Connect with us

Najważniejsze wiadomości

32 Afgańczycy schwytani między Polską a Białorusią

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Polska grupa zajmująca się prawami uchodźców poinformowała w piątek, że 32 osoby, które uciekły z Afganistanu, zostały przez 12 dni uwięzione na obszarze między Polską a Białorusią, gdy znajdowały się w sytuacji patowej między tymi dwoma krajami.

Grupa Fundacji Ocalenie apelowała do polskich władz o umożliwienie ludziom ubiegania się o status uchodźcy w Polsce, twierdząc, że mają do tego prawo. Polskie władze odmówiły im wpuszczenia, a białoruscy strażnicy ich nie zostawili.

„Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem każda z tych osób powinna mieć możliwość ubiegania się o ochronę” – powiedział w oświadczeniu prezes grupy Piotr Bystrianin.

Polska i państwa bałtyckie Litwa, Łotwa i Estonia oskarżają prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o wysyłanie migrantów przez ich granice do swojego kraju w ramach tego, co nazywają „wojną hybrydową”. Jej granice są również częścią zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, a kraje uważają, że Łukaszenka mści się za sankcje nałożone przez UE za jego kontrowersyjną reelekcję i tłumienie sprzeciwu.

Uważa się, że większość najmłodszych migrantów z Białorusi pochodzi z Iraku i Afganistanu.

Polska stacjonowała na granicy setki żołnierzy i wzmacniała ich drutem kolczastym. Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w czwartek, że sympatyzuje z migrantami, ale podkreślił, że są oni „narzędziem w rękach pana Łukaszenki” i obiecał, że Polska nie ulegnie „tego typu szantażowi”.

Fundacja Ocalenie poinformowała, że ​​w środę przybyła na miejsce, gdzie migranci utknęli w pobliżu wsi Usnarz Górny, aby przywieźć im artykuły spożywcze, namioty, śpiwory i powerbanki. Początkowo odmówiono im dostępu, ale w czwartek odnieśli sukces.

Tahmina Rajabova, członkini fundacji, poinformowała, że ​​rozmawiała z migrantami i dowiedziała się, że 32 osoby z Afganistanu chcą ubiegać się o status uchodźcy w Polsce. Łącznie z 15-letnią dziewczynką i kilkoma chorymi.

READ  W obliczu zbliżającej się wojny Stany Zjednoczone pokazują swoje poparcie dla Polski w Święto Wojskowe

Kilka dni wcześniej utknęło z nimi kilkanaście osób z Iraku – kobiety i małe dzieci, ale władze białoruskie pozwoliły im wrócić na Białoruś – powiedziała Rajabova.

„To nieludzka i skandaliczna sytuacja, że ​​Polska wraz z Białorusią skazuje te osoby na areszt graniczny w warunkach naruszających godność człowieka i zagrażających życiu” – powiedział Maciej Konieczny, lewicowy poseł RP, pracownik humanitarny. na granicy.

Prawnicy Fundacji planują ubiegać się o ochronę w imieniu migrantów, podała grupa.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *