Connect with us

Nauka

Zobacz, jak SpaceX leci prototypem swojej rakiety Starship na najwyższą jak dotąd wysokość

Published

on

Dzisiaj SpaceX ma nadzieję przeprowadzić kluczowy lot testowy swojej rakiety Starship nowej generacji, pilotując prototyp pojazdu na najwyższą jak dotąd wysokość. Firma planuje wystrzelić ogromną rakietę na wysokość prawie 8 mil, czyli 12,5 kilometra, nad obiektem SpaceX w Boca Chica w Teksasie, zanim pojazd ponownie wyląduje na ziemi.

Test ma wykazać zdolność statku kosmicznego do wystrzeliwania i lądowania w pozycji pionowej, czego oczekuje się od statku kosmicznego zarówno na Ziemi, jak i na innych światach. SpaceX ma na celu użycie statku kosmicznego do wysyłania ładunku i ludzi do miejsc w głębokim kosmosie, takich jak Księżyc i Mars. Taki test pomoże zademonstrować zdolność statku kosmicznego do wykonywania kontrolowanego lotu i sprawdzić, czy sprzęt rakiety – zwłaszcza trzy główne silniki Raptor – działa zgodnie z oczekiwaniami.

Start i lądowanie to tylko część dzisiejszego testu. Na swojej stronie internetowej SpaceX twierdzi, że prototyp statku kosmicznego faktycznie wykona „manewr przewrotu do lądowania, który byłby pierwszym dla pojazdu tej wielkości”. Nie ma wielu szczegółów na temat manewru publicznie dostępnych, ale jest to ryzykowny test, który może łatwo się nie udać, z CEO SpaceX Elonem Muskiem dając lotowi tylko „1/3 szansy” na sukces. Sam SpaceX również podkreśla możliwość, że test zakończy się idealnym startem i lądowaniem.

„W przypadku takiego testu sukcesu nie mierzy się realizacją określonych celów, ale raczej tym, ile możemy się nauczyć, co poinformuje i zwiększy prawdopodobieństwo sukcesu w przyszłości, ponieważ SpaceX szybko rozwija statek kosmiczny”, SpaceX napisał o locie na swojej stronie internetowej. Ale jeśli wszystko pójdzie dobrze, lot skieruje firmę na kurs do podjęcia w przyszłości jeszcze bardziej ambitnych testów, których kulminacją jest pierwszy start statku kosmicznego na orbitę.

READ  Mieszkaniec Lee Township Randy Kursinsky był obserwatorem ptaków od dzieciństwa w Thumb

Na potrzeby tego testu SpaceX planuje zapewnić transmisję na żywo z lotu, która będzie transmitowana tuż przed startem. Trudno jednak określić czas, kiedy to się stanie. Federalny Zarząd Lotnictwa zwolnił ograniczenia lotów w przestrzeni powietrznej wokół Boca Chica od 9:00 do 18:00 czasu wschodniego, a także obowiązują ograniczenia lotów w środę i czwartek tego tygodnia. „Harmonogram jest dynamiczny i prawdopodobnie ulegnie zmianie, tak jak w przypadku wszystkich testów deweloperskich” – pisze SpaceX. Firma to zrobi udostępniać aktualizacje za pośrednictwem Twittera, więc pamiętaj, aby śledzić SpaceX przez cały dzień, aby rzucić okiem na lot tej rakiety.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *