Connect with us

Gospodarka

ZUS: zwolnienie parkingowe i podatkowe dla branży turystycznej

Published

on

Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z opłat za lipiec, sierpień i wrzesień. Prawo do tej formy wsparcia przysługuje płatnikom z branży turystycznej, hotelarskiej oraz przy organizacji i realizacji targów, konferencji i wystaw.

Od 15 października inni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pomoc w ZUS. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej – przypomina ZUS.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w ubiegłym tygodniu przepisy wprowadzające tzw. „Tarczę 5.0”.

„Ustawa wejdzie w życie w połowie października i dopiero wtedy wnioski będą składane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Nowe przepisy przewidują trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej za pośrednictwem ZUS wprowadzony ”- wspomina Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w informacji prasowej przesłanej PAP.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z opłat za lipiec, sierpień i wrzesień. Prawo do tej formy wsparcia przysługuje płatnikom z branży turystycznej, hotelarskiej oraz przy organizacji i realizacji targów, konferencji i wystaw.

Jak podaje ZUS, warunkiem uzyskania zwolnienia jest między innymi: Prowadzenie działalności gospodarczej do 30 czerwca 2020 r. Należy też wykazać 75 proc. Spadek sprzedaży w stosunku do miesięcy 2019 roku (porównujemy pierwszy miesiąc stosowania z tym samym miesiącem 2019). Wnioski o zwolnienie można składać do końca listopada.

Przedsiębiorcy mogą również ubiegać się o opłatę parkingową. Prawo do tego mają osoby pracujące jako biura podróży i przewodnicy wycieczek. W przypadku biur podróży warunkiem otrzymania środków (2080 zł) jest rozpoczęcie działalności przed 1 kwietnia 2020 r.

Dodatkowo, z powodu COVID-19, przedsiębiorcy doświadczają przestojów w prowadzeniu działalności. Nie mogą podlegać ubezpieczeniu społecznemu z żadnego innego powodu, chyba że są objęci ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przewodnicy muszą sprostać nieco innym warunkom. W ich przypadku działanie powinno mieć charakter sezonowy iw 2019 roku powinno być prowadzone przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. Przewodnicy, którzy zaprzestali działalności po 31 sierpnia 2019 r., Mogą ubiegać się o pomoc.

„Shield 5.0” oferuje również dodatkową zaletę w zakresie parkowania. Na tę pomoc mogą liczyć osoby posiadające już parkingi. Dodatkowe usługi przysługują przedsiębiorcom, branży turystycznej, hotelarskiej oraz organizacji i realizacji targów i konferencji. Obejmuje przewozy turystyczne, produkcje i występy w przedstawieniach teatralnych lub prowadzeniu dyskotek, salonach gier elektronicznych, plażach, targach.

Wnioskodawcami o to świadczenie mogą być osoby, które zarobiły co najmniej 75% mniej dochodów z działalności w miesiącu (przed miesiącem złożenia wniosku). pod względem przychodów osiągniętych w tym samym miesiącu w 2019 roku. Dodatkowa korzyść parkingowa przysługuje nie więcej niż trzy razy.

READ  Eugeniusz Gatnar, polski Rate Hawk, mówi, że czerwcowa podwyżka jest potrzebna, aby powstrzymać inflację
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *