Connect with us

Świat

2 Amerykanów, 5 Brytyjczyków wziętych do niewoli przez Rosję na Ukrainie, uwolnionych w ramach wymiany jeńców

Published

on

2 Amerykanów, 5 Brytyjczyków wziętych do niewoli przez Rosję na Ukrainie, uwolnionych w ramach wymiany jeńcówCNN

Dwóch amerykańskich weteranów i pięciu obywateli brytyjskich, którzy byli przetrzymywani przez wiele miesięcy przez siły wspierane przez Rosję, zostało zwolnionych w ramach wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą, za pośrednictwem Arabii Saudyjskiej.

Członkowie rodziny Amerykanów Alexander John-Robert Drueke i Andy Tai Ngoc Huynh, którzy zostały schwytane w czerwcu, walcząc o Ukrainę na północ od Charkowa, potwierdzili ich uwolnienie. Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss tweetował że zwolniono pięciu obywateli brytyjskich. Ponadto w ramach wymiany zwolniono trzech więźniów narodowości marokańskiej, szwedzkiej i chorwackiej, poinformowało saudyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

„Bardzo miła wiadomość, że pięciu obywateli brytyjskich przetrzymywanych przez wspieranych przez Rosję pełnomocników we wschodniej Ukrainie zostanie bezpiecznie zwróconych, kończąc miesiące niepewności i cierpienia dla nich i ich rodzin” – powiedział Truss.

Ciotka Drueke wydała oświadczenie potwierdzające uwolnienie 39-letniego siostrzeńca z Tuscaloosa w Alabamie i 27-letniego Huynha z Hartselle w Alabamie.

„Z przyjemnością informujemy, że Alex i Andy są wolni. Są bezpiecznie przetrzymywani pod opieką ambasady USA w Arabii Saudyjskiej i zostaną odesłani do Stanów po badaniach medycznych i przesłuchaniach. Doceniamy modlitwy wszystkich, a zwłaszcza bliską komunikację i wsparcie ze strony naszych wybranych urzędników, ambasadora Ukrainy Markarowej i naszych członków ambasad USA na Ukrainie i w Arabii Saudyjskiej, a także Departamentu Stanu USA – powiedziała Diana Shaw, rzecznik prasowy obu rodzin i ciotki Dreuke’a.

Rodziny niewiele wiedziały, że trwa wymiana więźniów.

Saudyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w oświadczeniu, że 10 uwolnionych więźniów zostało „zwolnionych w ramach wymiany jeńców wojennych między Rosją a Ukrainą” i przewiezione do Arabii Saudyjskiej.

CNN donosiło wcześniej, że obaj Amerykanie zostali schwytani podczas bitwy pod Charkowem. Ich prorosyjscy porywacze, tak zwana Doniecka Republika Ludowa (DPR), jest wspieraną przez Rosję, samozwańczą republiką, która od 2014 roku rządzi separatystyczną częścią ukraińskiego obwodu Donieckiego.

READ  Rosja twierdzi, że w Mariupolu poddano się ponad tysiąc ukraińskich marines

Bunny Drueke, matka Aleksandra i narzeczona Huynha, Joy Black, powiedział CNN w czerwcu ta bezinteresowność i miłość do USA podsyciły decyzję ich bliskich o wyjeździe na Ukrainę.

„Jest jednym z najbardziej lojalnych Amerykanów, jakich kiedykolwiek spotkałeś, i był dumny, że służył swojemu krajowi” – ​​powiedziała Drueke o swoim synu. „Powiedział: „Mamo, naprawdę muszę jechać i pomagać walczyć na Ukrainie, bo jeśli Putin nie zostanie tam zatrzymany, nie będzie zadowolony, będzie zachęcany, a w końcu Amerykanom grozi niebezpieczeństwo”.

Black powiedział wtedy, że jej narzeczony „nie poszedł tam z samolubnych powodów ani nic takiego. Naprawdę miał to gryzące w sercu i wielkie brzemię, by iść i służyć ludziom, gdzie tylko może”.

Ta historia została zaktualizowana w środę o dodatkowe szczegóły.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *