją straciły, twierdzą naukowcy.

Oprócz szkieletu złożonego z kości, miał nad głową i ramionami kościste płytki, które działały jak tarcze, a Brazeau opisał go jako „rozległą zbroję”, gdy pływał po starożytnych morzach.

Odkrycie to dodatkowo uwiarygodnia teorię, że kość śródchrzęstna – która tworzy ludzkie szkielety po urodzeniu – mogła odegrać ogromną rolę w ewolucji rekinów i pomogła im istnieć i przystosowywać się przez ponad 400 milionów lat.

READ  Osiem najlepszych miast dla wegan

„Gdyby rekiny miały kościste szkielety i je straciły, mogłoby to być ewolucyjną adaptacją” – dodał Brazeau. „Rekiny nie mają pęcherzy pławnych, które później wyewoluowały w kościstych rybach, ale lżejszy szkielet pomógłby im być bardziej mobilnymi w wody i pływać na różnych głębokościach.

„Może to pomogło rekinom stać się jednym z pierwszych gatunków ryb na świecie, rozprzestrzeniającym się w oceanach na całym świecie 400 milionów lat temu” – wyjaśnił Brazeau.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym Natura Ekologia i ewolucja.

ODKRYCIE MEGALODONA: NAUKOWCY UJAWNIAJĄCY ZNAKOMITĄ SKALĘ GIANT SHARK

Naukowcy nadal dowiadują się więcej o historii rekinów, które przetrwały wszystkie pięć światowych wydarzeń wymierania.

W lutym naukowcy odkryty odmiana wielkiego białego, który żyje w Morzu Śródziemnym, istnieje od około 3,2 miliona lat, znacznie dłużej, niż sądzili wcześniej eksperci.

Megalodon z ilustracji 3D sceny prehistorycznej (Źródło: iStock)

Megalodon z ilustracji 3D sceny prehistorycznej (Źródło: iStock)
(Ta treść podlega prawom autorskim).

Być może stał się megalodonem, największym rekinem, jaki kiedykolwiek żył na prawie 60 stóp długości wyginąć dzięki temu, że został przechytrzony i pokonany przez jego mniejszego, bardziej zwinnego kuzyna, wielkiego białego.

Inne teorie sugerują, że był to megalodon zabity przez wybuchającą gwiazdę około 2,6 miliona lat temu.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *