Connect with us

Gospodarka

ZUS: zwolnienie parkingowe i podatkowe dla branży turystycznej

Published

on

Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z opłat za lipiec, sierpień i wrzesień. Prawo do tej formy wsparcia przysługuje płatnikom z branży turystycznej, hotelarskiej oraz przy organizacji i realizacji targów, konferencji i wystaw.

Od 15 października inni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pomoc w ZUS. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej – przypomina ZUS.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w ubiegłym tygodniu przepisy wprowadzające tzw. „Tarczę 5.0”.

„Ustawa wejdzie w życie w połowie października i dopiero wtedy wnioski będą składane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Nowe przepisy przewidują trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej za pośrednictwem ZUS wprowadzony ”- wspomina Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w informacji prasowej przesłanej PAP.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z opłat za lipiec, sierpień i wrzesień. Prawo do tej formy wsparcia przysługuje płatnikom z branży turystycznej, hotelarskiej oraz przy organizacji i realizacji targów, konferencji i wystaw.

Jak podaje ZUS, warunkiem uzyskania zwolnienia jest między innymi: Prowadzenie działalności gospodarczej do 30 czerwca 2020 r. Należy też wykazać 75 proc. Spadek sprzedaży w stosunku do miesięcy 2019 roku (porównujemy pierwszy miesiąc stosowania z tym samym miesiącem 2019). Wnioski o zwolnienie można składać do końca listopada.

Przedsiębiorcy mogą również ubiegać się o opłatę parkingową. Prawo do tego mają osoby pracujące jako biura podróży i przewodnicy wycieczek. W przypadku biur podróży warunkiem otrzymania środków (2080 zł) jest rozpoczęcie działalności przed 1 kwietnia 2020 r.

READ  Powrót Tuska sygnalizuje stabilność w stosunkach z Ukrainą, ale wyzwania gospodarcze pozostają

Dodatkowo, z powodu COVID-19, przedsiębiorcy doświadczają przestojów w prowadzeniu działalności. Nie mogą podlegać ubezpieczeniu społecznemu z żadnego innego powodu, chyba że są objęci ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przewodnicy muszą sprostać nieco innym warunkom. W ich przypadku działanie powinno mieć charakter sezonowy iw 2019 roku powinno być prowadzone przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. Przewodnicy, którzy zaprzestali działalności po 31 sierpnia 2019 r., Mogą ubiegać się o pomoc.

„Shield 5.0” oferuje również dodatkową zaletę w zakresie parkowania. Na tę pomoc mogą liczyć osoby posiadające już parkingi. Dodatkowe usługi przysługują przedsiębiorcom, branży turystycznej, hotelarskiej oraz organizacji i realizacji targów i konferencji. Obejmuje przewozy turystyczne, produkcje i występy w przedstawieniach teatralnych lub prowadzeniu dyskotek, salonach gier elektronicznych, plażach, targach.

Wnioskodawcami o to świadczenie mogą być osoby, które zarobiły co najmniej 75% mniej dochodów z działalności w miesiącu (przed miesiącem złożenia wniosku). pod względem przychodów osiągniętych w tym samym miesiącu w 2019 roku. Dodatkowa korzyść parkingowa przysługuje nie więcej niż trzy razy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *